01.07.2023 10:10

Činohra Národního divadla Brno bude hostovat v Rumunsku s inscenací Majitelé klíčů

Jak Činohra Národního divadla Brno sezónu začala, tak ji také uzavře. Účinkováním na jednom z nejvýznamnějších evropských divadelních festivalů. Kunderovy Majitelé klíčů míří do rumunského Sibiu.

Na začátku loňské sezóny se Večer tříkrálový vydal na úspěšnou cestu na Shakespearovský festival v Gdaňsku, v zimě poté soubor absolvoval úspěšné hostování Čapkovy Matky v izraelském národním divadle Habima v Tel Avivu a sezónu zakončí hrou Milana Kundery Majitelé klíčů na třetím největším evropském divadelním festivale v rumunském Sibiu.

Sibiu je starobylé rumunské město ležící v Sedmihradsku, které je svou velikostí srovnatelné s Plzní. V roce 2007 jako první město z východní Evropy získalo ocenění Evropské hlavní město kultury. A není divu, když se zde od roku 1993 koná významný divadelní festival. Ten za 30 let své existence došel velké proměny, kdy se z malého zimního divadelního setkání, kdy účastníci pro jistotu nosili v kapsách česnek, stal po edinburském a avignonském festivalu třetím největším divadelním festivalem v Evropě.

Sibiu se na 10 dní promění na obrovské jeviště, na kterém umělci z celého světa představí svá vystoupení, která se konají na některém z 80 míst. Téma jubilejního 30. ročníku je „Wonder“. A Národní divadlo Brno si považuje, že může být součástí tohoto divadelního zázraku.

Inscenace Majitelé klíčů měla pod režijním vedením ředitele NdB Martina Glasera premiéru 22. května 2021 v Mahenově divadle. Je jednou ze tří divadelních her světoznámého spisovatele Milana Kundery a Národní divadlo Brno je jediným divadlem, které má autorovo svolení ji uvádět. Hra s neotřelým smyslem pro humor i sžíravou ironii zobrazuje neustálý souboj jedince s dějinami, ve kterých i ta nejbanálnější rozhodnutí mohou mít osudové následky.

Herečka Tereza Groszmannová, která byla hlavní hvězdou předchozího zájezdu do Izraele, se na festival v Sibiu ohromně těší: „Pokud mi to práce dovolí, ráda svůj volný čas věnuji poznávání cizích zemí. Čili jsem nadšená, že s Činohrou začínáme cestovat do opravdu zajímavých míst, kam by se člověk jen tak nepodíval. A Sibiu je dle dostupných informací jedno z nejhezčích měst v Rumunsku a zároveň se ohromně těším na atmosféru tak obrovského festivalu. Jsem zvědavá, jak místní diváci, ale i divadelníci z celého světa budou vnímat hru Milana Kundery, která tak rafinovaně propojuje malé lidské činy s dějinami velkého světa.“

Divadelní festival v Sibiu se koná v termínu od 23. června do 2. července. Národní divadlo Brno odehraje Majitele klíčů na jeho samotném závěru 2. července ve velkém sále Národního divadla Radu Stanca.

www.ndbrno.cz

 

Autor článku: Petr Tlustý, foto: Petr Neubert

Činohra Národního divadla Brno bude hostovat v Rumunsku s inscenací Majitelé klíčů

Zahraniční divadlo

06.10.2025

Imelda Staunton a Bessie Carter v přenosu představení Živnost paní Warrenové z Národního divadla v Londýně

Aerofilms zve do kin na uvedení nové inscenace z Národního divadla v Londýně. Živnost paní Warrenové, dílo v té době silně provokativního charakteru, také dnes nabízí zajímavé pohledy na naši společnost a přístup k celospolečenským tématům. Hlavní role paní Warrenové a její vzpurné dcery si zahrají Imelda Staunton a její dcera Bessie Carter, díky čemuž mezi oběma hvězdami vzniká unikátní dynamika.

30.09.2025

Novou sezónu operních přenosů z Metropolitní opery zahájí Náměsičná s Nadine Sierra v hlavní roli

Nová sezóna operních kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku začíná jedním netradičním debutem. Na půdu slavného operního domu se vrací tenorista Rolando Villazón, jenže v poněkud netradiční roli – jako režisér. V Metropolitní představí svou inscenaci Náměsičné od Vincenza Belliniho s hvězdnou Nadine Sierra v hlavní roli. Na programu bude v sobotu 18. října.

25.09.2025

Ministr kultury Martin Baxa ocenil britského operního režiséra Briana Large

Britský režisér Brian Large, světově uznávaná osobnost televizní režie opery a klasické hudby, převzal v Nostickém paláci medaili Artis Bohemiae Amicis. Ocenění mu předal náměstek ministra kultury Michal Šašek u příležitosti jeho účasti na festivalu Zlatá Praha, kde Large představí své paměti At Large – Behind the Camera with Brian Large.