20.01.2022 11:46

Činohra Národního divadla Brno uvede premiéru Shakespearovy komedie Večer tříkrálový

Do Mahenova divadla se po letech vrací Shakespeare. Režisér Štěpán Pácl hru Večer tříkrálový oblékl do moderního hávu a na jevišti kromě veršů a emocí tryskají také hektolitry vody.

V pátek 28. 1. činoherní soubor NdB odpremiéruje slavnou Shakespearovu komedii Večer tříkrálový. Příběh Violy přestrojené za muže scénograf Dragan Stojčevski umístil pod několikametrovou lámající se vlnu, z níž se až k publiku vylévá „moře“ a z níž se klouzají na scénu herci jako v aquaparku. „Od Shakespeara nás dělí čtyři sta let, musíme si domýšlet, čím chtěl své diváky pobavit, a pak vynalézt dnešní prostředky, abychom se dnes bavili minimálně stejně dobře jako diváci Shakespearovy premiéry,“ říká ke své verzi Večera tříkrálového režisér Štěpán Pácl.

Skoro půl století starou komedii pro diváky oživují především herci. Pácl obsadil do Večera tříkrálového známé i neznámé tváře – vedle Martina Slámy, ve slavné roli Šaška Augusta, se jako Viola představí čerstvá absolventka JAMU Hana Drozdová a s rolí prudérního správce Malvolia se do Mahenova divadla vrací hvězda Slováckého divadla Tomáš Šulaj. Inscenace je protkaná mnoha písněmi, především v podání Martina Slámy, ale v závěru tančí a zpívá celý ansámbl.

Hudbu k inscenaci složil držitel Českého lva za hudbu k filmu Krajina ve stínu Jakub Kudláč, hravé barevné kostýmy navrhla Linda Boráros. Zazní překlad brněnského rodáka Jiřího Joska, který předčasně zesnul v roce 2018, inscenace bude také holdem jeho celoživotnímu snažení o zpřístupnění Shakespeara všem. „Shakespeare je nejhranější dramatik všech dob, to znamená, že na něj chodí nejvíce lidí. Josek se ho celý život pokoušel z básnického nebe přiblížit nám, lidem, dnešním návštěvníkům divadla, kteří chceme rozumět tomu, o čem se na jevišti mluví,“ přibližuje překladatele dramaturg inscenace Jaroslav Jurečka. V Joskově překladu se v Mahenově divadle hrála patnáct let komedie Veselé paničky windsorské.

https://www.ndbrno.cz/cinohra/vecer-trikralovy/

Autor článku: Petr Novák

Činohra Národního divadla Brno uvede premiéru Shakespearovy komedie Večer tříkrálový

Inscenace

05.11.2025

Týden svobody v domě nacucky!

Spolek Díky, že můžem organizuje 17. listopadu na pražské Národní třídě již 12. ročník oslav k připomenutí výročí sametové revoluce. Akci Korzo Národní bude v termínu od 11. do 17. listopadu 2025 předcházet Týden svobody, do jehož programu přispěje vedle čtyř desítek pražských subjektů poprvé také obdobný počet institucí v regionech. Dům nacucky! se zapojí uvedením inscenace Numbers a dvěma workshopy pro děti a dospělé na téma svobody jako univerzální hodnoty, která by měla být dostupná všem.

05.11.2025

Divadlo D21 uvede v premiéře autorskou variaci na slavné drama Ondina

Na pražské komorní divadelní scéně v srdci Vinohrad v těchto dnech vrcholí zkoušení autorské variace na slavné drama ONDINA. Přesněji řečeno, jedná se o současnou adaptaci všeobecně známého mýtu, který prostupuje v různých podobách snad všemi kulturami. Pro Divadlo D21 ho uchopila ukrajinská dramatička a dramaturgyně aktuálně působící v Německu, Maryna Smilinets, společně s režisérkou inscenace Annou Turlo.

05.11.2025

Tanečníci a symfonikové vzdají hold české hudbě. Ojedinělý projekt v neděli uvedou v pražském Kostele Šimona a Judy

V neděli 9. listopadu se v pražském Kostele Šimona a Judy uskuteční od 19:30 hodin ojedinělý hudebně taneční pořad „Klíč od domova“, během kterého Taneční soubor Hradišťan a Mladí brněnští symfonikové vzdají hold české hudbě. Zazní díla B. Smetany, A. Dvořáka, V. Nováka, L. Janáčka nebo B. Martinů.