Činohra Národního divadla uvede hru Elfriedy Jelinekové
Novinkou činohry Národního divadla v Praze je hra rakouské spisovatelky Elfriedy Jelinekové Co se stalo, když Nora opustila manžela. Českou premiéru bude mít 15. května na Nové scéně v překladu Jitky Jílkové. V režii Michala Dočekala se v hlavních rolích objeví Kateřina Winterová a Igor Bareš. Další postavy ztvární například Vladislav Beneš, Jaromíra Mílová, Ondřej Pavelka a Petr Motloch.
Dramaturgyně Daria Ullrichová na dnešním setkání s novináři uvedla, že průlomovou Ibsenovu hru Nora na téma problému ženské emancipace nemohla Jelineková minout. "Drama, které napsala, je už podle názvu domyšlením Ibsenova textu," zdůraznila.
V Dočekalově nastudování je hra označena za hudební komedii. "Humor v ní je, pěvecký sbor předepisuje sama autorka a i ta hudba tam má důležitou roli," řekl Dočekal. Autorem hudby je Miloš Orson Štědroň.
Ibsen ve svých hrách nelítostně kritizoval společenský status quo. A Nora byla za jeho života jeho hrou nejprovokativnější a nejskandálnější. Hlavní hrdinka žije v konvenčním a spořádaném manželství. Zatímco její muž dělá kariéru v bance, za jeho zády podepíše směnky a je vydírána jiným mužem. Dělá, co může, aby svůj čin zatajila, ale nelítostný běh událostí to nedovolí. Manžel se dozví pravdu, jeho kariéra a společenská image je ohrožena. Jakmile je nebezpečí zažehnáno, chce pokračovat ve spokojeném manželství. Nora se však rozhodne rodinu opustit.
Jelineková vychází z Ibsenova textu, domýšlí děj a charaktery. "Divák, který Ibsena nezná důkladně nebo dokonce vůbec, není ochuzen. Jelineková dokáže všechny informace vtipným způsobem vplést do své hry a hlavní hrdinku posílá do 20. let minulého století, do časů krize těsně před nástupem Hitlera k moci," uvedla dramaturgyně. Nora přitom řeší své rozhodnutí emancipovat se radikálně. Novou životní dráhu začíná v továrně a svým příkladem chce strhnout ostatní dělnice. Neuvědomuje si však, že vstupuje do světa mužů, nelítostného boje o kariéru a bezohledné honby za kapitálem, který zaručuje moc.
"Jelineková přitom sleduje tuto 'moderní dobu' a její 'hrdiny' s nadhledem, ironií a sarkasmem. Dokáže být krutá, zneklidňující, ale i zábavná," dodala Ullrichová.
Podle Dočekala vstupuje Jelineková dveřmi, jež jí byly otevřeny, a jde dál. "Se smíchem a výsměchem iluzím a sebeklamům, které ty dveře do 'nového věku' nabízely. Nejvíce se její sarkasmus zaměřuje na kapitalismus a feminismus," uvedl režisér. I tomu se zdá příběh Nory jako ztroskotání jedné velké iluze o sobě i o světě dnes aktuální a jedovatě vtipný. Jak poznamenal, představení končí happyendem.
Zdroj: Jiří Borovička, pba