Čtené divadlo v Olomouci pokračuje absurdní groteskou Divoši
Moravské divadlo v Olomouci připravilo na pondělí další premiéru cyklu čteného divadla, na němž kulturní stánek spolupracuje s Divadlem Tramtárie. Tentokrát se mohou diváci těšit na absurdní grotesku Divoši s podtitulem Muž se smutnýma očima z autorské dílny dramatika Klause Händla, jenž patří k největším talentům současného německy mluvícího divadla. ČTK to sdělila mluvčí divadla Simona Součková.
Ústřední postavou hry je lékař Gunter, který se vrací do rodného města z Moldavska, kde léčil tuberkulózu. Kvůli mučivému horku vystoupí z vlaku dříve a ocitne se ve vylidněném, sluncem rozpáleném velkoměstě. "Shodou okolností se dostává do spárů rodiny Flicků, která jej na liduprázdném nádraží přesvědčí, ať pokračuje v cestě až druhý den. Vyčerpaného a žíznivého doktora si proti jeho vůli začne přivlastňovat, a ač Gunter chce pokračovat v cestě, nemá dostatek sil vzepřít se," uvedl dramaturg Miroslav Ondra. Rodina Flicků pak doktora postupně pohlcuje a ničí, mimo jiné neustálým proudem svých promluv.
Premiéra hry se uskuteční v pondělí v Divadle Tramtárie, první repríza je naplánována o den později. Tuzemská premiéra hry se uskutečnila loni v září v rozhlasovém nastudování Jana Antonína Pitínského.
Cyklus čteného divadla v Olomouci si klade za cíl představovat především mladou evropskou dramatiku. V této sezoně již herci divákům představili hru Srnky režiséra a dramatika Tomáše Svobody, který před několika lety v Moravském divadle nastudoval inscenaci Dürrenmattových Fyziků, nebo předsvatební komedii Sněží dvou mladých francouzských autorek Elisabeth Bostové a Elsy Valensiové.
V cyklu čteného divadla jsou v sezoně 2009/2010 naplánována stejně jako v sezoně předcházející čtyři představení. Scénické čtení se v Olomouci koná již třetí sezonu. Po roční přestávce se vrátilo zpět na jeviště Divadla Tramtárie.
Zdroj: srd, vit