19.12.2024 09:42

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung zařadil inscenaci opery Platée mezi deset nejlepších operních produkcí tohoto roku

Nastudování barokní opery Platée ve Státní opeře zařadil německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung mezi deset nejlepších evropských operních inscenací tohoto roku. Premiéru měla opera Platée podle předlohy Jeana-Philippa Rameaua v Praze v listopadu. Režie se ujalo tvůrčí duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, známé jako Skutr. Operu nastudoval umělecký šéf barokního orchestru Collegium 1704 a vokálního ansámblu Collegium Vocale 1704 dirigent Václav Luks.

„Velmi si tohoto prestižního ocenění, díky němuž jsme se octli ve společnosti operních domů, jako je La Scala, Berlínská státní opera, Komische Oper Berlin a další, vážíme," uvedla za Státní operu Petra Švecová.

Německý deník inscenaci i hudbu vyzdvihl, Státní operu, která stojí na místě někdejšího pražského německého divadla, zaměnil s Národním divadlem. „V Národním divadle v Praze můžete zažít, jak se někomu vysmívají k smrti v opeře Jeana-Philippea Rameaua Platée. Dirigent Václav Luks dělá divy,“ napsal deník. Dlouho a nákladně opravovaná Státní opera ve Wilsonově ulici je scénou Národního divadla.

Rameau napsal kus o nevzhledné nymfě, která si nechá namluvit, že ji miluje sám nejvyšší bůh Jupiter. Jeho operu si v roce 1745 vybral spolu se dvěma dalšími panovník Ludvík XV. k oslavám sňatku svého syna se španělskou infantkou Marií Teresou. Podle Státní opery se Rameauova Platée strefuje jak do chorobně žárlivých manželek, tak do bázlivých manželů, jimž se nevyhýbají partnerské trable.

Recenze Frankfurter Allgemeine Zeitung

 

Autor článku: ČTK: ani, snm, foto: Pavel Hejný

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung zařadil inscenaci opery Platée mezi deset nejlepších operních produkcí tohoto roku

Zahraniční divadlo

06.10.2025

Imelda Staunton a Bessie Carter v přenosu představení Živnost paní Warrenové z Národního divadla v Londýně

Aerofilms zve do kin na uvedení nové inscenace z Národního divadla v Londýně. Živnost paní Warrenové, dílo v té době silně provokativního charakteru, také dnes nabízí zajímavé pohledy na naši společnost a přístup k celospolečenským tématům. Hlavní role paní Warrenové a její vzpurné dcery si zahrají Imelda Staunton a její dcera Bessie Carter, díky čemuž mezi oběma hvězdami vzniká unikátní dynamika.

30.09.2025

Novou sezónu operních přenosů z Metropolitní opery zahájí Náměsičná s Nadine Sierra v hlavní roli

Nová sezóna operních kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku začíná jedním netradičním debutem. Na půdu slavného operního domu se vrací tenorista Rolando Villazón, jenže v poněkud netradiční roli – jako režisér. V Metropolitní představí svou inscenaci Náměsičné od Vincenza Belliniho s hvězdnou Nadine Sierra v hlavní roli. Na programu bude v sobotu 18. října.

25.09.2025

Ministr kultury Martin Baxa ocenil britského operního režiséra Briana Large

Britský režisér Brian Large, světově uznávaná osobnost televizní režie opery a klasické hudby, převzal v Nostickém paláci medaili Artis Bohemiae Amicis. Ocenění mu předal náměstek ministra kultury Michal Šašek u příležitosti jeho účasti na festivalu Zlatá Praha, kde Large představí své paměti At Large – Behind the Camera with Brian Large.