Divadelní festival německého jazyka zahájí scéna z Hamburku
PRAHA 2. listopadu (ČTK) - Inscenace hry Henrika Ibsena Hedda Gablerová, kterou režisér Stephan Kimmig nastudoval na scéně Thalia Theater v Hamburku, zahájí v pátek 4. listopadu desátý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Podle ředitelky Jitky Jílkové nabídne čtyři velké a čtyři malé projekty včetně hostování věhlasných herců Bruna Ganze, Hanny Schygullové, Armina Müllera-Stahla a švýcarského kabaretiéra Emila Steinbergera.
"Jubilejní ročník, jehož prologem byl koncem října divadelní výlet do vídeňského Burgtheatru na Schillerova Dona Carlose v režii Andrey Brethové, zakončí 17. listopadu v prostoru Pražské křižovatky diskuse Václava Havla s Richardem von Weizsäckerem. Moderovat ji bude Karel Schwarzenberg," řekla Jílková na tiskové konferenci v Praze.
Upozornila, že poprvé se zúčastní programu divadelníci z Lucemburska; Kapuziner Theater přiveze inscenaci Sexuální neurózy našich rodičů. Berlínská Volksbühne uvede představení Franka Castorfa Moje Sněhová královna a Bayerisches Staatsschauspiel z Mnichova přiveze Schimmelpfennigovu hru Žena z dřívějška. Inscenaci Max a Móric uvede norimberská loutková scéna Salz und Pfeffer. Další loutkovou inscenací bude projekt z Meiningenu.
V Národním divadle vystoupí vídeňský Burgtheater s Wittenbrinkovou herecko-hudební produkcí Mozart, s.r.o. Brněnské Divadlo Husa na provázku zahraje hru Dey Loherové nazvanou Modrovous - naděje žen. Režisér Pavel Baďura přitom převezme festivalovou cenu Max za nejlepší inscenaci původního německy psaného textu, která vznikla na českých scénách v uplynulé sezoně.
Dalším zástupcem domácího divadelnictví budou Zmatky chovance Törlesse, které podle románu rakouského autora Roberta Musila adaptoval režisér Dušan D. Pařízek v koprodukci Pražského komorního divadla, Deutsches Theater Berlin a Salzburger Festspiele. Off-program bude věnován čtení nových německých her v českých překladech a pokusu mladých českých umělců nazvanému perzekuce.cz, věnovanému "černým děrám" česko-německých dějin, zejména v roce 1945.
Johannes Kinský jako správce financí přehlídky, o níž se na tiskové konferenci s uznáním vyjádřili velvyslanci Německa, Rakouska, Švýcarska a Lucemburska, upozornil, že je ze 70 procent financována ze soukromých rukou. "Přitom 90 procent letošních sponzorů s festivalem už spolupracovalo," řekl. Podle něj organizátoři evidují dotazy zástupců českých měst, zda by některé z představení nemohlo být i u nich. "Snad by k tomu mohlo dojít v příštím roce," dodal Kinský.
Jiří Borovička pba