22.09.2025 12:20

Divadlo Alfa zahájilo sezonu premiérou inscenace o výbuchu vrtné plošiny Deepwater Horizon

Divadlo ALFA se spolu s dalšími pěti evropskými divadly zapojilo do projektu Transport. Výsledkem je hyperrealistická loutková miniatura Bod zlomu slovinského režiséra Tina Grabnara s plzeňskými herci, inspirovaná skutečnou katastrofickou explozí ropné plošiny. 

„Divadlo ALFA se dlouhodobě profiluje jako scéna, která dokáže oslovit nejen děti, ale i dospívající a dospělé publikum. Premiéra Transport: Bod zlomu otevírá ekologické téma a ukazuje, že i loutkové divadlo může být moderním médiem, které reflektuje globální výzvy dnešní doby. Jsem ráda, že Plzeň je součástí takto prestižního evropského projektu, který posiluje kulturní identitu našeho města a zároveň přináší inspiraci k přemýšlení o odpovědnosti vůči světu, ve kterém žijeme. Nová sezóna Divadla ALFA navíc slibuje pestrou nabídku – od premiér pro nejmenší děti až po inscenace s hlubším přesahem pro starší publikum. Věřím, že program nadchne nejen tradiční diváky, ale osloví i nové generace, které si v Divadle Alfa najdou svůj vlastní příběh,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Novinka „Transport: Bod zlomu“ staví diváka do středu soudního procesu. Na lavici obžalovaných sedí zástupce gigantické světové energetické korporace – obviněný z účasti na jedné z nejvážnějších ekologických katastrof naší doby. Exploze ropné plošiny odhaluje křehkost systému, neomezenou moc ropných společností a smrtelné propojení chamtivosti se systémovou nezodpovědností.

„Globální výzvy naší doby jsou složité a všudypřítomné, často v lidech vyvolávají pocit bezmoci. Tato přítomnost výzev může vést k pasivitě, a proto je klíčové porozumět ekologickým a společenským procesům, které utvářejí náš svět,“ uvedl režisér a autor námětu Tin Grabnar. Slovinský tvůrčí tým pracoval v produkci Divadla ALFA s herci Danielem Horečným a Josefem Chozé Jelínkem. Inscenace cílí na středoškoláky.

Na představení navazuje edukační seminář, který nahlédne téma těžby, dopravy a zpracování ropy ze širší perspektivy. Workshop prostřednictvím audiovizuálních ukázek dovypráví příběh plošiny Deepwater Horizon a dopadu této katastrofy na životní prostředí. Bod zlomu je součástí projektu Transport, financovaného Evropskou unií, který zkoumá propojenost současného světa. V evropských divadlech vzniká šest takto unikátních inscenací.

Projekt Transport je již nyní v hledáčku mnoha mezinárodních festivalů. Poté, co Divadlo ALFA dokončí poslední část série Bod zlomu, jede všech šest představení na největší evropský loutkářský festival v Charleville-Mézières ve Francii a v říjnu na další festival v italské Gorizii. Tři části projektu byly uvedeny minulý víkend na festivalu loutkového divadla ve slovinském Mariboru, kde projekt získal hned 4 hlavní ceny. Čtyři z inscenací projektu Transport uvidí v červnu 2026 také návštěvníci festivalu Skupova Plzeň.

www.project-transport.eu/making-of

Česká premiéra: 19. září 2025

 

Autor článku: převzato z: https://www.divadloalfa.cz/

Divadlo Alfa zahájilo sezonu premiérou inscenace o výbuchu vrtné plošiny Deepwater Horizon

Inscenace

04.11.2025

DEKKADANCERS spouští předprodej na další část sezony. Nově se zapojí do benefice pro Nadační fond pro taneční kariéru

Soubor současného tance DEKKADANCERS je známý svými inovativními představeními, včetně spolupráce s velkými orchestry a náročnými divadelními produkcemi. Jeho performeři zažívali i zažívají fyzickou náročnost taneční profese nejen s radostí, ale i s plnou bolestí. Uvědomují si, že je to profese, kterou mohou vykonávat jen určitý omezený čas a pak se budou muset rozhodnout, co budou dál ve svém životě dělat. Proto se přirozeně rozhodli pro spolupráci s Nadačním fondem pro taneční kariéru a uspořádají v jeho prospěch lednové představení Poslední večeře.

04.11.2025

Polyfonie dějin: Plechový bubínek v Divadle Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí uvede 15. listopadu 2025 premiéru inscenace Plechový bubínek, dramatizaci stejnojmenného zásadního románu německého spisovatele a nositele Nobelovy ceny za literaturu Güntera Grasse. Režie se ujímá významný německý divadelník Armin Petras, který českému publiku přináší svou expresivní adaptaci příběhu o chlapci, jenž odmítl vyrůst.

04.11.2025

Bolero, Carmen a Hapka s Horáčkem na jednom jevišti: Balet Praha Junior uvádí premiéru sezony

Ravelovo Bolero, Bizetova Carmen a písně Petra Hapky s texty Michala Horáčka. Takovou koncentraci expresivní hudby v jednom večeru nabídne nový komponovaný večer BOLERO, který uvede Balet Praha Junior premiérově v neděli 9. listopadu od 19:00 hodin v Divadle ABC.