18.09.2024 11:08

Divadlo J. K. Tyla slaví 10 let Nového divadla

Divadlo J. K. Tyla připomene komponovaným galavečerem 10 let v Novém první kulaté výročí Nového divadla. Během večera zazní ukázky z nejlepších a nejoblíbenějších inscenací z desetiletého repertoáru, ale i improvizovaný skeč na téma nového divadla v podání Jaroslava Matějky a Michala Štěrby. V rolích moderátorů se postupně představí vedle ředitele DJKT Martina Otavy také šéfové jednotlivých uměleckých souborů – Apolena Veldová, Lumír Olšovský, Jiří Petrdlík a Jiří Pokorný. Koncert se koná v sobotu 21. září od 19.00 na Nové scéně.

Nové divadlo v Plzni bylo oficiálně otevřeno 2. září 2014, první diváky jsme zde ale přivítali o den dříve, kdy se odehrála předpremiéra Prodané nevěsty,“ připomíná Martin Otava a dodává, že u příležitosti výročního slavnostního koncertu si každý divák odnese stejně jako první návštěvníci před deseti lety pamětní vstupenku.

„Divadlo má v Plzni jedinečnou tradici, o čemž svědčí 160. sezóna stálého českého divadelnictví v našem městě i 10. výročí otevření Nového divadla, které si právě připomínáme. Divadelní příznivce i návštěvníky města upoutá zajímavý design budovy s nepřehlédnutelnou ojedinělou fasádou z litého betonu. A právem, neboť plzeňské Nové divadlo je jediná moderní divadelní budova doplněná současnými divadelními technologiemi, která byla postavena v České republice po roce 1989,“ dodává Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Nové divadlo v Plzni, ve kterém se nachází dvě scényNová scéna pro 461 diváků a variabilní Malá scéna až pro 120 diváků, bylo postaveno jako hlavní investice projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „V roce 2018 jsme foyer Nové scény vybavili pohodlnějším sedacím nábytkem a novou oponou ve světlejším, příjemnějším tónu. Společně s Obytnou zónou Sylván, která budovu Nového divadla spravuje, jsme v hledišti Nové scény vylepšili osvětlení schodiště a pořídili elektroakustický dozvuk Ambiance renomované francouzské značky L-Acoustics. Jednalo se o vůbec první takto komplexní instalaci na světě,“ podotýká Martin Otava. V současnosti se řeší zastřešení atria a bezbariérový vstupu i do předních řad hlediště Nové scény.

 

Autor článku: Martina Drbušková

Divadlo J. K. Tyla slaví 10 let Nového divadla

Zprávy

12.03.2026

Energetické technologie Národního divadla: modernizace v pátém suterénu

Návštěvníci Národního divadla vnímají především to, co se odehrává na jevišti a v hledišti. Jen málokdo si ale při příchodu do historické budovy uvědomí, jak rozsáhlé technické zázemí musí fungovat, aby bylo v sále příjemné klima, aby bylo možné chladit, topit, větrat i zajistit bezpečný provoz celého areálu. Velká část tohoto zázemí je přitom ukrytá hluboko pod budovou – až v pátém suterénu.

11.03.2026

Studenti protestovali proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury

Stovky studentů uměleckých oborů a zástupců kultury dnes na pražském Malostranském náměstí protestovaly proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury. Akci Stojíme za kulturou! před dnešním jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok svolali studenti uměleckých vysokých škol, kteří vystoupili se svými projevy.

09.03.2026

Studenti uměleckých oborů svolali demonstraci za navýšení rozpočtu na kulturu

Studenti uměleckých oborů a zástupci kultury budou ve středu 11. března demonstrovat za navýšení rozpočtu ministerstva kultury. Shromáždí se na pražském Malostranském náměstí před jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok. Akci Stojíme za kulturou! svolali studenti uměleckých vysokých škol. Žádají, aby státní rozpočet nepopíral programové priority vlády Andreje Babiše (ANO) a aby neohrozil stabilitu kulturního sektoru.