03.10.2007 00:00

Divadlo Járy Cimrmana oslaví 40 let existence

Praha 3. října (ČTK) - Pořadem nazvaným 40 let Divadla Járy Cimrmana aneb Ze hry do hry oslaví ve čtvrtek 4. října tato pražská scéna 40 let existence. Bude přehlídkou všech dosavadních čtrnácti her, které populární cimrmanologové v čele s Ladislavem Smoljakem a Zdeňkem Svěrákem v odkazu fiktivního spisovatele, vynálezce, lyžaře a filozofa dosud nalezli.

Tu patnáctou mají představit koncem sezony, a protože nechtějí své fanoušky zklamat, dávají si na ní záležet. V připravované a "porodními bolestmi" pronásledované novince nazvané České nebe s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft se objeví velké postavy českých dějin. Počínaje praotcem Čechem přes svatého Václava, Jana Husa a Karla Havlíčka Borovského. Jedinou ženskou rolí, kterou podle zvyklostí této scény, mající pouze pánskou šatnu, bude hrát muž, má být Babička Boženy Němcové.

"Když uvážíte, že mnozí prorokovali této 'scéně jednoho nápadu' jepičí život a ti příznivěji naklonění maximálně sedm let existence, je to malý zázrak," komentují svorně čtyřicet křížků Smoljak se Svěrákem. Důvodem stálého zájmu diváků je podle nich svérázná poetika všech inscenací a také to, že v každé z nich dostává publikum něco nového. Každá hra musí podle nich stát na vlastních nohou a zaujmout diváky, i kdyby se o Cimrmana neopírala.

Scéna se zrodila na konci 60. let, kdy totalitní režim uvolnil sevření. "Prožila hned na to onen bizarní rok 1968 s kratičkým zábleskem téměř úplné svobody až k srpnovému vystřízlivění pod sovětskou okupací. A pak už ji čekalo dvacet let zápasu s normalizačními úřady o holou existenci," poznamenali oba protagonisté v textu, jímž doprovodili souborné vydání svých her na CD Supraphonu. Netají radost nad tím, že v současné době usedají ve vyprodaném jevišti z velké většiny vnuci a vnučky těch, pro které ty nejstarší hry psali.

První oficiální představení Divadla Járy Cimrmana se uskutečnilo 4. října v pražské Malostranské besedě. Rodinné drama Akt tehdy z nouze doprovodil seminář, protože další jednoaktovka k termínu premiéry nebyla hotova, a stal se pak pravidelnou součástí každé inscenace. Další novinka následovala 8. listopadu 1967, šlo o Vyšetřování ztráty třídní knihy. V červnu 1968 se cimrmanologové vydali na první zahraniční zájezd - a hned na festival Wiener Festwochen do Vídně.

V roce 1972 se divadlo přestěhovalo do sálu Reduty. Vzápětí dostalo zákaz účinkování v Praze, ale už v červnu i přes něj hostovalo v Divadle Na zábradlí a na podzim se do Reduty vrátilo. V listopadu 1974 scéna vynuceně přešla pod agenturu Pragokoncert, která zabrala kulisy, kostýmy i rekvizity divadla, takže jeho členové vystupovali bez nich ve strahovské Sedmičce, v Klubu chemiků, na koleji 5. května a v Divadle v Řeznické. Po krátkém intermezzu v Kulturním domě Novodvorská v září 1975 se stěhovalo do Braníka a od června 1984 působilo ve strašnickém Divadle Solidarita. Jubilejní 20. sezonu zahájilo v roce 1986 v Malostranské besedě a na podzim 1992 poprvé přesídlilo dobrovolně, a to do Žižkovského divadla.

V únoru 1998 byla po Cimrmanovi pojmenována planetka číslo 7796. V červnu 2004 se uskutečnilo desetitisící představení divadla a v listopadu byla potisící uvedena první inscenace - opereta Hospoda Na mýtince. V září 2006 ji následovalo Vyšetřování ztráty třídní knihy.

Jiří Borovička pba

Autor článku: ČTK