05.11.2024 12:37

Divadlo Kalich slaví 25 let od svého otevření

Pražské Divadlo Kalich při uvedení své první premiéry, muzikálu Hamlet, neplánovalo, že bude ve své činnosti pokračovat ještě po 25 letech. Od premiéry muzikálu Janka Ledeckého, která byla 1. listopadu 1999, divadlo uvedlo 69 premiér a odehrálo 10.000 představení. Repertoár se poté neomezil jen na muzikály, v Kalichu začali pracovat také na činoherní dramaturgii. K výročí divadla vznikla i komedie Romana Vencla Přání, která bude mít premiéru 13. března 2025. V rozhovoru s ČTK to řekl producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

„V době premiéry Hamleta jsem 25 let neplánoval, tak daleko jsem nepřemýšlel. Možná, že někde hluboko byla zasetá myšlenka, že by divadlo mohlo dál vzkvétat. Byli jsme ponoření do našeho prvního muzikálu a nezbývaly myšlenky na něco jiného. Ale potom se to začalo rozvíjet," uvedl Kocourek. „Už v prvním roce své činnosti jsme začali uvažovat, že bychom měli divadlo rozšířit také o činoherní titul, abychom oslovili více diváků a byli konkurenceschopní. Jasné bylo, že chceme dělat komediální představení, protože lidé si mají přijít do divadla odpočinout," doplnil.

Muzikálovou premiérou jubilejní 25. sezony bylo v září nové nastudování autorského muzikálu Daniela Landy Tajemství, které se na jeviště Divadla Kalich vrátilo po 20 letech. Činoherní premiéru pak divadlo chystá na březen příštího roku, kdy se v komedii Přání herecky potká kmenová herečka divadla Jana Paulová s Markem Němcem, který je zároveň režisérem inscenace.

U zrodu divadla stála společnost Hamlet Productions, která byla založena v lednu 1999 mimo jiné za účasti dosavadního ředitele Michala Kocourka a Janka Ledeckého. Společnost si od Českobratrské církve evangelické pronajala někdejší církevní Divadlo Kalich v Jungmannově ulici a ze zchátralého skladiště vybudovala bezbariérový komorní sál s moderním technickým vybavením a kapacitou pro 400 diváků. Autorem scény je Šimon Caban. Zakladatelé divadla jsou považováni za průkopníky v soukromém divadelním podnikání, kteří nejsou navázáni na žádný dotační systém.

„Zpočátku jsme o dotace žádali, ale nikdy nám nebylo vyhověno. V určitý okamžik jsem pochopil, že už nikoho nechci prosit a být někomu vděčný. Tak jsem se snažil se svými kolegy postavit divadlo tak, abychom byli soběstační. Ne vždy to bylo veselé, ale ustáli jsme to," konstatoval Kocourek.

Divadlo provozuje i letní scénu pod žižkovskou věží v Mahlerových sadech, kde letos při šestém ročníku akce Hvězdné léto nabídlo pět desítek večerů včetně několika premiér a hudebních vystoupení. „Je to dlouhodobý projekt, smlouvu máme podepsanou na pětadvacet let," podotkl k letní scéně Kocourek.

Divadlo Kalich se zaměřuje na muzikály, činoherní inscenace současných světových i domácích autorů, taneční představení, koncerty a inscenace pro děti. Jeho představení viděly dva miliony diváků v Praze a přes dva miliony na zájezdech po celé republice.

 

Autor článku: ČTK: jir, ktp, rdo foto převzato z: https://www.divadlokalich.cz/

Divadlo Kalich slaví 25 let od svého otevření

Zprávy

02.09.2025

60 let setkávání scénografických světů: sympozium Pražského Quadriennale proběhne 11.–12. září 2025

Už téměř 60 let se Praha každé čtyři roky stává místem setkávání scénografických kultur z celého světa. Dvoudenní online sympozium 60 Years of PQ as a Meeting Place of Scenographic Worlds, které je součástí dlouhodobého programu PQ 60, se zaměří na fenomén Pražského Quadriennale v jeho historických i současných proměnách. Ve dnech 11.–12. září 2025 vystoupí přibližně 40 řečnic a řečníků z 20 zemí napříč světovými regiony.

01.09.2025

Ministerstvo kultury si má v rozpočtu pohoršit skoro o 3,4 miliardy korun

Rozpočet ministerstva kultury by měl v příštím roce klesnout proti letošku o 3,39 miliardy korun. Letos úřad hospodaří s dosud nejvyšší částkou 21,52 miliardy korun, v příštím roce by to mělo být 18,13 miliardy korun. Vyplývá to ze zveřejněného návrhu státního rozpočtu na rok 2026. Zatímco letos příjmy ministerstva kultury přesáhly dvě miliardy korun, pro příští rok návrh ministerstva financí počítá s příjmy 555,7 milionu korun.

01.09.2025

Teatrologická společnost zve na odborně zaměřený výlet na zámek Kačina

Zveme vás na odborně zaměřený výlet do empírového zámku Kačina, který nabídne jedinečný pohled na historii zámeckého divadla. Program zahájíme v 10:00 komentovanou prohlídkou zámeckých interiérů, poté se zaměříme na zámecké divadlo, jehož vývojem a technickými specifiky nás provede historik Jiří Bláha.