Divadlo Minor uvádí skutečný příběh o útěku z lágru – od 15.11.09
Námětem inscenace Hon na Jednorožce je příběh z prostředí lágrů, který se skutečně odehrál v 50. a 60. letech. Skaut a dobrodruh Luboš Jednorožec byl několikrát vězněn a po několika útěcích a jiných peripetiích se dostal až do Spojených států, kde v současné době žije. Režie se ujal Jan Jirků, který se po několika letech vrací na svou někdejší domovskou scénu. Neobvyklý námět poskytl Mikuláš Kroupa z občanského sdružení Post Bellum.
Premiéra unikátní inscenace určené pro starší děti, mládež a dospělé se koná 15. listopadu 2009.
Vzniká u příležitosti 20. výročí pádu železné opony.
Osud Luboše Jednorožce je zpracován ve filmovém dokumentu Neznámí hrdinové, v rozhlasovém cyklu Příběhy 20. století a nyní se dočkal i divadelní podoby. Ve scénáři jsou použity dobové textové materiály, příběh se opírá o skutečné vyprávění Luboše Jednorožce.
„Naším cílem bylo pokusit se divákovi podtrhnout nohy a pustit ho po klouzačce do dolu.“ Jan Jirků, režisér inscenace
Inscenace se vyznačuje především velmi silnou atmosférou, kterou umocňuje v Minoru již tradiční živá kapela. Jedná se již o osvědčenou dvojici Dalibora Muchy a Tomáše Vychytila, kteří jsou autoři hudby úspěšné minorské inscenace Bruncvík a lev. Neméně výrazná je také výtvarná složka, která kromě dobové stylizace pracuje také s fantaskními prvky.
Minorské herce doplňují tři čeství absolventi DAMU, tvůrci ze studentských řad se ujali také scénografie a dramaturgie.
Příběh Luboše Jednorožce
Tenkrát mu bylo dvacet pět let. Byl to skaut a právě se poprvé zamiloval. Psal se rok 1950. Jmenovala se Olinka Vosátková a bylo jí sedmnáct. Šest týdnů na to ho zatkli. Odsoudili ho k 10 letům vězení jen proto, že neudal svoji známou, která chtěla utéct z republiky. Veliká nespravedlnost ho přivedla k okamžitému rozhodnutí, že z vězení uprchne. V roce 1951 se mu to podařilo. S pomocí jeho snoubenky Olinky a přátel ze skautingu se pak devět měsíců ukrýval. Rozhodl se uprchnout z republiky a nechat se za hranicemi ihned s Olinkou oddat. Jejich útěk byl však opět odhalen StB. Oba byli zatčeni. On byl odsouzen k 28 letům žaláře, ona ke čtyřem letům. Olinka se po svém propouštění se vdala a založila rodinu. Netušila, že dva roky na to, 1960, bude Luboš propuštěn na amnestii. Jejich osudová láska tak nebyla nikdy naplněna. Luboš se poté oženil a emigroval do USA. V kalifornii žije dodnes se svoji ženou.
Více o Luboši Jednorožci najdete na www.pametnaroda.cz/lubos-jednorozec
-----
Jan Jirků, Adéla Balzerová a kol.
Hon na Jednorožce
Lovestory Luboše a Olinky
Dobrodružný příběh podle skutečné události, která se stala v 50.letech minulého století.
Byl nevinný, přesto ho zbavili svobody a uvěznili. Proto se rozhodl utéct. A tehdy začal hon na Jednorožce, který sám uhání divokou krajinou, zdolává rozličné nástrahy osudu i léčky svého nepřítele. Na své cestě za svobodou se Jednorožec setká s padouchem a lhářem Slepičkou, na chvíli se shledá se svou rodinou, a konečně i se svou láskou, Olinkou. Kolem něj se pomalu začíná stahovat smyčka... Ale statečný Jednorožec běží dál!
Hudebně výtvarná inscenace vznikla ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum u příležitosti 20. výročí pádu železné opony.
Námět: Lubomír Jednorožec, Mikuláš Kroupa, Martin Kroupa
Režie: Jan Jirků
Dramaturgie: Adéla Balzerová
Hudba: Dalibor Mucha a Tomáš Vychytil
Výprava: Kamil Bělohlávek, Antonín Šilar
Kostýmy: Tereza Venclová
Hrají: Kateřina Tichá, Anna Schmidtmajerová, Ondřej Bauer, Gustav Hašek, Hynek Chmelař, Karel Kratochvíl, Jiří Laštovka, Ondřej Nosálek, Petr Vaněk
Kapela: Dalibor Mucha, Jan Matásek nebo Luboš Nohavica, Jan Hrovatitsch, Tomáš Vychytil
přístupné divákům od 10 let
délka představení 65 minut bez přestávky
premiéra 15. listopadu 2009
Zdroj: nathalie.f@minor.cz