01.10.2025 19:09

Divadlo Minor uvede v prostorách nově otevřené kulturní stanice Galaxie premiéru autorské inscenace Betonová pohádka

Divadlo Minor uvede v neděli 5. října od 18:00 v prostorách nově otevřené kulturní stanice Galaxie premiéru autorské inscenace Betonová pohádka režiséra Pavla Skály a dramaturgyně Báry Gréeové. Příběh malého Huberta a jeho kamarádky Magyny ukazuje, jaká dobrodružství může člověk zažít, když žije na sídlišti. Jedná se o první minorskou premiéru sezóny a zároveň o první premiéru v samotné Galaxii, kde Minor bude v sezóně 2025/26 působit spolu s Dejvickým divadlem, Festivalem 4+4 dny v pohybu, DanceConnected a DAMU. Provoz Minoru na jeho původní adrese ve Vodičkově ulici zůstává beze změn.

„Jeden vchod má dvaadvacet pater a v každým patře čtyři byty. To je dohromady osmdesát osm bytů na jeden vchod. A když jsou tři vchody, tak to je dvě stě šedesát čtyři bytů! To je fakt jako malé město! A tady já mám bydlet…“

Inscenace je inspirovaná prostředím pražského Jižního Města a sídlišti obecně. Vypráví příběh malého Huberta, který se na začátku letních prázdnin přestěhuje s rodiči z malého města na sídliště. S novým prostředím plným betonu, asfaltu a silnic se těžce vyrovnává, ovšem jen do chvíle, než potká nového „parťáka“ – drsnou kamarádku Magynu. Společně zjišťují, že s trochou fantazie se i ten nejšedivější kout sídliště může proměnit v exotickou krajinu.

Režisér Pavel Skála pochází z Mostu a velkou část svého života strávil právě na sídlišti. Nicméně v rámci příprav na zkoušení strávil spolu s dramaturgyní Bárou Gréeovou spoustu času na Jižním Městě a o zdejším prostředí mluvil s místními obyvateli.

„Posledních třiatřicet let žiju na sídlištích nejrůznějších podob, barev a tvarů. Za každým oknem a dveřmi se odehrává spousta příběhů, ale teprve, když vyjdeme před dům, se najednou propojí v jeden společný příběh celého sídliště,“ říká režisér inscenace Pavel Skála.

Betonová pohádka je tematicky ideálním „otevírákem“ minorské sezóny v Galaxie díky jejímu umístění právě na Jižním Městě. Tento prostor přináší Praze jedinečnou platformu, kde se propojují divadlo pro děti i dospělé, tanec, performativní a audiovizuální umění.

Pavel Skála je pedagog ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě, absolvent Katedry výchovné dramatiky na pražské DAMU a divadelní lektor. Založil dva divadelní festivaly, PřeMostění a NaNečisto, a společně s Bárou Gréeovou nezávislou divadelní scénu Divadelní klub Školka. Hraje v Divadle Brambůrky. Se svými studenty pravidelně vystupuje na více než 20 festivalech ročně, nejen po celé ČR, ale i v zahraničí – například v New Yorku či Philadelphii. Studentské soubory pod jeho vedením získaly vedle různých ocenění i cenu Pavla Dostála, cenu za přínos českému amatérskému divadlu. Po napadení Ukrajiny v roce 2022 pomáhal na slovensko-ukrajinském hraničním přechodu Ubľa a společně s hercem Petrem Bestou pak na Ukrajině tvořili s dětmi z dětských domovů.

Veřejná generálka: 3. října od 9:30 a 4. října od 15:00
Premiéra: 5. října 2025 v 18:00
Nejbližší reprízy: 11. a 18. října od 15:00

Přístupné divákům od 6 let

 

Autor článku: Josef Horák

Divadlo Minor uvede v prostorách nově otevřené kulturní stanice Galaxie premiéru autorské inscenace Betonová pohádka

Inscenace

08.04.2026

Autorské duo Miroslav Krobot – Lubomír Smékal vytvořilo pro Moravské divadlo Olomouc inscenaci Bořiny za břehem

V pořadí osmou premiéru aktuální divadelní sezony uvede Moravské divadlo Olomouc v pátek 10. dubna. Autorské duo Miroslav Krobot – Lubomír Smékal tentokrát přichází s inscenací Bořiny za břehem. Děj se odehrává v zábřežské hospodě, kam kdysi chodíval na pivo i známý zábřežský rodák a polárník Jan Eskymo Welzl.

08.04.2026

Petr Novotný v Pardubicích nastudoval svou adaptaci filmové komedie Hotel Modrá hvězda

O víkendu 11. a 12. dubna bude mít na prknech Východočeského divadla Pardubice premiéru komedie Hotel Modrá hvězda, kterou inscenoval režisér Petr Novotný. Její stejnojmennou filmovou předlohu asi není nutné dlouze přestavovat, neboť veselohra Václava Wassermana a Martina Friče z roku 1941 s Oldřichem Novým, Natašou Gollovou či Adinou Mandlovou patří do zlatého fondu české kinematografie.

07.04.2026

Kasparov vs. Deep Blue: souboj člověka a stroje v Divadle NoD

Legendární šachový duel mezi člověkem a strojem ožívá na jevišti Divadla NoD. 3. května 2026 proběhne premiéra autorské dokumentární inscenace KASPAROV vs. DEEP BLUE, ve které se tvůrčí tandem Janek & Natálka (Janek Lesák a Natálie Strýčková Preslová) inspiruje šachovým zápasem Garryho Kasparova se superpočítačem Deep Blue v roce 1997. Hlavní a jedinou roli si v této one man show zahraje Lukáš Černoch.