09.09.2024 15:11

Divadlo Na Fidlovačce zahájí sezónu premiérou muzikálu Donaha!

Divadlo Na Fidlovačce otevírá novou sezónu premiérou DONAHA! Slavný broadwayský muzikál autorů Terrence McNallyho a Davida Yazbeka podle ještě slavnějšího filmu vypráví obyčejný příběh o přátelství a lásce, síle i slabosti a především – o naději.

V hlavních rolích se mohou diváci těšit na Přemysla Pálka, Tomáše Savku, Jaromíra Dulavu dále na Mariku Procházkovou, Vendulu Příhodovou, Ludmilu Molínovou a další. Režie se chopil Petr Veselý.

„Americký muzikál vznikl na motivy britské povídky Wendy Holdenové a filmového scénáře Simona Beaufoye. Stejnojmenný film z roku 1997 mladého režiséra Petera Cattanea zaznamenal fenomenální úspěch a dočkal se několika nominací na Oscara. Pro film je příznačný britský nadhled, ironie a brilantní tragikomika. Ani v případě muzikálové verze se ale rozhodně nejedná o lehkonohou hudební komedii o pánském striptýzu, což je poněkud povrchní nálepka, kterou si stihl titul vysloužit. Jde o silný, autentický příběh s prvky sociálního dramatu. Děj se však vlivem přenesení na jeviště poněkud zjednodušil a přesunul z britského Sheffieldu přes oceán, do Buffala. Ať už se odehrává kdekoli, příběh jako takový se ale stále dotýká problematiky, kterou důvěrně známe všichni a hlavní hrdinové se ocitnou v situaci, do níž se může kdykoliv dostat kdokoliv z nás.

A jak se téma dostalo na divadelní prkna? Po obrovském úspěchu filmu The Full Monty / Do naha! se producenti doslova poprali o autorská práva k jeho scénáři. Bylo vyhlášeno výběrové řízení na hudebního skladatele, který by zhudebnil libreto a texty písní od zkušeného a oceňovaného autora, dramatika Terrence McNallyho, jenž Do naha! pro divadlo adaptoval. Konkurz vyhrál talentovaný hudebník David Yazbek, který už dnes rovněž patří mezi uznávané muzikálové tvůrce.

Světová premiéra DONAHA! se uskutečnila v roce 2000 v Old Globe Theatre v San Diegu. Diváci po celém světě si ho naprosto zamilovali, a tak se zrodil divadelní hit. U nás se muzikál uvádí v různých nastudováních kontinuálně už bezmála dvacet let a vždy s velkým úspěchem – nejen u dámské části publika…“, uvádí dramaturgyně Kristýna Tejmarová.

Co potřebuje parta chlapů, kteří právě přišli o práci v ocelárně? Potřebují vzpruhu, motivaci, potřebují získat zpátky alespoň jednu z právě otřesených jistot, potřebují se svléknout donaha…

Počkat, cože?!
To snad ne!

„Víš, kolik by zaplatily ženský, aby viděly svlíkat se chlapy, jako jsme my?” „Jo, ani vindru!”

www.fidlovacka.cz

 

 

Autor článku: Michal Zelenka, foto: (c) Alena Hrbková

Divadlo Na Fidlovačce zahájí sezónu premiérou muzikálu Donaha!

Inscenace

13.06.2025

MÁ VLTAVA – baletní představení předních evropských sólistů v režii bratří Bubeníčků přesně za měsíc roztančí zámecký areál ve Veltrusech

Mimořádné open-air představení MÁ VLTAVA, které propojuje klasickou hudbu Bedřicha Smetany a současný tanec, přiváží do zámeckého areálu ve Veltrusech světově uznávaný choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Představení vzniklo ve spolupráci s předními sólisty významných evropských baletních scén.

13.06.2025

Händelova opera Julius Caesar v Egyptě v autentické podobě pouze pětkrát v Ostravě

Operní opus Georga Friedricha Händela (1686–1759) o Caesarově tažení do Egypta a jeho vztahu s královnou Kleopatrou ovládne ostravské Divadlo Antonína Dvořáka na konci sezóny. Premiéra opery Julius Caesar v Egyptě bude 19. června a po pouhých pěti představeních v Ostravě jsou v plánu ještě tři na festivalu ve Znojmě.

13.06.2025

Divadlo Husa na provázku se v příští sezoně zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelovy ceny I. B. Singera, komorní ponor do vnitřního světa a prožívání zvířat i objektové divadlo pro děti z dílny seniorského Studia 60+. Sezona 2025/26 v brněnském Divadle Husa na provázku ponese heslo Neboj, neboj! a nabídne řadu možností pohlédnout do tváře osobním i kolektivním strachům dneška.