Divadlo v Dlouhé s novým uměleckým šéfem Ivanem Burajem chystá pro příští sezonu čtyři premiéry
Novým uměleckým šéfem pražského Divadla v Dlouhé bude od příští sezony Ivan Buraj. Sedmatřicetiletý divadelník vystřídá Hanu Burešovou, poslední z tria Burešová, Štěpán Otčenášek a Jan Borna, které v divadle působilo od jeho založení v roce 1996. Spolu s novým uměleckým šéfem přijdou také dramaturgyně Tereza Marečková a Nina Jacques. První premiérou nové sezony bude 15. listopadu Zlaté město od rakouského dramatika Ödöna von Horvátha. ČTK o tom dnes informovala mluvčí divadla Karola Štěpánová.
V nové sezoně se změní také vizuální identita divadla. Součástí novinek, kterými Divadlo v Dlouhé prochází, je i proměna sálu, na které spolupracuje architektka Marcela Steinbachová. „Změny nastanou i v hereckém souboru, nově přichází do angažmá Matyáš Řezníček a vrací se Veronika Lazorčáková, odchází Štěpánka Fingerhutová," uvedla Štěpánová.
Nastupující umělecký šéf Divadla v Dlouhé Buraj se narodil 24. února 1988 v Bratislavě. Byl členem amatérského Divadla Ludus. V roce 2012 dokončil studium režie na JAMU. Za režii Strýčka Váni získal nominaci na Cenu Divadelních novin 2016. Za text inscenace Humanismus 2022 byl spolu s Bohdanem Karáskem nominovaný na Cenu divadelní kritiky v kategorii Poprvé uvedená česká hra roku. Od roku 2015 byl uměleckým šéfem v HaDivadle.
Česká premiéra inscenace Zlaté město nabídne v Burajově režii prolnutí dvou her dramatika Ödöna von Horvátha Povídky z Vídeňského lesa a Víra, naděje, láska. Děj se odehrává v roce 2039, kdy se svět po zničujících válkách pokouší vrátit se do starých zlatých časů. Ideálem se stala Vídeň před sto lety. Jako hostující herci se ve hře objeví Pavel Tesař a Petr Uhlík.
Druhou premiérou se stane v lednu příštího roku komorní autorská inscenace režisérky Elišky Říhové s názvem The Hotel Room. Hlavní roli ženy, která zažila ochromující vztah plný milování a nenávisti, ztvární Eva Hacurová.
Předlohou pro další premiéru Vegetariánka, chystanou na březen 2026, se stala stejnojmenná kniha loňské držitelky Nobelovy ceny za literaturu, korejské spisovatelky Han Kang. Za Vegetariánku v roce 2016 obdržela Mezinárodní Man Bookerovu cenu. V režii Kamily Polívkové se v inscenaci představí Veronika Lazorčáková, Matyáš Řezníček a další.
Portugalská autorka Isabel Minhós Martinsová a ilustrátorka Madalena Matosová jsou autorkami knihy Jak vidět neviditelné, podle které vznikla stejnojmenná adaptace, která bude mít v Divadle v Dlouhé premiéru v květnu příštího roku. Na tvorbě inscenace bude spolupracovat i dětská dramaturgická rada, složená z odborníků na imaginaci.
Divadlo v Dlouhé je repertoárové divadlo se stálým hereckým souborem. Jeho zřizovatelem je hlavní město Praha. Základním rysem inscenační práce divadla je záměrná žánrová a stylová pestrost. Tomu odpovídá i dramaturgie orientující se především na tituly méně známé, dosud v Česku neuvedené a neověřené. Divadlo získalo řadu ocenění odborné kritiky a diváckých cen. Ročně ho navštíví více než 80.000 diváků.