21.03.2023 09:37

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům

Poselství k těmto dnům formulují každý rok významné osobnosti světové divadelní komunity. Národní střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI)Mezinárodní asociace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ) a Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA). Česká střediska těchto organizací mají sídlo v Institutu umění – Divadelním ústavu a své aktivity vyvíjejí jak na národní, tak mezinárodní úrovni.

V letošním roce se dostalo významného uznání českému loutkovému divadlu, jelikož autorkou poselství ke Světovému dni loutkářství byla zahraniční odbornou veřejností zvolena Nina Malíková, česká dramaturgyně, redaktorka, odbornice na loutkové divadlo a dlouholetá předsedkyně Českého střediska UNIMA, která se mimo jiné také zasloužila o zápis českého a slovenského loutkářství na Seznam světového nehmotného dědictví UNESCO. Poselství ke Světovému divadla pro děti a mládež připravila prezidentka asociace ASSITEJ International a australská divadelnice Sue Giles a své vzkazy podtrhující důležitost divadla přidaly také děti a teenageři z Ukrajiny a Íránu.

Všichni věříme a chceme věřit, že bude svět přece jen lepší, než se nám právě zdá. Nezbavujeme se proto pro naše obavy radosti ze života, uvěřme v to, že jsou Pulcinella, Punch, Guignol, Kašpárek, Karagöz, Vidúšaka a další z té nekonečné řady loutkových hrdinů lidské komedie stále těmi, kterým v jejich vítězném zápase se Smrtkou můžeme věřit jako už tolik generací před námi,“ říká ve svém poselství Nina Malíková. Také divadelníci v České republice silně vnímají současnou napjatou geopolitickou situaci a projevují již od února 2022 značnou solidaritu se svými kolegy a kolegyněmi z válkou postižené Ukrajiny. „České středisko Mezinárodního divadelního ústavu (ITI) vyzývá v souvislosti s oslavami Světového dne divadla k minutě ticha za všechny umělce, kteří padli v nesmyslných válečných konfliktech, za rozbombardovaná divadla a za zničené kulturní hodnoty, které vznikaly po staletí,“ říká jeho prezidentka Yvona Kreuzmannová.

Národní střediska ITI, ASSITEJ a UNIMA či jejich členské organizace po celém světě koordinují v těchto dnech řadu aktivit. Nejinak je tomu v České republice, kde u příležitosti světových svátků divadla připravilo na 20. 3. panelové diskuse na téma „Divadlo teenagerům!“ Národní divadlo. Časopis Loutkář, Muzeum loutkářských kultur, Divadelní fakulta AMU a další partneři pořádají dne 20.3. křest publikace České loutkářství – Tradice a kontinuita. Institut umění – Divadelní ústav slaví pracovně. V těchto dnech probíhá v Praze a Brně Visitors’ program, který představuje české činoherní divadlo zahraničním hostům, a 28. a 29. 3. proběhnou koordinační schůzky k 11. ročníku Noci divadel, který se jako další velká oslava scénických umění připravuje na podzim 2023.

Poselství ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 20. března 2023
Poselství ke Světovému dni divadla loutkářství 21. března 2023

Autor článku: IDU

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Zahraniční divadlo

06.11.2025

Naivní divadlo Liberec hostuje na Maltě

Inscenace Naivního divadla Liberec Kabinet zázraků neboli Orbis pictus se vydá v druhém listopadovém týdnu na zahraniční cestu na Maltu. Na ostrově ve Středozemním moři, kde se Naivní divadlo představí ve své historii poprvé, uvede 14. a 15. listopadu dvě představení na ŻiguŻajg International Arts Festival for Children and Young People, a to ve velmi neobvyklých prostorách kostela Birgu Parish Church. Celá dekorace pocestuje z Liberce na úplný jih Itálie, kde se trajekty přes Sicílii dostane až na ostrov Malta.

06.11.2025

Herecké hvězdy Martin Freeman a Jack Lowden představí v NT Live napínavou i zábavnou novinku o mužích a studu

O čem se baví muži, když je nikdo neslyší? Navíc dva muži, kteří mívali problém s alkoholem? To prozrazuje novinka provokativního britského dramatika Davida Irelanda Pátý krok inspirovaná jeho vlastními zkušenostmi. V hlavních (a jediných) rolích intenzivního i humorného dramatu se ukážou dvě herecké hvězdy. Jack Lowden (Slow Horses, Dunkerk) jako mladý Luka, který právě absolvuje dvanácti krokový odvykací program Anonymních alkoholiků, a Martin Freeman (Hobit, Sherlock, Na příjmu) jako jeho sponzor James, jenž mu pomáhá.

04.11.2025

Světový novocirkusový soubor Below Zero ze Švédska přiváží na Jatka78 českou premiéru vizuálně ohromujícího představení In Praise of Shadows

Do Prahy přijíždí jeden z nejvýraznějších evropských souborů současného cirkusu, Below Zero ze Švédska. Na scéně Jatka78 v Holešovické tržnici uvede svou oceňovanou inscenaci In Praise of Shadows – hypnotickou poctu stínům, přírodním silám a syrové severské kráse. České publikum ji bude mít možnost zhlédnout vůbec poprvé.