29.01.2017 14:34

Domingo chce Donem Giovannim upozornit na kulturnost Prahy

Slavný operní pěvec a dirigent Plácido Domingo dnes v Praze zahájil propagaci koncertní vzpomínky na světovou premiéru Mozartovy opery Don Giovanni. V metropoli se představí 27. a 29. října ve Stavovském divadle jako dirigent koncertního uvedení slavné opery. Na stejném místě měl Don Giovanni před 230 lety světovou premiéru. Projektu se zúčastní také čeští pěvci a pěvkyně.

"Dá se říct, že dnešním setkáním počínáme dítě, protože premiéra projektu bude za devět měsíců. Bude se jednat o hudební i společenskou událost. Chci seznámit širší publikum s tím, že právě v Praze se uskutečnila světová premiéra Dona Giovanniho, protože to možná všichni nevědí," uvedl na setkání ve Stavovském divadle Domingo, který se na projektu bude podílet jako dirigent, umělecký šéf a propagátor české kulturní historie. "Koncertem chci upozornit na výjimečnost Prahy jako města prosáknutého kulturou," dodal.

V hlavních rolích se v Praze v Donu Giovannim představí úspěšní účastníci soutěže Operalia, kterou organizuje právě Domingo. "Původně měli v Praze vystupovat jen vítězové soutěže. Postupně jsem ale dozrál k myšlence, že by bylo správné dát možnost také českým pěvcům a pěvkyním. Dnes se uskuteční první náslechy," řekl ČTK Domingo, který při dirigování díla využije kopie původní partitury. Tuzemští pěvci mají šanci dosáhnout na role Masetta (bas) a Elvíry (soprán). Jednou z dvaceti uchazečů o roli v Donu Giovannim je operní pěvkyně Ester Pavlů, která se zúčastnila odpoledního přezpívání před Domingem a jeho ženou Martou. "Dostat se vůbec jenom do kontaktu s někým, jako je Domingo, je pro mě úžasné. Musím říct, že před někým takovým zpívat je obrovská tréma a já jsem dnes podala takový výkon, že vím, že umím zpívat lépe. Asi nejde jít před takového člověka se sebevědomím," konstatovala pěvkyně Pavlů.

Hudebníci vystoupí na vyvýšeném orchestřišti, aby na ně bylo lépe vidět. Má to připomenout, jak vypadala původní premiéra Dona Giovanniho pod Mozartovou taktovkou, která se uskutečnila v někdejším Nosticově divadle v říjnu 1787. Za organizací připomínky premiéry opery Don Giovanni stojí spolek Domingo-Mozart-Prague. "Společnost byla založena kvůli téhle události, ale časem možná přibude další spolupráce s Domingem, třeba i v rámci soutěže Operalia," sdělil zástupce společnosti Radek Hrabě.
Myšlenka dirigovat Dona Giovanniho prý Dominga napadla při jeho soukromé návštěvě Prahy před několika lety. Do metropole dnes dorazil i se svoji ženou Martou. Ke svým 76. narozeninám, které oslavil 21. ledna, od pořadatelů setkání dostal knihu s ilustracemi Alfonse Muchy.
Domingo bude Dona Giovanniho s orchestrem Národního divadla dirigovat jen dvakrát. Stavovské divadlo bude poté nadále uvádět současnou inscenaci, kterou roku 2012 nastudovalo režijní duo Skutr. Dona Giovanniho již Domingo dirigoval ve Washingtonu či v newyorské Metropolitní opeře.

Domingo chce Donem Giovannim upozornit na kulturnost Prahy

Zahraniční divadlo

06.11.2025

Naivní divadlo Liberec hostuje na Maltě

Inscenace Naivního divadla Liberec Kabinet zázraků neboli Orbis pictus se vydá v druhém listopadovém týdnu na zahraniční cestu na Maltu. Na ostrově ve Středozemním moři, kde se Naivní divadlo představí ve své historii poprvé, uvede 14. a 15. listopadu dvě představení na ŻiguŻajg International Arts Festival for Children and Young People, a to ve velmi neobvyklých prostorách kostela Birgu Parish Church. Celá dekorace pocestuje z Liberce na úplný jih Itálie, kde se trajekty přes Sicílii dostane až na ostrov Malta.

06.11.2025

Herecké hvězdy Martin Freeman a Jack Lowden představí v NT Live napínavou i zábavnou novinku o mužích a studu

O čem se baví muži, když je nikdo neslyší? Navíc dva muži, kteří mívali problém s alkoholem? To prozrazuje novinka provokativního britského dramatika Davida Irelanda Pátý krok inspirovaná jeho vlastními zkušenostmi. V hlavních (a jediných) rolích intenzivního i humorného dramatu se ukážou dvě herecké hvězdy. Jack Lowden (Slow Horses, Dunkerk) jako mladý Luka, který právě absolvuje dvanácti krokový odvykací program Anonymních alkoholiků, a Martin Freeman (Hobit, Sherlock, Na příjmu) jako jeho sponzor James, jenž mu pomáhá.

04.11.2025

Světový novocirkusový soubor Below Zero ze Švédska přiváží na Jatka78 českou premiéru vizuálně ohromujícího představení In Praise of Shadows

Do Prahy přijíždí jeden z nejvýraznějších evropských souborů současného cirkusu, Below Zero ze Švédska. Na scéně Jatka78 v Holešovické tržnici uvede svou oceňovanou inscenaci In Praise of Shadows – hypnotickou poctu stínům, přírodním silám a syrové severské kráse. České publikum ji bude mít možnost zhlédnout vůbec poprvé.