04.05.2017 10:24

Fotografická výstava „Martin Beck: Kouzelný cirkus“ završí výročí

Výstava „Martin Beck: Kouzelný cirkus“ bude posledním připomenutím 40. výročí této inscenace na repertoáru souboru Laterny magiky. Vernisáž se uskuteční 4. května v 17 hodin v Café Nona na Nové scéně Národního divadla. Vystavovaný soubor, který bude na Nové scéně k vidění do 5. června, čítá několik desítek fotografií.

Martin Beck, fotograf lidských duší, se vydal za poselstvím inscenace, kterou kdysi Evald Schorm spolu s Josefem Svobodou, Janem Švankmajerem a Jiřím Srncem vytvořili jako metaforu lidského života. Prostřednictvím černobílých, jen někdy mírně kolorovaných portrétů současných, ale také některých původních interpretů jubilujícího díla, nachází Martin Beck nenásilnou cestou podstatu inscenace Kouzelný cirkus: ukazuje zrození, život i stáří. Klauni, kteří jsou hlavními postavami, během představení stárnou a v původním záměru měli i zemřít, ale tuto myšlenku autoři brzy zavrhli – klaun je přeci nesmrtelný! Takže ani Martin Beck nehledá ve své sérii poselství o konečnosti, ale naopak kontinuitu a postavy inscenace propojil osudy původních představitelů, kteří jsou na jeho fotografiích skutečně o 40 let starší.

Fotograf Martin Beck je s Národním divadlem spojen oběma svými profesemi, je totiž také členem operního souboru. Jako portrétista na svých snímcích zvěčnil již řadu umělců a osobností nejen Národního divadla. Mezi dubnem roku 2016 a 2017 věnoval své úsilí a umění především souboru Laterny magiky a jeho inscenacím. Vystavené fotografie z cyklu Kouzelný cirkus vznikly při několika příležitostech mezi 29. listopadem 2017 a 26. dubnem 2017 – poslední kousky tedy putovaly do rámů ještě téměř mokré od poslední vodní lázně.

Martin Beck totiž pracuje tradiční „mokrou“ cestou, vyvolává filmy, zvětšuje fotografie, vše je ruční práce s fotoaparátem Hasselblad 503CW, což je jen maličko zmodernizovaná verze legendárního Hasselbladu 500C, kterých několik zanechali na povrchu Měsíce američtí průzkumníci v roce 1969. Z klasického aparátu vznikají v kombinaci s jednoduchým černým pozadím a jediným rozptýleným světlem portréty neobyčejné nálady a působivosti.

Martin Beck: Kouzelný cirkus
Nová scéna ND, Café Nona
Vernisáž: 4. 5. 2017, 17.00
Trvání výstavy: 5. 5.–5. 6. 2017

www.laterna.cz
www.facebook.com/laternamagikaND

Fotografická výstava „Martin Beck: Kouzelný cirkus“ završí výročí

Zprávy

12.03.2026

Energetické technologie Národního divadla: modernizace v pátém suterénu

Návštěvníci Národního divadla vnímají především to, co se odehrává na jevišti a v hledišti. Jen málokdo si ale při příchodu do historické budovy uvědomí, jak rozsáhlé technické zázemí musí fungovat, aby bylo v sále příjemné klima, aby bylo možné chladit, topit, větrat i zajistit bezpečný provoz celého areálu. Velká část tohoto zázemí je přitom ukrytá hluboko pod budovou – až v pátém suterénu.

11.03.2026

Studenti protestovali proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury

Stovky studentů uměleckých oborů a zástupců kultury dnes na pražském Malostranském náměstí protestovaly proti plánovaným škrtům v rozpočtu ministerstva kultury. Akci Stojíme za kulturou! před dnešním jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok svolali studenti uměleckých vysokých škol, kteří vystoupili se svými projevy.

09.03.2026

Studenti uměleckých oborů svolali demonstraci za navýšení rozpočtu na kulturu

Studenti uměleckých oborů a zástupci kultury budou ve středu 11. března demonstrovat za navýšení rozpočtu ministerstva kultury. Shromáždí se na pražském Malostranském náměstí před jednáním poslanců o závěrečném třetím čtení návrhu státní rozpočtu pro letošní rok. Akci Stojíme za kulturou! svolali studenti uměleckých vysokých škol. Žádají, aby státní rozpočet nepopíral programové priority vlády Andreje Babiše (ANO) a aby neohrozil stabilitu kulturního sektoru.