18.11.2009 00:00

Husa na provázku se pustila do nezvyklého divadelního maratonu

Do nezvyklého divadelního maratonu se dnes pustil soubor brněnské Husy na provázku. Divadelníci se rozhodli sehrát poprvé v jednom dni všechny díly trilogie Perverze v Čechách, která sleduje změny české společnosti v uplynulých desetiletích. Pro herce to znamená velké vypětí a nutnost vystřídat v rozmezí přibližně 12 hodin hned několik různých úloh.

"Jsme na takový výkon svým způsobem připraveni, minulý podobný projekt byl ještě náročnější," řekl Morávek s odkazem na tetralogii podle textů Fjodora Michailoviče Dostojevského. Všechny čtyři hry divadelníci s úspěchem uváděli v mnohahodinové scénické fresce Svlékání z kůže.

Soubornou podobu Perverze v Čechách chce Husa na provázku opakovat přibližně po sto dnech, a to jak na hostováních, tak na domovské scéně. "V Brně by se to mohlo opakovat přibližně za rok," uvedl Morávek.

Prvním dílem trilogie Perverze v Čechách jsou Lásky jedné plavovlásky, hra o 60. letech inspirovaná filmem Miloše Formana. Následoval Cirkus Havel, montáž ze všech her Václava Havla. Trilogii měla podle původních plánů uzavřít dramatizace některého díla Milana Kundery. Ten však nakonec nedal svolení. Divadelníci proto sáhli k dílu Davida Drábka. Z jeho 11 her vytvořili inscenaci České moře.

V dnešním souhrnném uvedení, nazvaném Forman s Havlem u moře aneb Jsou dny, kdy svítá o něco dřív, doplňují všechny tři hry ještě studentské scénky podle knihy polského novináře Mariusze Szczygieła o české společnosti Gottland. Divadlo připravilo také debatu o českých nadějích a zklamáních.

Zdroj: tmd, rot

Autor článku: ČTK