Jaroslav Ježek se na výstavě vrací do svého osudového New Yorku
New York 17. června (zpravodaj ČTK) - Životní a tvůrčí pouť českého skladatele Jaroslava Ježka, jedné z nejvýraznějších osobností české hudební a divadelní scény meziválečného období, přibližuje výstava v České národní budově v New Yorku. Ježek se tak, alespoň obrazně, vrátil do města, kde strávil konec svého života a kde také na Nový rok 1942 ve svých 35 letech zemřel. Po válce byl jeho popel uložen do hrobu na pražských Olšanech.
Výstavu s názvem Život je jen náhoda podle slavné Ježkovy filmové písně z éry Osvobozeného divadla přivezlo do New Yorku České muzeum hudby pražského Národního muzea. Expozice měla premiéru v Praze v září 2006 při příležitosti 100. výročí Ježkova narození. Její nynější uvedení v New Yorku je součástí Dnů českého předsednictví Evropské unii, které pořádá česká mise při OSN.
V bývalé české čtvrti, kde stojí Česká národní budova, založil Ježek po emigraci z fašisty ohrožovaného Československa mužský a později i ženský pěvecký sbor. Tamější krajané mu pomáhali v těžkých dobách, kdy nemohl získat americké pobytové vízum, a z Dělnického domu jen o ulici jižněji od národní budovy mu také vypravili pohřební průvod.
V New Yorku Ježek zkomponoval poslední píseň pro své partnery z Osvobozeného divadla, Jana Wericha a Jiřího Voskovce, a napsal zde i několik vážných skladeb, včetně vysoce ceněné čtyřvěté klavírní sonáty. Nicméně jako skladatel se ve Spojených státech už prosadit nestačil. V New Yorku se také tři dny před smrtí, doslova na smrtelné posteli, oženil s krajankou Františkou (Frances) Bečákovou.
Ježkovy životní osudy i tvůrčí etapy mapuje výstava na precizně zrekonstruovaných kopiích dobových fotografií a dokumentů, včetně rodinných obrázků, deníkových poznámek, rukopisů notových záznamů či divadelních a filmových plakátů. Atmosféru v Galerii Českého centra z reproduktorů umocňují archivní nahrávky Ježkových populárních i vážných skladeb. Návštěvníci také mohou sledovat životopisný film, který o skladateli natočila Česká televize.
Národní muzeum zamýšlí expozici představit i v dalších amerických městech, v nichž Ježek během tří let za oceánem alespoň krátce působil nebo je navštívil. Podle autorky výstavy Věry Šustíkové je to například Washington, Chicago nebo Detroit. "Jednáme s českým a slovenským muzeem v Cedar Rapids a s muzeem Tomáše Bati v Torontu, kam by se mohla putovní výstava přemístit," řekl ČTK při vernisáži ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
I když expozice asi nejvíce zaujme krajany, může díky svému obsahu zaměřenému na hudbu oslovit i americké publikum. "Třeba se Američané začnou víc zajímat o českou hudbu," věří náměstek českého ministra kultury František Mikeš. V širším významu není cílem výstavy představit jednu, i když velmi významnou postavu české hudby, ale prezentovat za mořem českou kulturu, řekl Mikeš ČTK. Jaroslav Ježek vzhledem ke spojení svého života s New Yorkem je pro to vhodnou osobností, doplnil.
Výstava bude otevřená do konce srpna.
Jaroslav Richter mik