03.03.2026 09:46

Juraj Kukura jako démonický otec: Bratři Karamazovi z Činoherní klub nově na Dramoxu

Dramox.cz nově divákům nabízí inscenaci Bratři Karamazovi z Činoherní klub v režii Martina Čičváka. Juraj Kukura, jehož strhující výkon v roli Fjodora Karamazova uhranul diváky v Činoherním klubu. Spolu s Martinem Fingerem, Janem Hájkem, Ivanou Uhlířovou, Gabrielou Míčovou přináší nadčasové drama o Bohu, otcích a synech nyní i na Dramoxu.

Bratři Karamazovi patří k nejčastěji uváděným adaptacím Dostojevského díla. Slovenský režisér Martin Čičvák inscenaci pro Činoherní klub nově oživil a aktualizoval. Vznikla tak mimořádně silná podívaná, jež si získala uznání kritiky i diváků a byla nominována v anketě Divadelních novin na Inscenaci roku 2015. Na Dramoxu najdete i fenomenální inscenaci Bratrů Karamazových z Dejvického divadla, která měla v té době derniéru.

Juraj Kukura jako démonický otec

V roli Fjodora Karamazova exceluje Juraj Kukura. Jeho interpretace starého zhýralého otce je strhující, temná a odzbrojující. Kukura hraje po celou dobu ve slovenštině, čímž ještě více zdůrazňuje odlišnost této postavy vůči ostatním. Jeho Karamazov je odpudivý i fascinující zároveň, je zosobnění hříchu, pochybnosti i rouhání. Když Juraj Kukura v roce 2016 přebíral Cenu Divadelních novin za tento výkon, řekl: „Nejdůležitějším poznáním této akce je, že Československo stále existuje. Nic se nezměnilo, v podstatě se máme ještě raději.” Symbolicky tak popsal i česko-slovenský rozměr inscenace.

Kritici i diváci ocenili především Kukurův výkon, ale i sílu celku. “Debaty synů s otcem o Bohu, nesmrtelnosti a vině zvládají herci tak, že by snad i Dostojevskij uznale pokýval.” “Výborná inscenace, kterou táhne Juraj Kukura neuvěřitelnou silou. Je to divadelní zvíře, tygr na jevišti. Takového herce v Česku nemáme,” chválí souhlasně herecké výkony i diváci na i-divadlo.cz, „Výborný divadelní zážitek především díky skvělým hereckým výkonům v čele s Jurajem Kukurou.

Záznam inscenace vznikl v koprodukci s Rozhlasem a televizí Slovenska a přináší divákům jedinečnou možnost zažít herecký koncert, který patří k vrcholům repertoáru Činoherního klubu  posledních 20 let.

Další tituly z Činoherního klubu na Dramoxu

Dramox přináší z Činoherního klubu jednu divadelní perlu za druhou, a diváci si tak mohou připomenout, proč už více než 60 let patří k nejvýraznějším divadelním domům českého prostoru. Na platformě nechybí slavná situační komedie a fraška Dámský krejčí od Georges Feydeau, která sleduje doktora Moulineauxe, jenž si po nezdařeném nočním flámu vymyslí lež, že je dámským krejčím, aby zakryl svou nevěru před manželkou a tchýní, čímž spustí lavinu bláznivých záměn a nedorozumění, a v inscenaci Činoherního klubu navíc září Ondřej Sokol. Stejně tak zde najdete kultovní černou komedii/grotesku Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho od Ladislav Smoček, v níž zdánlivě mírumilovný podnájemník v podání Bolek Polívka kvůli hrozbě vystěhování od vdovy Outěchové propadá panice a mění se v nechtěného vraha, který své „oběti“ bizarně zneškodňuje zavíráním do skříně. A pokud máte chuť na inteligentní komedii o vztazích, potěší vás Tři v tom s úžasnou Libuše Šafránková, která potvrzuje mimořádnou sílu hereckých osobností spojených s touto legendární scénou.


O Dramoxu

Dramox je česká online divadelní videotéka, která divákům zpřístupňuje více než 500 představení z více než 250 divadel z České republiky, Slovenska i z celého světa. Nabízí klasická i současná díla, komedie, muzikály, pohádky i operu – a to odkudkoli a kdykoli. Dramox spolupracuje s předními divadly a transparentně vrací většinu vybraných prostředků zpět přímo divadlům a tvůrcům, čímž podporuje jejich tvorbu a udržitelnost celé divadelní scény. Dramox je projekt neziskové Nadace Livesport, která mimo jiné provozuje i portál Donio a další iniciativy ve vzdělávání a sociální oblasti. Platforma je dostupná na počítači, mobilu i chytré televizi a v rámci předplatného získává uživatel přístup ke kompletnímu obsahu. Před zakoupením předplatného je možné využít bezplatné sedmidenní zkušební období.

 

Autor článku: Nela Miloševič

Juraj Kukura jako démonický otec: Bratři Karamazovi z Činoherní klub nově na Dramoxu

Inscenace

02.04.2026

Činoherní klub v inscenaci Radostný výlet spojí dvě aktovky Thorntona Wildera

Pomíjivost života ukazuje inscenace Radostný výlet, která bude mít v pátek 3. 4. premiéru v pražském Činoherním klubu. Režisér Ondřej Sokol ji pojal jako antiiluzivní divadlo a herci v něm pracují s postavou jako s tématem s cílem ukázat, v čem je divadlo neopakovatelné. Během představení sestávajícího ze dvou aktovek, které napsal ve 20. letech 20. století americký dramatik Thornton Wilder, se na jevišti odehraje několik lidských osudů.

02.04.2026

Horácké divadlo Jihlava představuje premiéry nadcházející sezóny 2026/2027

Horácké divadlo Jihlava vedle původní české tvorby nabídne v 87. sezóně také silnou literární předlohu, novou interpretaci klasiky, hudební komedii z blízké budoucnosti a známý muzikálový titul. Prvním z titulů nové sezóny bude Anna Pammer v režii Michala Zetela. Další položkou na repertoáru bude Bílá velryba Hermana Melvilla v režii Ondřeje Štefaňáka,

01.04.2026

Janáčkova opera Národního divadla Brno uvede poprvé Händelovu operu Agrippina

Zapomeňte na předvídatelné hrdiny, nastala éra antihrdinů. Jejich lži a intriky jsou v Händelově opeře Agrippina v hlavní roli. Čeho je Agrippina schopna, aby získala císařský trůn pro svého syna Nerona? Agrippina bude na brněnském jevišti uvedena poprvé, a to v již osvědčené spolupráci se skvělým barokním orchestrem Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse, v režii Martina Glasera, v poutavé scénografii Petra Vítka a s atraktivními kostýmy Martina Chocholouška.