07.02.2022 18:53

Kateřina Kněžíková byla nominována na cenu BBC Music Magazine Award v kategorii „Vocal“

Sopranistce Kateřině Kněžíkové se splnil sen.  Se svým debutovým  albem Phidylé, které nahrála s Janáčkovou filharmonií Ostrava a s dirigentem Robertem Jindrou, slaví mezinárodní úspěchy od samého vydání (Gramophone Editor's Choice). Nyní její Phidylé byla vybrána mezi tři alba nominovaná na BBC Music Magazine Award v kategorii „Vocal“. 

BBC Music Magazine Awards jsou vyhrazené pouze klasické hudbě a na rozdíl od většiny jiných prestižních cen zde o vítězi jednotlivých kategorií rozhoduje prostřednictvím internetového hlasování široká veřejnost po celém světě.

 „Nominace na tak úžasnou cenu mi zcela vyrazila dech a už jen to být v takové společnosti je pro mě obrovská pocta. Byla jsem nadšená, že nahrávka má úspěch nejen u posluchačů ale i u kritiky. Nestává se mi často, že by se mi stalo něco tak krásného na první dobrou. Člověk hledá roky, jakým stylem a čím by se chtěl prezentovat a nám se to povedlo na poprvé. Byla trefa do černého. Dirigent Robert Jindra odhadl, jakým repertoárem bych se měla prezentovat a já jsem se v něm zcela našla. K písním jsem vždy tíhla. Nahráli jsme něco, co bylo dramaturgicky úžasně uchopeno," říká Kněžíková.

Kateřina Kněžíková obstála ve velké konkurenci.

„Těch CD vzniklo hodně už jenom proto, že jsme nemohli stát na koncertních pódiích a měli čas více nahrávat. Nikdy by mě nenapadlo, že se svým prvním CD udělám takovou díru do světa. Už teď jsem nadšená. Jsem nominována mezi umělci, kteří působí po celém světě a nahrávají jedno CD za druhým, Je to pro mě splněný sen, “ dodává naše nejobsazovanější pěvkyně.

V konstelaci ne úplně šťastné doby, tak má Kateřina důvod oslavovat. 

„To, že se ze dne na den akce ruší, ať už z důvodu pozitivního testu vašeho či někoho jiného nebo díky karanténě dětí už dnes nikoho nepřekvapuje. S ničím bohužel nemůžeme do poslední chvíle počítat. Pro všechny je to těžké. Nejvíce mě mrzí Glagolská mše Leoše Janáčka, kterou jsem měla zpívat v Bamberku a poté v Bostonu,“ posteskla si  sopranistka Kněžíková.

Veřejné hlasování probíhá od 20. ledna do 28. února 2022 na: https://www.classical-music.com/features/articles/bbc-music-magazine-awards-2022/

Autor článku: Eva Jasanovská

Kateřina Kněžíková byla nominována na cenu BBC Music Magazine Award v kategorii „Vocal“

Zahraniční divadlo

06.10.2025

Imelda Staunton a Bessie Carter v přenosu představení Živnost paní Warrenové z Národního divadla v Londýně

Aerofilms zve do kin na uvedení nové inscenace z Národního divadla v Londýně. Živnost paní Warrenové, dílo v té době silně provokativního charakteru, také dnes nabízí zajímavé pohledy na naši společnost a přístup k celospolečenským tématům. Hlavní role paní Warrenové a její vzpurné dcery si zahrají Imelda Staunton a její dcera Bessie Carter, díky čemuž mezi oběma hvězdami vzniká unikátní dynamika.

30.09.2025

Novou sezónu operních přenosů z Metropolitní opery zahájí Náměsičná s Nadine Sierra v hlavní roli

Nová sezóna operních kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku začíná jedním netradičním debutem. Na půdu slavného operního domu se vrací tenorista Rolando Villazón, jenže v poněkud netradiční roli – jako režisér. V Metropolitní představí svou inscenaci Náměsičné od Vincenza Belliniho s hvězdnou Nadine Sierra v hlavní roli. Na programu bude v sobotu 18. října.

25.09.2025

Ministr kultury Martin Baxa ocenil britského operního režiséra Briana Large

Britský režisér Brian Large, světově uznávaná osobnost televizní režie opery a klasické hudby, převzal v Nostickém paláci medaili Artis Bohemiae Amicis. Ocenění mu předal náměstek ministra kultury Michal Šašek u příležitosti jeho účasti na festivalu Zlatá Praha, kde Large představí své paměti At Large – Behind the Camera with Brian Large.