03.02.2025 11:19

Kolektiv tYhle uvede v Divadle X10 premiéru pohybového duetu (Ne)boj, následnou reprízu doprovodí workshop o konfliktu

Performeři a spoluautoři Florent Golfier-Brechmann a Lukáš Karásek ve svém novém duetu (Ne)boj prozkoumávají různé způsoby bytí v konfliktu. Společně hledají způsoby, jak lze mezilidské i společenské konflikty uchopit jako příležitosti k pozitivní proměně sebe i vztahu k druhým. Premiéra projektu se uskuteční 14. února 2025 v Divadle X10. Společně s první reprízou 15. února proběhne workshop o konfliktu s dramaturgyní Barborou Liškou a výzkumnicí Lilly Roll-Naumann.

Duet v době plné konfliktů

Před deseti lety podnítila vznik kolektivu tYhle spolupráce na pohybovém duetu Tešlon a Frkl, který performer Lukáš Karásek vytvořil spolu s Florentem Golfier-Brechmanem a scénografkou Stellou Šonkovou jako svůj absolventský projekt na brněnské JAMU. Po jeho derniéře v roce 2023 se Golfier-Brechmann s Karáskem rozhodli navázat na tento formát a reagovat formou duetu na aktuální osobní i společenskou situaci. Tu pojmenovali jako nutnost vypořádávat se s nejrůznějšími osobními a společenskými konflikty.

Duet (Ne)boj vznikl s vědomím kontextu současného politického a společenského dění a spojuje v sobě konflikty současné i duchy konfliktů minulých. Tvůrčí tým v něm přitom hledají dovednost konstruktivního řešení konfliktů jako nevyhnutelnou součást změny světa v lepší místo. Choreografie tak konflikt paradoxně pojímá jako potenciální zdroj pozitivní energie, k němuž je však obtížné se dostat.

„Není jednoduché změnit naši černobílou představu, že zvítězí lepší nebo silnější. Není jednoduché si představit, že ze střetu dvou stanovisek může vykvést větší vzájemné porozumění nebo uskutečnění změny, že na konci konfliktu bude lépe a příjemněji všem. Že nebude poražených,“ přibližuje dramaturgyně projektu Barbora Liška.

Konflikt jako zdroj pozitivní energie

Tvůrčí tým projektu (Ne)boj vedle performerů Florenta Golfier-Brechmanna a Lukáše Karáska a scénografky Stelly Šonkové tvoří dramaturgyně Barbora Liška, světelná designérka Zuzana Režná a hudebník Ian Mikyska. Ve své tvorbě přitom vycházejí ze soudobé literatury věnující se konfliktům, z knih aktivisty a učitele Toma Leimdorfera, kontroverzních akademiků Petera Boghossiana a Jamese A. Lindsaye, filosofa Armena Avanessiana a psychoterapeuta Ľudovíta Dobšoviče. Ti všichni nabízejí různé způsoby, jak konflikt využít pozitivně či jak jím projít nenásilně a s prospěchem pro všechny zúčastněné.

Tvůrčí tým se také rozhodl některá uvedení doprovodit workshopem s odbornicemi na téma konfliktu a sdílet s publikem své znalosti nabyté z výzkumných fáze projektu. Po první repríze 15. 2. v Divadle X10 tak proběhne workshop, který provede dramaturgyně projektu Barbora Liška a německá výzkumnice Lilly Roll-Naumann z ConflictA – Conflict Academy na univerzitě v Bielefeldu. Workshop přizve publikum k průzkumu svého nastavení vůči konfliktům a nabídne kreativní nástroje, jak pootočit negativní perspektivu nahlížení na konflikt.

 

Autor článku: Jakub Liška, foto převzato z: https://tyhle.cz/

Kolektiv tYhle uvede v Divadle X10 premiéru pohybového duetu (Ne)boj, následnou reprízu doprovodí workshop o konfliktu

Inscenace

27.11.2025

Oceňovaná inscenace GUIDE choreografky Věry Ondrašíkové oslaví 10. výročí v ARŠE+

Legendární tanečně‑vizuální GUIDE souboru Věra Ondrašíková & kolektiv 3. prosince oslaví 10. výročí premiéry narozeninovou reprízou v prostoru ARCHA+ v centru Prahy. Součástí večera bude nejen oslava, ale také ohlédnutí za posledními deseti lety. Inscenace GUIDE procestovala téměř celý svět, na kontě má bezmála 80 repríz a řadu ocenění.

27.11.2025

Jsme muzikál! & ALW: Divadlo J. K. Tyla vzdává koncertem hold Andrewu Lloydu Webberovi

Tři večery, téměř tři desítky songů a pocta skladateli, který už přes půl století zásadně ovlivňuje svět muzikálu – Andrewu Lloydu Webberovi. Divadlo J. K. Tyla připravuje celovečerní koncert věnovaný jeho tvorbě od prvopočátků až do současnosti. Premiéra koncertu s názvem Jsme muzikál! & ALW se uskuteční 29. listopadu na Nové scéně DJKT, na další dvě reprízy se mohou diváci těšit 4. prosince a 6. ledna.

27.11.2025

Činohra Národního divadla uvede v premiéře adaptaci novely Josefa Škvoreckého Farářův konec

Činoherní adaptaci filmové novely Josefa Škvoreckého a Evalda Schorma z roku 1968 Farářův konec dnes večer v premiéře uvede pražské Národní divadlo ve své historické budově. Režie se ujal Jan Mikulášek, který s dramaturgyní Ilonou Smejkalovou adaptoval literární a filmovou předlohu pro divadelní prkna. Po Frankensteinovi podle Mary Shelleyové se jedná o druhou premiéru ze šesti, kterou Činohra ND v sezoně naplánovala.