Kolín na divadelním festivalu Gasparáda ocení osobnosti nonverbálního divadla
Novinkou letošního ročníku mezinárodního divadelního festivalu Gasparáda v Kolíně bude udělení ceny J. G. Deburaua dvěma osobnostem nonverbálního divadla. Tradiční festival, který představuje různé směry nonverbálního divadelní umění, například nový cirkus, akrobacii nebo černé divadlo, se letos uskuteční 6. a 7. září. Na programu je 17 představení a dva workshopy.
„Novinkou letos bude udělení ceny dvěma umělcům v oblasti nonverbálního umění za jejich celoživotní dílo, jedna z cen bude udělena in memoriam," řekla ČTK mluvčí města Šárka Hrubá. Slavnostní udělení se uskuteční v sobotu v podvečer, ocenění obdrží bronzovou plaketu vytvořenou sochařem Jaroslavem Hylasem.
Festival v pátek dopoledne zahájí Divadlo Rozmanitostí s představením pro nejmenší pod názvem Pojďte pane, budeme si hrát. Ze zahraničních hostů se po oba dny představí německá dvojice mimů Bodecker & Neander. Oba byli žáky a později i asistenty francouzského mima Marcela Marceaua a doprovázeli ho až do pádu jeho poslední opony, uvádí město v programu. Páteční večer završí představení Influx v podání Vojty Stolbenka spojující LED technologie s magií, komedií, tancem, žonglováním a ohněm. Vrcholem sobotní části bude ohňové loutkové představení Motýli Divadla Kvelb.
„Každý rok nás těší spolupráce s Katedrou nonverbálního divadla HAMU v Praze a vystoupení (studentů, pedagogů, případně absolventů) už neodmyslitelně patří k festivalu," řekla ČTK Jitka Hermová z kolínského úřadu. Festival se koná na Karlově náměstí, workshop improvizace v Městském společenském domě.
První ročník festivalu s názvem Kašparův kolínský memoriál se konal v roce 1992, od roku 2000 nesl název Kašparův kolínský Mimoriál. Festival město pořádá na počest kolínského rodáka, herce a mima Jana Kašpara Deburau. Jeho pamětní desku na kolínské radnici město odhalilo v roce 1996. Většina vystoupení je vhodná pro děti, festival je zdarma. Návštěvnost je kolem 2000 lidí za oba dny.