09.03.2023 10:54

Komorní opera Hudební fakulty JAMU uvede tradiční dílo Bedřicha Smetany Dvě vdovy

Dvě dámy, přizpůsobující se životu jako kůže chameleona, provázejí příběhem, jež se stává středem pozornosti maloměstského života. Studentský projekt Komorní opery Hudební fakulty JAMU uvede na jevištních prknech tradiční dílo Bedřicha Smetany. Komická opera Dvě vdovy na námět francouzské jednoaktovky nabízí zpracování nadčasové tematiky vdovského života. Premiéry studenti odehrají již 18. a 19. března 2023 v brněnském Divadle na Orlí.

Operu Dvě vdovy uvidí diváci v režii Jany Tajovské Krajčovičové, studentky magisterského programu Operní režie. Dílo zasazuje do počátku 20. století, kdy rozkvétá secesní sloh, povzbuzující záměr režisérky: „Chtěla bych poukázat na barevnou paletu citů, nálad, pohnutek, či příčin jednání, které nám jednotlivé postavy rozkrývají. Tak jako ani my nežijeme naše životy jenom vesele nebo smutně, ani postavy v opeře nejsou černobílé.“ Energická Karolína drží svůj život pěvně v rukou a s radostí si ho užívá, zatímco Anežka je zdrženlivější. Příběh doprovází milostné zápletky a klamavé závěry, které Anežku dovedou na rozcestí – má znovu vsadit na lásku a překročit dogma vdovského života?

K dokreslení křehkosti a proměnlivosti citů významně přispívá návrh scény Terezy Jančové. Prvky secese se propisují i do scénických prvků užitých v inscenaci. Dominantou jeviště jsou naddimenzované květy vznášející se nad scénou, které jsou v těsné interakci s dějem i zpěváky a postupně odkrývají své nitro a světlo života.

Dirigent Ľubomír Zelenák povede Janáčkův akademický orchestr, který v orchestřišti zasedne celkem pětkrát. Smetana v díle používá lidovou melodičnost, brilantní ansámbly a pestrou, byť klasickou orchestrální instrumentaci. „Pro mě osobně je však nejkouzelnějším místem pěvecky nelehká Anežčina árie. Prostřednictvím sledu jedinečných a charakterově různorodých hudebních ploch, zrcadlících různé aspekty Anežčiny osobnosti, nám v ní Smetana až téměř v závěru opery odkrývá skutečný vnitřní svět této postavy,“ dodává dirigent.

Operu Dvě vdovy nastudovali studenti JAMU již 1. března 1962, úplně poprvé však zazněla v pražském Prozatímním divadle v roce 1874, avšak nebyla obecenstvem zcela přijata. Smetana dílo ještě téhož roku přepracoval a zaměnil mimo jiné některé mluvené dialogy zhudebněnými recitativy. Komorní opera kombinuje obě tyto verze ve snaze udržet a pozdvihnout dramatický potenciál, který v sobě dílo nese.

Komorní opera Hudební fakulty JAMU nabízí studentům praktickou zkušenost z přípravy operní inscenace v reálném divadelním prostředí. Všechny důležité složky inscenace zastávají posluchači napříč katedrami HF JAMU a spolupracují již dlouhodobě i se studenty Divadelní fakulty JAMU. Projekt se tak stává významnou příležitostí pro umělecký rozvoj studentů.

https://divadlonaorli.jamu.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.jamu.cz/

Komorní opera Hudební fakulty JAMU uvede tradiční dílo Bedřicha Smetany Dvě vdovy

Inscenace

15.04.2026

Finále sezóny v La Fabrice: známé tváře, divácké hity i nové projekty

La Fabrika v Praze-Holešovicích vstupuje do závěru divadelní sezóny s programem slibujícím intenzivní divácké zážitky. Na dvou studiových scénách se potkávají kultovní inscenace, výrazné herecké osobnosti i nové autorské projekty v pestré žánrové kolekci.

14.04.2026

Naivní divadlo se loučí s Pohádkou o Raškovi, která byla na repertoáru osmnáct let

Po úctyhodných osmnácti letech se Naivní divadlo Liberec loučí s oblíbenou Pohádkou o Raškovi. Loutková inscenace režiséra Martina Tichého, která vypráví inspirativní životní a sportovní příběh legendárního českého skokana na lyžích, Jiřího Rašky, patří v Naivním divadle s více než 350 reprízami mezi nejúspěšnější tituly. Za dobu své existence oslovila jak dětské, tak dospělé diváky nejen na domácí scéně, ale také na zájezdech v České republice.

14.04.2026

Stovky akcí v Galaxii oživují Jižní Město a obohacují kulturní scénu

Za prvních sedm měsíců svého fungování přinesla Kulturní stanice Galaxie na Jižním Městě 574 akcí, stala se výrazným oživujícím prvkem lokality i důležitým zázemím pro kulturní scénu. Galaxie zároveň pokračuje v pestrém programu i v druhé části sezony 2025/2026 – od premiér a výstav až po projekty zaměřené na komunitu, včetně nejbližšího Festivalu NEnásilí, který chce přispět k zdravým vztahům v rodině.