26.10.2023 10:56

Listopadové tipy z Divadla Viola

Premiérou 11. listopadu ve 20 hodin vstoupí na repertoár Divadla Viola divadelní adaptace novely jedné z nejúspěšnějších francouzských prozaiček Delphine de Vigan s názvem Vděk. Hlavní hrdinka Michelle neboli Miška musí být umístěna do domova pro seniory. Dříve pracovala jako korektorka, nyní jí však slova a jejich význam začínají nenávratně unikat. V důsledku neurodegenerativní choroby trpí afázií, a tak slova nesmyslně zaměňuje, nebo dokonce vynechává. Je si však plně vědoma toho, že je ztrácí. Začíná hra o čas… V úsměvném i dojemném příběhu Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, hrají Klára Cibulková, Anna Kameníková a Ladislav Hampl. Autory divadelní adaptace jsou Jan Rejžek a Martina Kinská, která hru také režírovala.

Ferdinand Peroutka, vynikající český žurnalista, spisovatel, historik i dramatik, zakladatel vysílání Rádia Svobodná Evropa, a především neochvějný zastánce demokracie. Právě jemu je věnována letošní novinka Oblak, který tančil valčík režiséra a scenáristy Tomáše Vondrovice s Ondřejem Kepkou v hlavní roli. Hra, která vznikla při příležitosti 45. výročí úmrtí Ferdinanda Peroutky (zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku), bude ve Viole k vidění 16. listopadu od 20 hodin.

Zábavný večer s Otakarem Brouskem ml., Daliborem Gondíkem a akordeonistkou Markétou Laštovičkovou je na programu 21. listopadu od 20.00. Pořad Vína popít lok je věnován, jak předznamenává název, vínu. Víno je věčné a vděčné téma, ve Viole navíc velmi oblíbené. V minulosti s vyprávěním o víně diváky potěšili Boris Rösner a Miroslav Moravec a také Jaromír Meduna s Jiřím Štěpničkou.

V závěru listopadu, 26. 11. od 20 hodin, se na jeviště vrátí dvě hvězdy prvorepublikového filmu v podání Jaromíra Dulavy a Kláry Cibulkové v inscenaci Hugo Haas a Adina Mandlová. Hra režiséra a scenáristy Roberta Sedláčka měla ve Viole premiéru letos v květnu a vzbudila velmi příznivé ohlasy.

www.divadloviola.cz

 

Autor článku: Simona Andělová, foto: Divadlo Viola Hugo Haas a Adina Mandlová Klára Cibulková a Jaromír Dulava (c) Viktor Kronbauer

Listopadové tipy z Divadla Viola

Inscenace

13.06.2025

MÁ VLTAVA – baletní představení předních evropských sólistů v režii bratří Bubeníčků přesně za měsíc roztančí zámecký areál ve Veltrusech

Mimořádné open-air představení MÁ VLTAVA, které propojuje klasickou hudbu Bedřicha Smetany a současný tanec, přiváží do zámeckého areálu ve Veltrusech světově uznávaný choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Představení vzniklo ve spolupráci s předními sólisty významných evropských baletních scén.

13.06.2025

Händelova opera Julius Caesar v Egyptě v autentické podobě pouze pětkrát v Ostravě

Operní opus Georga Friedricha Händela (1686–1759) o Caesarově tažení do Egypta a jeho vztahu s královnou Kleopatrou ovládne ostravské Divadlo Antonína Dvořáka na konci sezóny. Premiéra opery Julius Caesar v Egyptě bude 19. června a po pouhých pěti představeních v Ostravě jsou v plánu ještě tři na festivalu ve Znojmě.

13.06.2025

Divadlo Husa na provázku se v příští sezoně zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelovy ceny I. B. Singera, komorní ponor do vnitřního světa a prožívání zvířat i objektové divadlo pro děti z dílny seniorského Studia 60+. Sezona 2025/26 v brněnském Divadle Husa na provázku ponese heslo Neboj, neboj! a nabídne řadu možností pohlédnout do tváře osobním i kolektivním strachům dneška.