Mozartova opera v Berlíně asi bude, muslimové ji chtějí vidět
Berlín 27. září (ČTK) - Odpor německé i zahraniční kulturní scény a také části politiků proti nedávno oznámenému stažení Mozartovy opery Idomeneo z programu berlínské Deutsche Oper zřejmě bude úspěšný. Dílo bylo vyškrtnuto z obav před možnými reakcemi islámských radikálů. Dnes, pouze necelé tři dny po ohlášeném stažení, dali berlínští kulturní představitelé najevo ochotu "učinit vše, aby opera byla do repertoáru opět zařazena".
"Chceme vytvořit podmínky, které by to umožnily," řekl berlínský senátor pro kulturu Thomas Flierl podle agentury DPA. K těmto podmínkám patří "konsens všech společenských skupin zajišťující uměleckou svobodu", tedy i muslimů.
Takový konsens naznačil spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble. Na dnešním zahájení Německé islámské konference dohodl s třicítkou představitelů německých muslimů, že by se opera hrát měla a že všichni muslimští předáci se na ni půjdou s ministrem kolektivně podívat, aby pak debatovali o tom, proč musí být svoboda umělecké tvorby zachována.
Protesty proti stažení opery z repertoáru dnes mezitím pokračovaly. Proti vyškrtnutí díla z programu se vyslovila i kancléřka Angela Merkelová. Ředitel zemského divadla v Darmstadtu John Dew dokonce postup své berlínské kolegyně označil za "zbabělost před nepřítelem", což je kvalifikace, která za války na všech frontách znamenala zastřelení na místě.
Rozruch se přenesl i do zahraničí a španělská ministryně kultury Carmen Calvová stažení Idomenea označila za "zavádějící cestu ke svobodě". "Je chyba utíkat se ke strachu. Cenzura a autocenzura nemají s demokracií a svobodou nic společného," řekla dnes v Madridu. Právě demokratické státy Evropy musí jít v respektování svobody příkladem, dodala.
Rozhodnutí šéfky Deutsche Oper v Berlíně se zastalo jen Středisko pro výzkum arabského světa při univerzitě v Mohuči. Podle něj by uvedení opery mohlo mít "důsledky pro zájmy Německa v zahraničí", protože by ho muslimové na celém světě mohli brát jako cílenou politickou provokaci. "Právě na takové kroky islamističtí jestřábi čekají," míní středisko.
Intendantka berlínské Deutsche Oper Kirsten Harmsová oznámila stažení repríz Idomenea v pondělí s odůvodněním, že dílo "zvyšuje bezpečnostní riziko pro divadlo, jeho zaměstnance i pro diváky". Některé pasáže opery inscenované Hansem Neuenfelsem se po svém vyrovnávají se světovými náboženstvími, mimo jiné i s islámem. Krétský král Idomeneo totiž v této inscenaci klade postupně na židli čtyři uťaté hlavy symbolických představitelů čtyř největších náboženství - Poseidona, Ježíše, Buddhy a Mohameda - a porovnává hlásané zásady a praxi jejich církví. Již při premiéře před třemi lety vedla scéna pro svůj naturalismus k rozruchu v divadle, mediální debata však inscenaci nakonec označila za "vyrovnávání se s náboženstvími a odsouzení náboženských válek". V době svého vzniku, tedy v roce 1781, byla opera vykládána jako odpor lidstva proti obětem bohům.
ik ank