18.05.2020 09:10

Naivní divadlo Liberec začne v červnu opět hrát

Krátce po uvolnění proti-pandemických bezpečnostních opatření začne Naivní divadlo hrát opět pro veřejnost. V průběhu června totiž na repertoár přibude nová inscenace KABINET ZÁZRAKŮ neboli ORBIS PICTUS, jejíž dvouměsíční zkoušení momentálně vrcholí. Nejprve se na studiovou novinku určenou dětem od 5 let mohou těšit žáci mateřských škol, kteří v maximálním počtu 20 osob zhlédnou první reprízy inscenace. Veřejnosti pak bude určena podvečerní dvojpremiéra v sobotu 13. června od 15:00, resp. 17:00 hodin.

Inscenace, která se inspiruje ve světově proslulé učebnici Jana Ámose Komenského Orbis pictus, je vlastně jakýmsi „divadelním úvodem“ do fungování planety Země. Chystá ho tvůrčí tým kmenové režisérky Naivního divadla Michaely Homolové (v NDL například O beránkovi, který spadl z nebe). Podtitul inscenace by klidně mohl znít „Zeměkoule v kostce“, nebo přesněji – ve skříni: po vzoru starobylých kabinetů kuriozit herci z jednotlivých poliček tajemného kabinetu vytahují méně či více známé artefakty, které rozžívají pomocí těch nejstarších i nejtradičnějších loutkářských triků. Těmito divadelními zázraky a kouzly postupně dětské diváky seznámí s největšími zázraky v životě kolem nás. Pro někoho je to příroda, pro jiného člověk samotný, leckdo zůstává v úžasu stát zase z objevů a vynálezů, které má člověk za dobu své existence na svědomí. Tím největším zázrakem je však planeta Země jako celek a její fungování ve vesmíru.

Alespoň částečnou náhradu za mnohá zrušená představení z předchozích týdnů nabízíme našim věrným divákům v samotném závěru června, kdy uvedeme inscenace Bajaja (v sobotu 20. 6. v 10:00 hodin) a Hvězdný posel (v sobotu 27. 6. v 15:00 hodin). Všechny zmíněné produkce budou splňovat veškerá hygienická opatření vyplývající z nařízení vlády. Z těchto důvodů bude počet míst v sále značně omezený.

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová

Naivní divadlo Liberec začne v červnu opět hrát

Inscenace

13.06.2025

MÁ VLTAVA – baletní představení předních evropských sólistů v režii bratří Bubeníčků přesně za měsíc roztančí zámecký areál ve Veltrusech

Mimořádné open-air představení MÁ VLTAVA, které propojuje klasickou hudbu Bedřicha Smetany a současný tanec, přiváží do zámeckého areálu ve Veltrusech světově uznávaný choreograf a tanečník Jiří Bubeníček. Představení vzniklo ve spolupráci s předními sólisty významných evropských baletních scén.

13.06.2025

Händelova opera Julius Caesar v Egyptě v autentické podobě pouze pětkrát v Ostravě

Operní opus Georga Friedricha Händela (1686–1759) o Caesarově tažení do Egypta a jeho vztahu s královnou Kleopatrou ovládne ostravské Divadlo Antonína Dvořáka na konci sezóny. Premiéra opery Julius Caesar v Egyptě bude 19. června a po pouhých pěti představeních v Ostravě jsou v plánu ještě tři na festivalu ve Znojmě.

13.06.2025

Divadlo Husa na provázku se v příští sezoně zaměří na téma strachu

Dramatický debut oceňovaného prozaika Petra Šestáka, adaptace strhujícího historického románu nositele Nobelovy ceny I. B. Singera, komorní ponor do vnitřního světa a prožívání zvířat i objektové divadlo pro děti z dílny seniorského Studia 60+. Sezona 2025/26 v brněnském Divadle Husa na provázku ponese heslo Neboj, neboj! a nabídne řadu možností pohlédnout do tváře osobním i kolektivním strachům dneška.