30.06.2025 10:18

Národní divadlo Brno hlásí nejúspěšnější sezonu v historii

Národní divadlo Brno zažilo letos opravdu mimořádnou a úspěšnou sezonu! I když v kamenných budovách skončilo se svou činností, během léta bude hrát venku na Biskupském dvoře, na hradě Špilberk, a také na festivalech v Macau, Budapešti a Regensburgu. Už teď ale hlásí rekordní počet diváků – přes 261 tisíc lidí, kteří naplnili sály téměř z 81 %. Tržby za prodané vstupenky překročí 108 milionů korun. Tento skvělý výsledek ukazuje, jak je Národní divadlo Brno oblíbené a důležité pro širokou veřejnost.

Návštěvnost, tržby, kvalita inscenací a festivalů, ohlas kritiků a diváků i úspěchy v zahraničí – těmito parametry lze hodnotit úspěšnou sezonu. Právě v uplynulé sezoně dosáhly všechny tyto ukazatele rekordních hodnot. Národní divadlo Brno zaznamenalo enormní zájem publika, který se projevuje vyprodanými sály napříč uměleckými žánry – operou, baletem i činohrou, stejně jako pořádanými festivaly Janáček Brno 2024 a DSB 2025.

Jedním z hlavních pilířů této sezony byla pestrost repertoáru, která dokázala oslovit široké spektrum diváků. Repertoár NdB zahrnoval různé žánry od klasických baletních, dramatických a operních titulů až po české premiéry současné dramatiky, experimentální projekty a nebývalé množství původních děl vzniklých na objednávku souborů NdB. Díky tomu měli diváci možnost prožít jak tradiční dramaturgii, tak i novátorské přístupy k divadelní tvorbě. Starší návštěvníci ocenili inscenace, které ctí klasická díla a propracovanou dramatickou strukturu, zatímco mladší publikum mohlo nalézt atraktivní a často i provokativní moderní kusy reflektující současná společenská témata. Nové inscenace vytvořila špička domácí scény, šanci dostali mladí tvůrci nastupující generace a pokračovala i spolupráce s významnými zahraničními tvůrci jako byl kanadský operní režisér Robert Carsen nebo španělský choreograf a šéf baletu pařížské Opery José Carlo Martínez. Významné projekty vznikaly v koprodukci s předními evropskými scénami jako Staatsoper Unter den Linden Berlin a Teatro Real Madrid (Výlety páně Broučkovy), v pokračující spolupráci s francouzským Théâtre de Caen, s orchestrem Collegium 1704  a nově i se Slovenským národným divadlom pak vznikla nová inscenace Figarovy svatby.

Nezanedbatelný je také vliv technologických inovací, které se v divadle objevily. Moderní scénická technologie, inovativní režijní přístupy a kvalitní zvukové a světelné efekty posunuly umělecký projev na novou úroveň. Diváci tak mají možnost zažít představení nejen jako tradiční kulturní zážitek, ale jako komplexní multimediální událost.

Dalším faktorem úspěchu je i samotná práce souborů – herců, zpěváků, tanečníků, ale i celé podpůrné infrastruktury. Kvalita výkonů se odráží v nadšených recenzích a opakovaných návštěvách věrných diváků. Divadlo ve spolupráci s významnými domácími i zahraničními umělci vytváří představení, která mají nejen estetickou, ale i společenskou hodnotu.

Také je potřeba vyzdvihnout úsilí managementu divadla, který efektivně zvládá marketing a obchod. Díky tomu bylo možné nejen udržet materiální základnu divadla, ale také rozšiřovat nabídku a reagovat na nové trendy v kultuře.

Mimořádný úspěch zaznamenaly v sezoně 2024/2025 oba dva divadlem pořádané a zaštítěné festivaly, jak festival Janáček Brno, tak festival Divadelní svět. Tento mimořádný zájem se odrazil nejen v hojné návštěvnosti, ale také v rekordních tržbách, které překonaly veškerá dosud dosažená čísla.

Zahraniční zájezdy, které divadlo v této sezoně organizovalo, představovaly komplexní projekt zahrnující několik významných evropských i mimoevropských destinací. Zahrnuly činoherní představení, operní inscenace a baletní produkce, které byly pečlivě vybrány tak, aby představily rozmanitost a kvalitu českého divadelního umění. Největší pozornost a největší návštěvnost zaznamenaly cesty do Dubaje a Japonska, kde publikum ocenilo profesionalitu, inovaci i hluboký emocionální prožitek jednotlivých představení. Silné postavení Národního divadla Brno v mezinárodním kontextu pak potvrdila i volba ředitele NdB Martina Glaser prezidentem mezinárodní organizace Opera Europa.

Jako pomyslná třešnička na dortu byla před koncem sezony pro NdB zpráva z vedení města Brna o tom, že se město vrací k vybudování Edukačního centra v budově Janáčkova divadla, které bude sloužit jako multifunkční prostor a stane se klíčovým strategickým projektem zaměřeným na práci s publikem napříč všemi věkovými a sociálními skupinami. Edukační centrum bude především sloužit jako základna pro provoz Baletní školy I. V. Psoty, zároveň poskytne prostor pro různé vzdělávací aktivity a také nabídne divadelní kavárnu s výhledem do sousedního parku. Prostor zde najdou i lektoři z dalších brněnských kulturních organizací.

Profesionalita, nadšení a kreativita jsou základními hodnotami, které spojují všechny umělce i zaměstnance Národního divadla Brno. Pro naše diváky je právě tato symbióza klíčová. Jejich spokojenost a zájem jsou pro celý tým tou největší odměnou a motivací pokračovat v neustálém zdokonalování, posouvání hranic umění a přinášení jedinečných zážitků, které zanechávají trvalý dojem.

Sezona 2024/2025 byla pro Národní divadlo Brno skutečně obdobím, které se zapíše do jeho historie jako symbol úspěchu, inovace a mezinárodní spolupráce. Tato sezona představovala nejen vrchol umělecké kreativity, ale také důležitý milník v propagaci české kultury v zahraničí, především díky rekordním zahraničním zájezdům a vynikající reprezentaci České republiky v Japonsku.

 

Autor článku: Adéla Biravská, foto: Janáčkovo divadlo