09.10.2024 20:19

ND Talks: Je současné divadlo nebezpečné?

ND Talks: Je divadlo nebezpečné? za osobní účasti Milo Raua, který do Prahy přijíždí nejen se svou inscenací Medea’s Children, ale i se svým diskuzním projektem Resistance now! Tour.

Ten si klade za cíl spojit zástupce institucí, umělce a aktivisty. Společně se budeme ptát, jaká je role divadla ve 21. století, co můžeme jako kulturní sektor strukturálně udělat pro podporu svobodné, kreativní a nezávislé divadelní scény v Evropě a co je nutné pro její ochranu před politicky motivovanými útoky, jaké jsme zažili letos v létě na Slovensku.

Hosty budou Milo Rau, výkonná ředitelka Dóra Büki z maďarského divadla Proton, které čelí bezprecedentnímu tlaku stran vlády Fideszu, Miriam Kičiňová, umělecká ředitelka Činohry Slovenského národního divadla, a Jiří Havelka, nastupující umělecký ředitel Dejvického divadla. Moderuje Nina Jacques, dramaturgyně festivalu Pražské křižovatky.

Kdy a kde: 6. 11. 2024 v 18.00 v horním foyer na Nové scéně ND, Národní tř., Praha 1

Koná se v rámci mezinárodního divadelního festivalu Pražské křižovatky, který se odehraje 6.–20. 11. 2024 na Nové scéně Národního divadla.

 

Autor článku: převzato z: https://www.culturenet.cz/, foto: Medea’s Children (c) Michiel Devijver

ND Talks: Je současné divadlo nebezpečné?

Zprávy

05.03.2026

Pozvánka na přednášku Jakuba Škorpila o Pražském komorním divadle v letech 2002-2012

Pražské komorní divadlo vedené v době působení v Divadle Komedie Dušanem D. Pařízkem a Davidem Jařabem požívá dodnes legendárního statusu a to nejen díky své činnosti umělecké, ale i politické. Jaká byla dramaturgie tohoto divadla, na co se zaměřoval jeho repertoár a jaké režijní a inscenační styly zde převažovaly? Co všechno stálo za onou legendární pověstí? Co jsou mýty a co se doopravdy stalo? Jakub Škorpil: PROGRESIVNÍ STŘEDOEVROPSKÝ PROSTOR – Pražské komorní divadlo – 2002-2012 / 12. 3. 2026 | 18.00 h | Městská divadla pražská, Malá scéna divadla ABC.

04.03.2026

Po rekonstrukci se otevřelo Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvické ulici

326 dní. Přesně tak dlouho bylo uzavřeno Divadlo Spejbla a Hurvínka z důvodu plánované rekonstrukce a výstavby nové zkušebny. Nyní jsou však již všechny stavební práce ukončeny a divadlo opět vítá své diváky na staré známé adrese v Dejvické ulici.

03.03.2026

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy povede od srpna Petr Michálek

Divadlo F. X. Šaldy Liberec bude mít od 1. srpna nového ředitele – Petra Michálka. Po odcházející Lindě Hejlové Keprtové se tak principálem stane devětačtyřicetiletý rodák z Hradce Králové, žijící momentálně v Brně, dramaturg, herec, bývalý ředitel městských divadel v Děčíně (2004 – 2010) a ve Zlíně (2010 – 2022) a také exrektor JAMU (2022 – 2026). Rada města ho jmenovala v úterý 3. 3. 2026.