20.04.2018 07:51

Německé divadlo nabízí lístky zdarma za připnutí hákového kříže na oblečení

Pokud si během představení připnete na šaty hákový kříž, dostanete vstupenku zdarma. Takovou nabídku učinilo divadlo v jihoněmecké Kostnici zájemcům o zhlédnutí inscenace hry George Taboriho Můj boj. Sociální experiment, který vymyslel režisér Serdar Somuncu, vyvolal v Německu značné pozdvižení a zabývá se jím už i policie. Nošení hákového kříže jako symbolu nacismu je v Německu nezákonné.

Zájemci o představení se mohou rozhodnout, zda si lístek koupí, nebo hru zhlédnou zadarmo. Pokud za vstupenku zaplatí, dostanou možnost si v hledišti "na znamení solidarity s oběťmi nacistické hrůzovlády" připnout na oblečení žlutou Davidovu hvězdu. „Máte i možnost jít do divadla zadarmo: Výměnou za volnou vstupenku přislíbíte, že v divadelním sále budete nosit symbol hákového kříže," stojí na stránkách kostnického divadla.

Kontroverzní sociální experiment, kterým se rozhodl německý režisér tureckého původu Somuncu doprovodit uvedení Taboriho hry, vyvolal nejen v uměleckých kruzích v Německu značné pozdvižení. Podle režiséra je akce součástí inscenace a má ukázat, jak snadno se dají lidé zkorumpovat.
Kolik návštěvníků divadla se rozhodne připnout si Davidovu hvězdu a kolik si jich bude chtít na šaty umístit hákový kříž, bude jasné při premiéře, která se uskuteční již dnes večer - v den výročí narození nacistického vůdce Adolfa Hitlera.

Podle mluvčí divadla se v uplynulých dnech na možnost dostat lístky zdarma ptalo několik lidí. Zároveň ale bylo podle DPA podáno i několik trestních oznámení. K bojkotu představení vyzvaly mimo jiné židovské organizace.
Nošení hákového kříže na veřejnosti je v Německo nezákonné. Podle kostnického divadla, které si nechalo zpracovat právní posudek, je ale jasné, že v tomto případě se jedná o umělecké využití zakázaného symbolu, a nehrozí tak nebezpečí, že by byl ohrožen demokratický právní řád.

Hákový kříž či Davidovu hvězdu obdrží návštěvníci divadla u vstupu. „Při odchodu z hlediště je nutné symboly odevzdat," stojí na stránkách divadla.

Kontroverzní představení bude mít premiéru v době, kdy se v Německu debatuje o rostoucím antisemitismu. Tento týden vyvolal pozornost útok na dva muže, kteří měli v berlínské městské části Prenzlauer Berg tradiční židovskou pokrývku hlavy. Arabsky hovořící trojice mužů je zjevně kvůli tomu slovně a potom i fyzicky napadla.

Divadelní hru Můj boj, která se v německém originále jmenuje stejně jako Hitlerův pamflet z roku 1925 (Mein Kampf), napsal maďarský dramatik židovského původu George Tabori (György Tábori). Groteska, která pojednává o životě Adolfa Hitlera ve Vídni na počátku 20. století, byla poprvé uvedena v roce 1987.

www.theaterkonstanz.de

Autor článku: ČTK: jrm

Německé divadlo nabízí lístky zdarma za připnutí hákového kříže na oblečení

Zahraniční divadlo

08.07.2025

Bubeníček International Ballet Gala přiváží do Prahy světové baletní hvězdy a poprvé v historii i japonský Tokyo City Ballet

Praha se v srpnu promění ve světovou baletní metropoli. Druhý ročník prestižního projektu Bubeníček International Ballet Gala, který pořádá jeden z nejuznávanějších českých tanečníků a choreografů Jiří Bubeníček, se uskuteční 16. a 17. srpna 2025 v Divadle Hybernia. Na jednom jevišti se setkají sólisté z předních světových scén a historicky poprvé v Evropě vystoupí Tokyo City Ballet.

26.06.2025

Český soubor Spitfire Company míří na festival do Avignonu

Soubor Spitfire Company se jako jeden z mála českých divadel představí od 5. do 22. července v Avignonu na jihu Francie, na Festivalu d’Avignon Off. V kurátorském programu divadla La Manufacture se objeví dvě oceňované inscenace: The Last of the Soviets (Konec človeka?!?), znepokojivý portrét života uvnitř totalitního systému Sovětského svazu a současného Ruska, oceněný Fringe First Award na festivalu v Edinburghu, a rodinná performance Vivat Messi, propojující freestyle fotbal s českým mistrem světa, tanec a živou hudbu.

23.06.2025

Kateřina Kněžíková zazpívá na prestižních britských scénách: Glyndebourne a Královská opera v Londýně

Přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková se v létě a na podzim 2025 představí britskému publiku ve dvou výjimečných projektech: v titulní roli Janáčkovy opery Káťa Kabanová na festivalu Glyndebourne a při svém debutu v londýnské Královské opeře na inauguračním koncertu Jakuba Hrůši.