22.04.2025 12:52

Nová autorská klauniáda brněnského uskupení bazmek entertainment se věnuje turistice a přátelství

Turistika a přátelství jsou hlavními tématy autorské klauniády Na obalu Tatranky, která má ve středu 23. 5. premiéru v brněnské Káznici. V produkci nezávislého divadelního uskupení bazmek entertainment ji připravují autorky a performerky Dagmar Říhová a Kristýna Kučerová. Společně poukážou na to, že cestování, které přináší nová setkání, ale také nepohodlí, může podnítit osobní růst a přinést nové perspektivy.

„Proč by se tomu nekomfortu někdo vystavoval, když na vás třeba polovinu času prší a zbylou polovinu času hledáte místo, kde budete spát, nebo co budete jíst? Když jsme nad tím uvažovali, přišli jsme na to, jak ta malá míra nekomfortu ve skutečnosti posiluje a obohacuje," uvedla v tiskové zprávě Říhová. Pohodlí může být naopak z dlouhodobého hlediska frustrující a přinášet stagnaci.

Důležitým aspektem cestování je pro divadelnice změna perspektivy. „Když člověk opouští něco, co zná, i když je to třeba jen na chvíli, tak potom to, k čemu se zpátky vrací, najednou získává nový rozměr. Něco, co tam předtím nebylo. Nebo to jenom neviděl," doplnila Říhová.

„Pro mě je největší téma sdílení. Pro někoho může být extrémně očistná ta samota, jenže stejně se pak většina takových lidí vrátí a chtějí o tom všem říct. Já si myslím, že radost, která není sdílená, není radost," uvedla Kučerová.

Bazmek entertainment je nezávislé umělecké uskupení, které se věnuje především divadelní tvorbě. Působí hlavně v Brně, zpravidla v Káznici nebo v Klubu Leitnerova.

 

Autor článku: ČTK: tmd, dr, foto převzato z: https://www.facebook.com/bazmekentertainment

Nová autorská klauniáda brněnského uskupení bazmek entertainment se věnuje turistice a přátelství

Inscenace

22.12.2025

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do nového roku s vroucností italských melodií

Vstup do jubilejního roku, na který připadá 100. výročí vzniku Symfonického orchestru Českého rozhlasu, bude v jeho podání radostný a hřejivý. Přesně takovou atmosféru dokáží vykouzlit nejslavnější italské písně a árie v podání hráčů SOČRu, tenoristy Daniela Matouška a jeho mladých kolegů Barbory Kubíkové a Ahmada Hedara. Název programu ´O sole mio mj. odkazuje na CD, které jmenovaní interpreti společně připravili pod taktovkou Jana Kučery.

17.12.2025

Poslední premiérou šumperského divadla v tomto roce je adaptace filmové komedie Pane, vy jste vdova!

Divadlo Šumperk uvede v sobotu poslední premiéru letošního roku, kterou je divadelní adaptace filmové komedie se sci-fi prvky Pane, vy jste vdova! Komedii scénáristů Miloše Macourka a Václava Vorlíčka připravil pro šumperské divadlo režisér Jiří Liška, jehož tvorba byla dosud známa především zdejším dětem a to díky inscenacím Rychlebské pohádky a Hrnečku, vař!

17.12.2025

Dido a Aeneas v Národním divadle: barokní opera jako intimní drama mysli

Opera Národního divadla uvede v sezoně 2025/2026 ve Stavovském divadle novou inscenaci barokní opery Dido a Aeneas Henryho Purcella – jednoho ze základních kamenů operní historie a díla mimořádné emocionální síly. Hudebního nastudování se ujme barokní specialista Michael Hofstetter, režie je v rukou Alice Nellis. Na inscenaci spolupracuje také Collegium Vocale 1704.