30.01.2025 14:33

Nová inscenace Činohry Národního divadla Privatizace je inspirována osudem podnikatele Petra Kellnera

Činohra Národního divadla v Praze dnes na Nové scéně uvede premiéru autorské inscenace Petra Erbese a Borise Jedináka s názvem Privatizace. Je inspirována osudem podnikatele Petra Kellnera. Částečně dokumentární a částečně fikční hra vychází především z rozhovorů, vzpomínek a svědectví lidí, kteří se v okolí Kellnera vyskytovali, byli nějakým způsobem ovlivněni jeho aktivitami nebo se stali pozorovateli jeho kariéry. V hlavních rolích se objeví Pavla Beretová, Šimon Krupa, Robert Mikluš, Igor Orozovič, Marie Poulová nebo David Prachař.

„V autorské inscenaci Privatizace jsme chtěli zkoumat zásadní okamžik českých dějin, jenž položil základy současnému rozložení socio-ekonomických a politických sil ve veřejné sféře a také ovlivnil životy nás všech," uvedla dramaturgyně Ilona Smejkalová.

V textu inscenace se objevují mnohé literární citace, například Aristotelova Politika, Dantovo Peklo nebo Darwinovo O původu druhů. Autoři citují také Lovce mamutů od Eduarda Štorcha. Jedná se o motiv, který pochází z rozhovoru s jedním z respondentů, který mateřskou firmu Kellnera popisoval jako lovce mamutů, kteří neustále hledají raněné zvíře.

Kolem osoby Petra Kellnera existovalo už za jeho života jakési informační vakuum. Mnozí z oslovených respondentů rozhovor s tvůrci inscenace nakonec odmítli. Petr Kellner, nejbohatší Čech a majitel firmy PPF, v březnu 2021 zahynul při havárii vrtulníku na Aljašce. Americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě (NTSB) uvedl ve své vyšetřovací zprávě, že za pád vrtulníku mohla zřejmě chyba pilota a jeho neschopnost adekvátně zareagovat na náhlou ztrátu viditelnosti.

Dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou byla loni podle časopisu Forbes v čele žebříčku nejbohatších lidí v Česku s hodnotou majetku 386 miliard korun. Investiční skupina PPF podniká v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství.

Skupina vlastní aktiva 44,1 miliardy eur, tedy asi 1,1 bilionu Kč, a zaměstnává celosvětově 47.000 lidí. Do skupiny patří například Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.

 

Autor článku: ČTK: jir, rdo, foto: (c) Martin Špelda

Nová inscenace Činohry Národního divadla Privatizace je inspirována osudem podnikatele Petra Kellnera

Inscenace

05.11.2025

Týden svobody v domě nacucky!

Spolek Díky, že můžem organizuje 17. listopadu na pražské Národní třídě již 12. ročník oslav k připomenutí výročí sametové revoluce. Akci Korzo Národní bude v termínu od 11. do 17. listopadu 2025 předcházet Týden svobody, do jehož programu přispěje vedle čtyř desítek pražských subjektů poprvé také obdobný počet institucí v regionech. Dům nacucky! se zapojí uvedením inscenace Numbers a dvěma workshopy pro děti a dospělé na téma svobody jako univerzální hodnoty, která by měla být dostupná všem.

05.11.2025

Divadlo D21 uvede v premiéře autorskou variaci na slavné drama Ondina

Na pražské komorní divadelní scéně v srdci Vinohrad v těchto dnech vrcholí zkoušení autorské variace na slavné drama ONDINA. Přesněji řečeno, jedná se o současnou adaptaci všeobecně známého mýtu, který prostupuje v různých podobách snad všemi kulturami. Pro Divadlo D21 ho uchopila ukrajinská dramatička a dramaturgyně aktuálně působící v Německu, Maryna Smilinets, společně s režisérkou inscenace Annou Turlo.

05.11.2025

Tanečníci a symfonikové vzdají hold české hudbě. Ojedinělý projekt v neděli uvedou v pražském Kostele Šimona a Judy

V neděli 9. listopadu se v pražském Kostele Šimona a Judy uskuteční od 19:30 hodin ojedinělý hudebně taneční pořad „Klíč od domova“, během kterého Taneční soubor Hradišťan a Mladí brněnští symfonikové vzdají hold české hudbě. Zazní díla B. Smetany, A. Dvořáka, V. Nováka, L. Janáčka nebo B. Martinů.