11.11.2024 11:09

Nová premiéra Jana Mocka vypráví fascinující příběh sudetoněmeckého politika Heinze Ruthy

Divadelní režisér Jan Mocek uvádí v divadle Alfred ve dvoře premiéru inscenace Wandervogel. Autorská inscenace vypráví fascinující životní příběh Heinze Ruthy, významného sudetoněmeckého politika, a kombinuje prvky vizuálního, fyzického a dokumentárního divadla. Představení čerpá inspiraci z knihy Čertova zeď Marka Cornwalla. Premiéra a první reprízy se uskuteční v divadle Alfred ve dvoře ve dnech 28., 29. a 30. listopadu a 1. prosince 2024.

Píše se rok 1918. Sudetští němci se ocitají ve státě, ve kterém nechtějí být. Heinz Rutha je vycházející hvězdou sudetoněmeckého hnutí v meziválečném Československu, charismatický vůdce mládeže, budující cestu k emancipaci skrze výchovu elitní skupiny mladých chlapců, která se má stát budoucí vládnoucí vrstvou sudetoněmeckého státu. V roce 1937 se Rutha stane nedobrovolným aktérem největšího homosexuálního skandálu první republiky. Je obviněn ze svádění mladíků, což vede k jeho uvěznění, veřejnému zostuzení a sebevraždě.

„Heinz Rutha sloužil v 1. světové válce a díky československé policii se dochoval jeho válečný deník. V intimní zpovědi vystupuje jako člověk plný rozporuplných pocitů, který se obtížně vyrovnává se svou homosexualitou, kterou nikdy veřejně, a pravděpodobně ani sám sobě, nepřiznal. Ačkoliv sám sebe považoval za mírového štváče, za odpůrce války a násilí, jeho národovecký projekt výchovy mladých mužů měl za cíl vybudovat v Sudetech fašistický korporativistický stát, založený na učení vídeňského sociologa Othmara Spanna. V jeho životě je takových paradoxů více a tím je pro nás jako postava pro divadelní hru fascinující,” popisuje vznik projektu režisér Jan Mocek.

Autorská inscenace kombinuje v duchu dokumentárního divadla dobové materiály s osobními příběhy vystupujících performerů.

“Paralelně k historickému námětu pracujeme s vlastními intimními zkušenostmi a hledáme současné významy pojmů, na kterých Rutha budoval své představy o ideálním společenství. Zamýšlíme se nad tím co dnes znamená sexualita, tělo, stát, fašismus, příroda, krása?” přibližuje způsob práce jeden z vystupujících performerů Philipp Schenker.

Výchozím zdrojem pro vznik projektu byla kniha britského historika Marka Cornwalla Čertova zeď, která vyšla v roce 2021 v nakladatelství Academia ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR. Blok čtyř repríz nabídne také doprovodný program. První repríza 29.11. je uvedena v rámci programu Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Po skončení představení 30.11. následuje diskuze s autorem knihy historikem prof. Markem Cornwallem. Třetí repríza 1.12. od 18:00 proběhne v rámci programu Parent-Friendly Culture, kdy nabízí Alfred ve dvoře a Studio Alta hlídání dětí v průběhu představení, aby jej mohli navštívit i rodiče s malými dětmi.

WANDERVOGEL | Jan Mocek
Premiéra: 28. listopadu 2024, divadlo Alfred ve dvoře, Praha
Reprízy: 29., 30. listopadu a 1. prosince 2024
Koncept, režie, scénografie: Jan Mocek
Hrají: Tomáš Janypka, Philipp Schenker, Matěj Šumbera, Arseniy Mikhaylov, Václav
Němec
Hudba: Matouš Hekela
Zvuk, světlo: Ondřej Růžička
Produkce: Táňa Švehlová, SixHouses z.s.
Foto: Adéla Vosičková

Poděkování: Mark Cornwall Inscenace vzniká ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, Nakladatelstvím Academia a Pražským divadelním festivalem německého jazyka.

Projekt podpořili hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, MČ Praha 7 - Art District, Česko-německý fond budoucnosti, Státní fond kultury ČR.

 

Autor článku: Alexandra Ratajová

Nová premiéra Jana Mocka vypráví fascinující příběh sudetoněmeckého politika Heinze Ruthy

Inscenace

28.06.2025

Divadlo Polárka nabídne v příští sezoně čtyři premiéry

Tématem příští sezony v brněnském Divadle Polárka bude odvaha přestat se skrývat před okolním světem. Sezona dostala název Na světlo a nabídne čtyři novinky. Jednou z nich bude inscenace Nekonečný příběh podle knihy Michaela Endeho, známé také díky stejnojmennému filmu.

27.06.2025

Šumperské divadlo láká v nové sezoně na komedie a regionální příběh o Jaroslavu Knápkovi

Především na komedie pojaté autorsky a inovativně bude sázet příští sezonu Divadlo Šumperk. Návštěvníkům nabídne šest premiér na hlavní scéně a jednu na malé scéně Hrádek. Do repertoáru zařadilo opět silné regionální téma, tentokrát příběh bojovníka proti nesvobodě Jaroslava Knápka a jeho rodiny. Zpracuje ho scenárista Jaroslav Žváček z Bludova. Divadlo bude pamatovat i na malé diváky, pro které chystá Děti z Bullerbynu.

26.06.2025

Dát hlas těm, kteří bývají neslyšeni: unikátní umělecký projekt Divadla na cucky propojuje lidi bez domova, sound designery i výtvarníky

Divadlo na cucky a jeho vzdělávací platforma EDU na cucky, Charita Šternberk a umělecká skupina Kolektif TU spojili síly v ojedinělém projektu Běž po zvuku, který zapojuje klienty nízkoprahového denního centra Charity Šternberk do tvorby interaktivního uměleckého projektu. Výsledkem této spolupráce bude audiovizuální instalace zachycující příběhy a zvukové stopy každodenního života osob bez přístřeší.