25.07.2025 08:59

Novinky z knihovny Divadelního ústavu v červenci 2025

V červenci byly akviziční procesy zbrzděny hackerským útokem a několikatýdenní paralýzou nejmenovaného velkého knihkupectví, díky čemuž byl příjem letních novinek dost chabý. Přesto bych ráda upozornila na velmi krásnou, reprezentativní dvousvazkovou novinku z nakladatelství Academia a Galerie Kodl nazvanou prostě Hynais. Monografie se prodává v pevných pozlacených deskách a již první pohled dává tušit, jak velkolepý a výživný skvost na čtenáře čeká.

Renomovaná kunsthistorička Marie Mžyková vydala o tomto malíři monografii již v roce 1990, ovšem v rozsahu nesrovnatelně menším. Jiné publikace věnované tomuto významnému českému malíři a pedagogovi jsou ještě o několik desítek let starší. Aktuální počin z produkce nakladatelství Academia je bezpochyby nejzevrubnějším zpracováním života, díla i dobového zázemí tohoto malíře označovaného za hlavního představitele generace Národního divadla. Do soutěže na výzdobu divadelní budovy se přihlásil ještě z Paříže, kde žil až do svých téměř čtyřiceti let. Kromě ikonické opony připravil také výzdobu královské (později prezidentské) lože. Nejznámějším z těchto obrazů je přízračná alegorie Zimy. Kromě pražské divadelní budovy se Hynais již dříve podílel na malířské výzdobě vídeňského Burgtheatru (tehdy Hoftheatru).

V obsáhlé publikaci najdete popsány všechny peripetie malířova života; nejcennější je však mimořádné množství reprezentativních vyobrazení Hynaisových děl, včetně studií a děl již pozapomenutých. To vše je doplněno množstvím faksimile dokumentů a také připomínky tvorby současníků pro pochopení dobového kontextu.
Tento obdivuhodný kousek si u nás můžete prohlížet ve studovně, kde žádejte signaturu MB 5530, přír. K113.


Jako kontrapunkt k tomuto velkolepému a obsáhlému počinu bych zmínila divadelní hru kolibříkového formátu Mariny Cvetajevové Konec Casanovy. Knížka je tak maličká, že nám ji v antikvariátu (ač objednanou) nemohli najít. Nenechali jsme se odradit a podařilo se – drobný tisk, který vyšel v roce 1988 v Lyře Pragensis se přece jen podařilo opatřit.

Pořídili jsme tak do fondu první dramatické dílo v češtině od této mimořádné ruské básnířky, jejíž nesnadný život byl po určitou dobu spjat také s Prahou. Tuto hru však napsala ve 20. letech 20. století v období, kdy žila v Moskvě a stýkala se s herci Vachtangovova studia. Tehdy začala psát hry přímo na tělo hercům, v tomto případě pro mladičkou talentovanou herečku Sofii Holiday. V dramatu Konec Casanovy je zachycen poslední den galantního 18. století a popisuje setkání stárnoucího Giacoma Casanovy s nevinnou rozmarnou služkou Františkou.


Posledním z přírůstků, které vám chceme tentokrát představit, je monografie O lidech mezi loutkami aneb 100 let Říše loutek, která ji sice již z roku 2019, ale v běžné distribuci není dostupná a tak jsme ji získali až nyní. Výpravná publikace v první části přináší podobné a “lidsky“ pojednané medailony herců a tvůrců, kteří prošli touto pražskou amatérskou loutkovou scénou. Druhá polovina je pak pojednána jako „atlas“ tradiční loutek tohoto divadla. Tímto svazkem jsme doplnili chybějící informace o loutkové scéně, která v centru našeho města funguje již desítky let.
Knihu si můžete pročíst také v naší studovně, kde ji žádejte pod signaturou MB 5529, přír. K 014.


Knihovna Divadelního ústavu

Katalog knihovny Divadelního ústavu

 

Autor článku: Markéta Dolníčková