30.09.2025 15:40

Novou sezónu operních přenosů z Metropolitní opery zahájí Náměsičná s Nadine Sierra v hlavní roli

Nová sezóna operních kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku začíná jedním netradičním debutem. Na půdu slavného operního domu se vrací tenorista Rolando Villazón, jenže v poněkud netradiční roli – jako režisér. V Metropolitní představí svou inscenaci Náměsičné od Vincenza Belliniho s hvězdnou Nadine Sierra v hlavní roli. Na programu bude v sobotu 18. října.

Operu o dvou jednáních Náměsíčná napsal Vincenzo Bellini v roce 1830 na základě libreta Felice Romaniho, premiéra se konala 6. března 1831 v milánském divadle Teatro Carcano. Pastorální příběh přirozeně kombinující realitu s fantazií a celek halí do příjemně tajemného hávu, sleduje příběh lásky mezi mlynářčinou dcerou Aminou, která trpí náměsíčností, a bohatým sedlákem Elvinem a dodnes patří mezi nejoblíbenější Belliniho díla. Ve své době se opera stala výraznou inspirací pro další skladatele, ovlivnila i české skladatele Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka.

V hlavní roli náměsíčné Aminy nejnovějšího uvedení se představí hvězdná sopranistka Nadine Sierra. Další výraznou hrdinkou tak navazuje na triumfální úspěchy v Metropolitní opeře v předchozích sezónách, kdy excelovala v Gounodově Romeu a Julii a Donizettiho Lucii z Lammermooru. V roli Elvina se představí Xabier Anduaga, v roli Rodolfa, klíčové postavy pro rozřešení celého příběhu, Alexander Vinogradov. Diriguje Riccardo Frizza.

Režie Rolanda Villazóna ponechává původní zasazení opery do Švýcarských Alp, ale zápletku s náměsíčností využívá jako prostředek ke zkoumání psychologických a emočních zákoutí lidské mysli. Prostředí, které umně balancuje mezi snem a skutečností, pro velké jeviště Metropolitní opery navrhnul Johannes Leiacker, který má ve svém obsáhlem životopise řadu spoluprací s těmi nejprestižnějšími operními domy světa.

Náměsíčná míří do kin v Česku a na Slovensku v sobotu 18. října 2025 v distribuci společnosti Aerofilms. Vstupenky na přímý přenos jsou již v prodeji.

Aerofilms.cz

facebookový profil Víc než film

 

Autor článku: Jan Slanina, foto: (c) Ludwig Olah

Novou sezónu operních přenosů z Metropolitní opery zahájí Náměsičná s Nadine Sierra v hlavní roli

Zahraniční divadlo

19.11.2025

Divadlo Drak uvedlo v Bruselu tři reprízy inscenace Tichohoří Gumák

Divadlo Drak se v neděli 9. listopadu představilo na mezinárodním bienále EXPORT/IMPORT v Bruselu, kde uvedlo tři reprízy inscenace Tichohoří Gumák, určené pro děti ve věku od šesti měsíců. Vůbec poprvé se pořadatelé rozhodli zařadit do programu také inscenaci určenou pro batolata, tedy specifický žánr divadla pro nejmenší.

18.11.2025

Straussova Arabella přišla do nešťastné doby. Nyní míří v přímém přenosu z Metropolitní opery i do českých kin

Díla Richarda Strausse patří ke stálicím operního repertoáru. Jeho díla ale rozhodně nejsou zastoupena rovnoměrně. Dramaturgové často sahají, logicky, po notoricky známých kusech – Salome a Růžový kavalír patří k nejhranějším. Poněkud stranou zůstává třeba Arabella, ve Straussově tvorbě poměrně výrazný titul. Právě toto dílo nyní míří na plátna kin jako další projekce v oceňované sérii MET: Live in HD. Do kin po celém světě zamíří v sobotu 22. listopadu.

13.11.2025

JAMU udělí čestný doktorát britské scénografce a režisérce Howardové

Brněnská Janáčkova akademie múzických umění (JAMU) udělí čestný doktorát britské scénografce a režisérce Pamele Howardové. Slavnostní ceremoniál bude 26. listopadu v Divadle na Orlí. Ve stejný den akademie ocení také zásluhy divadelníka, pedagoga a bývalého rektora Václava Cejpka, jenž získá titul emeritního profesora.