18.05.2022 13:49

NT Live: Kit Harington se představí v novém zpracování Shakespearova Jindřicha V.

Nová adaptace často uváděné Shakespearovy historické hry Jindřich V., podle níž vznikly už tři filmy, se nebojí anglického národního hrdinu představit jako autokrata odcizeného od lidí, jímž vládne. Představení režiséra Maxe Webstera, které zkoumá současný nacionalismus a povahu dnešních vládců, dominuje velkorysá scéna i výkon hvězdného Kita Haringtona v titulní roli. Pětatřicetiletý britský herec se proslavil rolí čestného Jona Snowa v seriálu Hra o trůny. Jeho Jindřich V. je však velmi odlišný, to v červnu poznají diváci v Praze, Brně a Hradci Králové. Novinku uznávaného londýnského divadla Donmar Warehouse (v NT Live: Coriolanus, Nebezpečné známosti) promítnou česká kina ze záznamu s českými titulky 8. 6. (Kino Aero, Bio Central), 14. 6. (Kino Scala) a 21. 6. (Kino Světozor).

Jindřich jako charismatický populista

Tak jako většina Angličanů, i Kit Harington vnímal Jindřicha V. jako hrdinu a také jako svou vysněnou roli, ostatně s jedním z jeho monologů se dostal na studia herectví. Skutečný Jindřich V. Plantagenet byl anglickým králem jen devět let na začátku 15. století, svými vítězstvími v tzv. Stoleté válce, a především sjednocením Anglie a Francie pod jednoho panovníka se ale výrazně zapsal do dějin. Jeho image pak o dvě století později dál vylepšil William Shakespeare se svou hrou. Ta se však dá interpretovat různě a režisér Max Webster, jehož jevištní adaptace knihy Pí a jeho život letos vyhrála pět cen Olivier, se rozhodl pro kritičtější pojetí. „Jindřich se zdá jako naprosto cool postava, velmi silná a charismatická. Když se na něj ale podíváte znovu, dojde vám, že sice je silný a charismatický, ale taky jde o dost pochybného vůdce. Naše inscenace se proto ptá: Kdo Jindřich vlastně je a proč ho následujeme?“ uvedl Kit Harington v rozhovoru pro deník Guardian. Jeho král je i populistou. „Většinu toho, co dělá, dělá ze sobeckých důvodů, což podle mě platí i o jistých lídrech, které vládnou dnes. Jsou to služebníci své vlasti, nebo mají jen čistě politické ambice?“ ptá se Harington i celé moderní představení, které se v divadle Donmar hrálo letos od února do dubna.

Nový hit s Jodie Comer

Nabídku nových představení NT Live dále v červenci doplní aktuální hit West Endu Prima Facie, sólové představení hvězdy seriálu Na mušce či filmu Poslední souboj Jodie Comer. Ta si v nové hře australské dramatičky Suzie Miller zahrála mladou advokátkou, která si poprvé uvědomuje, jak se patriarchální pravidla právnického světa rozcházejí s etikou a morálkou. Její herecký debut na westendových prknech diváci i kritici hodnotí nadšeně. Inscenaci z divadla Harolda Pintera režíruje dlouholetý spolupracovník Stephena Daldryho Justin Martin.

„Kit Harington v této nesmírně inteligentní verzi Shakespearovy válečné hry vzrušuje i mrazí. Pojetí divadla Donmar je VELKÉ. Opravdu velké. Toto je Jindřich V. jako na velkém plátně, ekvivalent luxusní minisérie. … Režisér Max Webster svůj svět buduje bezchybně a na úrovni a jeho inscenace je pečlivě vystavěná tak, aby byl její příběh co nejjasnější. Ke hře přistupuje ne jako k zábavnému komentáři o povaze války, ale jako k charakterové studii. … Výkon Kita Haringtona je skvělý a vývoj jeho Jindřicha je fascinující a jemný. Většina Jindřichů doroste k moci v pozitivním slovy smyslu. Haringtonův král směřuje k autokracii, ne k vznešenosti.“ Andrzej Lukowski, Time Out

JINDŘICH V.
| středa 8. června 2022 |
Kino Aero (Praha), Bio Central (Hradec Králové)
| úterý 14. června 2022 | Univerzitní kino Scala (Brno)
| úterý 21. června 2022 |
Kino Světozor (Praha)

www.ntlive.cz | www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Sabina Coufalová

NT Live: Kit Harington se představí v novém zpracování Shakespearova Jindřicha V.

Zahraniční divadlo

13.01.2026

Jakub Hrůša oceněn titulem Umělec roku podle International Classical Music Awards

Mezinárodní porota International Classical Music Awards (ICMA), složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných mezinárodních kulturních institucí, udělila českému dirigentovi Jakubu Hrůšovi prestižní titul Umělec roku.

13.01.2026

Inscenace „Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum“ míří na prestižní festival v Kanadě

Mezinárodně oceňovaná inscenace Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum v režii Jany Svobodové byla vybrána do programu PuSh International Performing Arts Festival 2026 ve Vancouveru – jednoho z nejvýznamnějších kurátorských festivalů současného scénického umění v Severní Americe. Česká republika se tak zařazuje mezi 17 zemí, jejichž tvorba bude na festivalu představena.

08.01.2026

Slovensko na Pražskom Quadriennale 2027 predstaví víťazný projekt Black Pixel od Ateliéru Scénografie

Odborná porota výberového konania na slovenskú expozíciu pre Pražské Quadriennale 2027 vybrala ako víťazný projekt Black Pixel z dielne Ateliéru Scénografie. Autorský tím presvedčil porotu svojím konceptom, ktorý originálnym spôsobom reflektuje tému PQ 2027 – Absencie a ticho ako priestory možností – a predstavuje odvážnu víziu scénografie ako procesu komunitnej premeny.