16.08.2017 14:06

O spolupráci Cirku La Putyka a rwandského souboru Future Vision Acrobat vzniká celovečerní dokument

O setkání dvou zcela odlišných cirkusových souborů, českého Cirku La Putyka a rwandského Future Vision Acrobat, vzniká pod vedením režiséra Michala Vargy celovečerní dokumentární film. Vrcholem spolupráce těchto dvou souborů je jedinečná interkontinentální cirkusová show Hit, Tell the difference, jejíž premiéra se koná ve čtvrtek 17. 8. 2017 na Mezinárodním festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. Téma hry má být, podobně jako v případě vznikajícího dokumentu, střet odlišných kultur, předsudků a představ. V rámci tohoto večera se budou natáčet poslední záběry do připravovaného filmu.

Autoři, tedy již zmíněný režisér Michal Varga a producent Marek Novák, ve svém snímku s pracovním názvem Cirkus Rwanda chtějí zachytit především setkání dvou naprosto odlišných kultur. Na jedné straně je principál La Putyky Rosťa Novák, známý svým workoholismem a perfekcionismem, který kvůli přípravě společného představení na čas opustí svou pražskou komfortní zónu a vydá se i se svým souborem do Rwandy. Na straně druhé je vedoucí osoba rwandského souboru Future Vision Acrobat Elisée Niyonsenga. Ten jako dítě přežil rwandskou genocidu a dnes ve své zemi, která se stále vzpamatovává ze své tragické historie, vede akrobatický soubor složený z osiřelých dětí. Snaží se o to, aby tyto děti měly smysl života a neskončily na ulici jako kdysi Elisée.

Do spolupráce navíc prosakují oboustranné předsudky. Například většina Rwanďanů si myslí, že všichni Evropané jsou pohádkově bohatí. Evropané zase mají dojem, že všem Afričanům je třeba pomáhat. Co se stane, když se tyto dva světy propojí před kamerou při tvorbě společného představení? Co se dozvíme o vztahu Evropy a Afriky? A kdo komu vlastně pomůže více? Na tyto otázky hledá chystaný dokument odpovědi. „O filmu z prostředí nového cirkusu jsme s dvorním kameramanem La Putyky Jakubem Jelenem přemýšleli už dlouho. Když jsem se dozvěděl o existenci rwandského akrobatického self-made mana Eliseého, zajímalo mě, jak by mohla vypadat jeho spolupráce s Rosťou. Chtěl jsem prozkoumat, jestli umění dokáže překonat kulturní rozdíly, které oba aktéry rozdělují,“ říká k vznikajícímu filmu režisér Michal Varga.

Film s pracovním názvem Cirkus Rwanda vzniká v produkci Xova Film v koprodukci s Českou televizí. Premiéra v kinech je plánována na léto 2018.

http://www.laputyka.cz/

Autor článku: Anna Peňásová

O spolupráci Cirku La Putyka a rwandského souboru Future Vision Acrobat vzniká celovečerní dokument

Zahraniční divadlo

29.10.2025

Když tanec dýchá přítomností: česká premiéra inscenace WOLVES mezinárodního souboru ALLEN’S LINE

Pražské publikum čeká výjimečný večer improvizovaného tance, slova i poezie. CreWcollective, platforma podporující současný tanec, mezinárodní spolupráci a živé umění, s potěšením uvádí českou premiéru nejnovější inscenace WOLVES mezinárodního souboru ALLEN’S LINE, vedeného legendárním performerem a básníkem Julyenem Hamiltonem – výraznou osobností evropské taneční improvizace, choreografem, jehož tvorba propojuje pohyb, jazyk a hudbu v živém, okamžitém dialogu.

29.10.2025

Nominácie na DOSKY 2025 sú známe, divadelné ceny budú odovzdané v Spišskom divadle

Asociácia súčasného divadla dnes oznamuje nominácie na ocenenia v rámci 28. ročníka Divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2025. Nominácie aj víťazov určuje odborná divadelná obec. V tomto ročníku hlasovalo 42 divadelných kritikov, kritičiek, teoretikov, teoretičiek, publicistov a publicistiek. Mená víťazov a víťaziek DOSKY 2025 budú vyhlásené počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa uskutoční v pondelok 24. novembra 2025 v Spišskom divadle v Spišskej Novej Vsi.

22.10.2025

Londýnem opět zní čeština: Jakub Hrůša uvádí v Královské opeře historicky poprvé Janáčkovu Věc Makropulos

Už 4. listopadu proběhne v Londýně premiéra prvního provedení Janáčkovy Věci Makropulos v historii tohoto operního domu. S novým hudebním ředitelem Jakubem Hrůšou spolupracuje zkušená britská režisérka Katie Mitchell.  Opera je tajuplným příběhem Emilie Marty na motivy divadelní hry Karla Čapka o touze po nesmrtelnosti. V roli Janka se představí český tenorista Daniel Matoušek.