O víkendu začne 14. ročník festivalu Slovenské divadlo v Praze
Praha 13. února (ČTK) - Představení Slovenského národního divadla z Bratislavy Fetišistky z pera současné slovenské autorky Ivety Horváthové zahájí v sobotu 14. února přehlídku Slovenské divadlo v Praze. Na jevišti Divadla Bez zábradlí potrvá jeho 14. ročník až do června a ve svém programu počítá s tuctem představení sedmi inscenací stejného počtu souborů. Dva z večerů se uskuteční v Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami.
"Od počátku je základní ideou festivalu udržovat živé česko-slovenské kulturní a společenské styky a českým divákům každoročně umožnit seznámení s tím, co nového ve slovenských divadlech během uplynulého roku vzniklo," řekl ČTK manažer pořádající scény Svatopluk Vičar.
V rámci zahajovací inscenace se na jevišti objeví například Zdena Studenková, Kamila Magálová, Táňa Pauhofová, Jozef Vajda a Emil Horváth. Na dalším večeru 22. února vystoupí bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90, jehož členové přivezou ruskou klasiku - Měsíc na vsi Ivana Sergejeviče Turgeněva.
Pořadateli přehlídky jsou Divadlo Bez zábradlí, občanské sdružení Adria a hlavní město Praha ve spolupráci se slovenským velvyslanectvím a Slovenským institutem v Praze za podpory ministerstev kultury ČR a SR a městské části Praha 1. Patronem letošního ročníku je divadelní a filmový herec Milan Lasica.
Březnový program počítá s účastí Slovenského komorního divadla z Martina a Divadla Andreje Bagara z Nitry. První uvede inscenaci hry Kouření je dřina s podtitulem Rollingova terapie, za kterou její autor Juan Carlos Rubio dostal v roce 2005 cenu za nejlepší divadelní hru Společnosti španělských spisovatelů. Nitranští herci přijedou s bláznivou groteskou Brýle Eltona Johna, za kterou autor David Farr získal cenu anglické autorské asociace za nejlepší regionální hru roku 1997.
V dubnu bude festival pokračovat produkcí Kukurova Divadla Aréna, jehož členové uvedou inscenaci Tři kamarádi, kterou podle Remarqueova románu zdramatizoval Martin Čičvák.
V květnu do Prahy přijede tradiční host tohoto festivalu - Radošinské naivní divadlo. "Uvede tu svou jubilejní padesátou inscenaci Někdo to rád slovenské od Stanislava Štepky, v níž zazní přes 16 dobových písní. Překvapivě v ní je zrekonstruován dramatický životní příběh realizátora prvního rádiového vysílání na světě Slováka Jozefa Murgaše," uvedl Vičar.
V červnu přehlídku zakončí projekt bratislavského Studia L+S, Strniskova inscenace hry Rybařík královský od Williama Douglase Homea, která slibuje herecký koncert Emílie Vášáryové, Milana Kňažka a Milana Lasici.
bor pba