Od neděle se v Praze uskuteční festival Tvůrčí Afrika
Praha 2. března (ČTK) - Belgický raper a herec Pitcho Womba Konga zahájí v neděli 4. března v pražském Divadle Archa festival Tvůrčí Afrika aneb Všichni jsme Afričani! Šestý ročník, který potrvá do 10. března, bude věnován Kongu a konžským kulturám, a tak se o této zemi bude hodně mluvit, zpívat, hrát i promítat.
"Budeme například s hosty, kteří se sjedou z Francie a Kanady, vzpomínat na guru současných afrických dramatiků, jímž je Sony Labou Tansi, a představíme první český překlad jeho hry Antoine mi prodal svůj osud," řekla ČTK dramaturgyně a zakladatelka přehlídky Lucie Němečková. Podle ní by belgického rapera jménem Pitcho rozhodně neměli minout ti, kterým v Praze učaroval na podzim coby Sizwe Banzi ve slavné Brookově inscenaci.
Kromě zahraničních hostů festival představí prostřednictvím divadla a hudby také "české Afričany". Především jim bude patřit závěrečný večer v Divadle na prádle i diskuse v Divadelním ústavu.
"Zprávy o Africe, které k nám doléhají, jsou vesměs černobílé. Pro mnohé je africký kontinent buď synonymem bídy, útrap, chaosu a válek, či naopak primitivního ráje, exotiky, přepychové či dobrodružné dovolené. Když se řekne africká kultura, vybaví se nám především masky, sošky, pohádky, voo doo, tamtamy, peří a tanečníci v sukýnkách křepčící kolem ohně," upozornila Němečková na zkreslující představy. Vadilo jí, že pod pojmem "africké divadlo" si zpravidla nikdo nic nevybavil. Přitom právě tato oblast zažívá od 80. let minulého století obrovský rozkvět, a to nejen v rámci afrického kontinentu. "Boom" afrických autorů zasáhl západní Evropu i USA a Kanadu, kde jsou afričtí dramatici označováni za "autory třetího tisíciletí".
"Současné africké dramaturgie mají kosmopolitní ráz a autoři, žijící často rozkročeni mezi několika kontinenty, řeší obdobné problémy jako my ve střední a východní Evropě. Podtitul festivalu zní: Všichni jsme Afričani! Právě tímto názvem chceme vyjádřit, že všichni jsme lidé, že máme stejné kořeny, podobné problémy a že si navzájem můžeme porozumět," uvedla Němečková.
Festival je proto zaměřen na současné africké drama a divadlo a jeho vztahy s Evropou. Je jedinou přehlídkou svého druhu v ČR a zřejmě i v celé východní Evropě. "Po téměř třech desetiletích od vydání posledního afrického dramatu v češtině postupně vycházejí nové překlady současných afrických her. Ve spolupráci s Divadelním ústavem se jich z naší iniciativy objevilo už sedm," zdůraznila.
Každý překlad doprovází setkání s autorem. Hosty minulých ročníků byli Koffi Kwahulé, Caya Makhélé, José Pliya, Kossi Efoui a Leandre-Alain Baker. Vzhledem k tomu, že Sony Labou Tansi je už mrtev, zastoupí ho blízcí spolupracovníci. Němečková ocenila spolupráci s Českým rozhlasem, který přeložené africké hry nastudoval a představil na stanici Vltava.
Jednotlivé ročníky tradičně doplňují kulturní "africké" noci, v jejichž rámci se divadlem, hudbou, zpěvem, recitací, tancem i řemeslnými a kulinářskými výrobky představují Afričané žijící v Čechách, ale i další umělci inspirovaní Afrikou.
"Během šestileté existence Tvůrčí Afriky se nám podařilo mezi diváky z řad odborníků i laiků vzbudit zájem a zvýšit povědomí o současných projevech afrických divadel a dramaturgií a inspirovat česká divadla k inscenacím her současných afrických dramatiků," dodala dramaturgyně.
Jiří Borovička hš