04.03.2024 10:35

Opulentní Síla osudu se do Metropolitní opery vrací po třiceti letech, na plátnech kin bude vůbec poprvé

Oceňovaná série kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku MET: Live In HD vstupuje do své závěrečné části. A rovnou s dílem, které zatím na promítací plátna v kinech po celém světě nezamířilo. Pozdně romantická Síla osudu skladatele Giuseppeho Verdiho se i v českých kinech představí v sobotu 9. března 2024 jako šesté představení probíhající sezóny 2023/24. Ke zhlédnutí bude v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 17. března v kině Aero.

V úloze osudem těžce zkoušené šlechtičny, která je nucena opustit milovaného muže, se na prknech Metropolitní opery představí hvězdná Lise Davidsen. Naváže na sérii svých „opulentních“ (Financial Times) a „téměř nadpřirozených“ (New York Times) výkonů v inscenacích Straussova Růžového kavalíra a Ariadny na Naxu. Zapovězeného milence Dona Alvara ztvární, poprvé v rámci série kinopřenosů, Brian Jagde a jejího pomstychtivého bratra Dona Carla Igor Golovatenko.

Verdiho Síla osudu je dílem, které se vůbec poprvé představí na plátnech kin, je to ale také prvním uvedením tohoto klasického díla po více než třiceti letech. Novou inscenaci pro Metropolitní operu v New Yorku připravil režisér Mariusz Treliński a ve své vizi naplno využívá možností, jež velké jeviště operního svatostánku nabízí. Monumentální a nadčasovou vizi diriguje maestro Yannick Nézet-Séguin.

Čtyřaktovou operu napsal Verdi na objednávku ředitele carského divadla v Petrohradu, kde s velkým úspěchem Verdi uvedl svou operu Trubadúr. Původně plánoval adaptovat divadelní hru Victora Huga Ruy Blas, ta ale byla tamní cenzurou zamítnuta jako nevhodná. Druhou volbou byla hra španělského dramatika Ángela de Saavedra Don Álvaro čili Síla osudu. Ta už byla schválena. Předlohu do podoby libreta zpracoval Francesco Maria Piave, byla to jeho desátá spolupráce s italským skladatelem. Premiéra se konala 10. listopadu 1862 a to k velké nevůli domácích skladatelů – prostředky vynaložené na uvedení byly totiž mnohonásobně větší než u jejich děl.

Následovala uvedení na řadě světových scén, úspěch ale nebyl příliš velký. Sám Verdi navíc nebyl s dílem příliš spokojen a rozhodl se jej upravit. Přepracovaná verze měla premiéru v milánské La Scale v únoru 1869. Není bez zajímavosti, že roli Leonory tehdy zpívala česká sopranistka Tereza Stolzová.

Síla osudu míří do kin celého světa v sobotu 9. března, v České republice v distribuci společnosti Aerofilms.

www.metopera.cz

www.facebook.com/vicnezfilm

 

Autor článku: Sabina Coufalová

Opulentní Síla osudu se do Metropolitní opery vrací po třiceti letech, na plátnech kin bude vůbec poprvé

Zahraniční divadlo

16.12.2025

Amerika oceňuje českého umělce: Jakub Hrůša se stal Dirigentem roku 2026

Český dirigent Jakub Hrůša byl vyhlášen „Dirigentem roku“ v prestižním mezinárodním žebříčku amerického časopisu Musical America. Tímto oceněním se zařadil mezi nejvýznamnější osobnosti světové dirigentské historie napříč kontinenty.

16.12.2025

Nové vedení britského Národního divadla představí v cyklu NT Live moderní a vtipnou verzi Hamleta

V britském Národním divadle začala nové éra. Vůbec poprvé v jeho čele stanula žena, k tomu i první osoba asijského původu Indhu Rubasingham. Rodačka ze Sheffieldu se srílanskými kořeny tento podzim převzala pozici umělecké ředitelky National Theatre po Rufusu Norrisovi a své vedení začala novými verzemi klasik. Nejdříve Eurípidových Bachnatek ve vlastní režii a poté odvážnou současnou verzí Hamleta v režii svého zástupce Roberta Hastieho.

09.12.2025

Dramox uvádí v Londýně zcela vyprodaného Louskáčka z Anglického národního baletu

Vánočnější divadlo snad ani být nemůže! Louskáček v letošním provedení Anglického národního baletu je inscenací, která sklízí ovace napříč světovými médii. Je považována za nejkrásnější současnou verzi slavného baletu. Zatímco v českých divadlech už je Louskáček beznadějně vyprodaný, na Dramoxu jej diváci uvidí od 9. prosince a v zároveň jako čerstvou novinku z letošního roku.