18.07.2024 09:23

Ostravské Divadlo Mír natáčí celovečerní film Srnky

Tvůrci provázaní s ostravským Divadlem Mír natáčí celovečerní film Srnky. Snímek režiséra Tomáše Svobody by měl být dokončen v srpnu. Do kin zamíří v první polovině příštího roku. Autor scénáře Svoboda uvedl Srnky jako divadelní hru na scénách pražského Divadla Na Fidlovačce, Divadla Bolka Polívky nebo libereckého Divadla F. X. Šaldy. Produkce snímku se ujal zakladatel, majitel a principál Divadla Mír Albert Čuba, který se v něm objeví v jedné z rolí. ČTK o tom za tvůrce informovala Gabriela Vágner.

Děj filmu se skládá ze čtyř příběhů čtyř mužů, které osud svede dohromady. Setkávají se tak operetní dirigent Petr Zikmund v podání Štěpána Kozuba, mykolog Patrik Velek (Vladimír Polák), úředník Karel Janýz (Robin Ferro) a slavný herec Ewald Myron (Čuba). Jejich zdánlivě nesourodé světy se jednoho dne protnou.

„Všechny čtyři postavy jsou vlastně vypravěči svých příběhů. Každý vypráví jiný příběh a vypráví ho jinak. Realita se každou chvíli někam pootočí a mění tak, že divák je neustále znejišťován v tom, co vidí. Chvíli jsme v minulosti postavy, chvíli ve snu, chvíli na pomezí obou skutečností," uvedl režisér Svoboda, který s Divadlem Mír už spolupracoval na seriálu Krematorium.

Produkce filmu Srnky se chopil principál Divadla Mír Čuba, který už produkoval například snímek Tři Tygři ve filmu: Jackpot nebo seriál Krematorium, jehož filmová verze bude uvedena na platformě Voyo.

„Produkovat filmy s ‚mírovou' partou je na jednu stranu hodně obtížné, protože se dobře známe a víme, co od sebe čekat, ale i co nečekat. Víme, co zvládneme, ale i co nezvládneme. Na druhou stranu se to ale díky tomu všemu všechno taky usnadňuje. Produkce Srnek je zatím asi nejsložitějším projektem. Říkal jsem sice na začátku, že to bude rozhodně jednodušší než Jackpot, ale nakonec je to přesně naopak. Dát například dohromady 150 komparzistů, padesátičlenný orchestr, herce, štáb a ještě v jiném městě než v naší Ostravě je náročné jak organizačně, tak finančně," uvedl Čuba.

Kozub, který ve filmu hraje roli nešťastného dirigenta, si poprvé v životě ve scénáři svou postavu vybral. „Je to pro mě trochu odklon, ale záměrně jsem si vybral něco, co je mi asi nejdál. Prošel jsem dirigentskými kurzy, věnoval se mi profesionální dirigent Jiří Habart, a tak jsem měl možnost vplout i do tohoto světa," konstatoval.

Podle Svobody se tvůrci při přípravě natáčení inspirovali filmy jako Velká ryba Tima Burtona nebo V kůži Johna Malkowicze režiséra Spikea Jonze. „Výrazné výtvarné ztvárnění měly i všechny divadelní inscenace Srnek," podotkl režisér, který často pracuje i v divadelním prostředí. Za sebou má filmy jako Hodinový manžel, Manžel na hodinu, Jak se zbavit nevěsty, Dvě nevěsty a jedna svatba či Indián.

Divadlo Mír otevřelo v roce 2017. Do širšího povědomí veřejnosti se scéna dostala internetovými seriály sKORO NA mizině a Liga mužské moudrosti, jejichž vznik umožnily finanční příspěvky fanoušků.

 

Autor článku: ČTK, jir, snm, foto: Michael Semerád

Ostravské Divadlo Mír natáčí celovečerní film Srnky

Inscenace

22.12.2025

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do nového roku s vroucností italských melodií

Vstup do jubilejního roku, na který připadá 100. výročí vzniku Symfonického orchestru Českého rozhlasu, bude v jeho podání radostný a hřejivý. Přesně takovou atmosféru dokáží vykouzlit nejslavnější italské písně a árie v podání hráčů SOČRu, tenoristy Daniela Matouška a jeho mladých kolegů Barbory Kubíkové a Ahmada Hedara. Název programu ´O sole mio mj. odkazuje na CD, které jmenovaní interpreti společně připravili pod taktovkou Jana Kučery.

17.12.2025

Poslední premiérou šumperského divadla v tomto roce je adaptace filmové komedie Pane, vy jste vdova!

Divadlo Šumperk uvede v sobotu poslední premiéru letošního roku, kterou je divadelní adaptace filmové komedie se sci-fi prvky Pane, vy jste vdova! Komedii scénáristů Miloše Macourka a Václava Vorlíčka připravil pro šumperské divadlo režisér Jiří Liška, jehož tvorba byla dosud známa především zdejším dětem a to díky inscenacím Rychlebské pohádky a Hrnečku, vař!

17.12.2025

Dido a Aeneas v Národním divadle: barokní opera jako intimní drama mysli

Opera Národního divadla uvede v sezoně 2025/2026 ve Stavovském divadle novou inscenaci barokní opery Dido a Aeneas Henryho Purcella – jednoho ze základních kamenů operní historie a díla mimořádné emocionální síly. Hudebního nastudování se ujme barokní specialista Michael Hofstetter, režie je v rukou Alice Nellis. Na inscenaci spolupracuje také Collegium Vocale 1704.