30.05.2024 14:05

Pardubičtí herci se stěhují na hrad Kunětická hora

Na rondelu Kunětické hory již stojí divadelní amfiteátr, který každoročně před prázdninami využívá Východočeské divadlo jako svou letní scénu. Letošní sezónu plenérových představení zahájí pardubický soubor už tento pátek 31. května, kdy se do tohoto magického prostoru pod hradem navrátí oblíbená Noc na Karlštejně s hostujícím Petrem Štěpánkem v roli Karla IV. a Martinou Sikorovou coby jeho ženou Eliškou. Ikonickou hudební komedii podle stejnojmenného filmu Zdeňka Podskalského zde před třemi lety inscenoval režisér Petr Novotný. Známé hity z pera Karla Svobody a Jiřího Štaidla se na Kunětické hoře rozezní pouze třikrát, a to 31. května a 1.–2. června tradičně od 20.30 hodin.

Dále zde Východočeské divadlo uvede komediální muzikál Pekařova žena, s nímž se diváci přenesou do malebné Provence, kde se obyčejní venkované snaží zachránit manželství nového pekaře a nepřijít tak o svůj čerstvý chléb. Pro pardubický soubor ho objevil, z anglického originálu přeložil a jeho první uvedení v České republice zprostředkoval režisér Petr Gazdík. Hlavní role stárnoucího pekaře a jeho mladičké ženy, která podlehne kouzlu místního svůdce, ztvárňují Tomáš Lněnička a Eliška Jechová. Se zábavnou inscenací se zde VČD již rozloučí, derniéry jsou naplánovány na 6.–8. června.

Nejočekávanějším titulem VČD na Kunětické hoře bude samozřejmě novinka v podobě komediální pohádky pro celou rodinu S čerty nejsou žerty. Přestože adaptace slavného filmu na motivy pohádek Boženy Němcové se teprve zkouší, všechny její exteriérové reprízy jsou již dnes téměř vyprodané. V režii Petra Novotného se v hlavních rolích představí Štěpán Pospíšil, zatím ještě hostující Jiří Hába, Petra Janečková, Ladislav Špiner a Josef Pejchal. Premiéry se konají o víkendu 22. a 23. června.

 

Autor článku: Radek Smetana

Pardubičtí herci se stěhují na hrad Kunětická hora

Festivaly

12.06.2025

Cirkus, který si vyzkoušíte na vlastní kůži. Festival Cirkuzkus zveřejnil program

Program novocirkusového festivalu Cirkuzkus, který pořádá v Olomouci Divadlo na cucky, je kompletní. Pátý ročník přehlídky se letos poprvé odehraje v prostředí Smetanových sadů, konkrétně na letní scéně Moravského divadla Olomouc. Od pátku 20. června do pondělí 23. června nabídne představení oblíbených souborů Cirk La Putyka a Losers Cirque Company, v sobotu 21. června pak umožní zakusit cirkusové dovednosti také divákům, a to ve formě dvou akrobatických workshopů.

12.06.2025

Festival Moravské divadelní léto se vrací do Smetanových sadů v Olomouci

Open-air festival Moravského divadla Olomouc se letos uskuteční od 15. do 27. června 2025 a už tradičně promění Smetanovy sady v Olomouci ve scénu plnou divadla, hudby a letní pohody. Diváci se mohou těšit na oblíbené komedie a muzikály, nejnovější inscenaci Koule, koncert Moravské filharmonie i pohádky a doprovodný program pro děti.

12.06.2025

ŠTETL FEST v Brně již počtvrté

Čtvrtý ročník úspěšného mezinárodního festivalu ŠTETL FEST odstartuje v Brně 27. srpna a během pěti dní nabídne přes 130 akcí. Festival se za čtyři roky své existence vyprofiloval jako největší festival židovské kultury v České republice, a to jak počtem akcí a tematickým záběrem, tak návštěvností. Loňský ročník přilákal přes 10 000 návštěvníků z celého světa, článek o něm vyšel mimo jiné i v britském The Telegraph.