20.08.2021 08:37

Pátý ročník Palm Off Festu proběhne v říjnu v Praze

Mezinárodní setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest proběhne od 5. října do 30. října 2021 v Divadle pod Palmovkou. Podtitulem jubilejního pátého ročníku se stalo motto [untitled yet, vol.2]. Divadelní část festivalu zahájí litevský soubor Operomanija s inscenací Alfa v režii oceňované divadelní režisérky a vizuální umělkyně Dr. GoraParasit. Součástí programu bude také premiéra filmu Vidět Salisbury, přehlídka nejzajímavějších filmových dokumentů a diskuze s tvůrci. Předprodej vstupenek je k dispozici na www.palmofffest.cz.

Palm Off Fest již popáté představí veřejnosti nejvýznamnější divadelní tvůrce a inscenace ze zemí středoevropského prostoru. „Vzhledem k omezením spojeným s pandemickou krizí jsme byli nuceni loňský ročník festivalu zrušit, avšak s příslibem, že inscenace přivezeme o rok později. Podtitul letošního ročníku [untitled yet, vol.2] odkazuje jak k neočekávaným událostem loňského roku a s nimi spojeným procesem změn, tak k samotnému procesu vzniku divadelní inscenace, kdy až do posledního momentu zkoušení může být dílo neuzavřené i nepojmenované,“ vysvětluje dramaturg festivalu Jan Jiřík.

Festival zahájí 5. října světová premiéra filmu Vidět Salisbury, který vznikl s týmem a herci Divadla pod Palmovkou v režii Michala Langa. Filmová verze satirické hry současného ruského autora, liberálního publicisty, scénáristy a populárního rozhlasového a televizního moderátora Viktora Šenderoviče mrazivě vtipným způsobem reaguje na pokus dvou agentů ruské tajné služby otrávit Skripalovy v britské Salisbury. Na slavnostní premiéře bude přítomný autor.

Hlavní divadelní část pátého ročníku Palm Off Festu otevře v pátek 15. října litevská Operomanija, experimentální soubor věnující se nové opeře. V Praze uvede inscenaci Alfa v režii oceňované divadelní režisérky a vizuální umělkyně tvořící pod uměleckým pseudonymem Dr. GoraParasit. Inscenace Alfa je inspirovaná příběhem Isabelly Garcíi Lorcy, jež se po dlouholeté emigraci vrací do Španělska, aby odhalila tajemný osud svého bratra, slavného básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy. Okolnosti jeho smrti však zůstávají nejasné a pravda je mnohem složitější, než by se mohlo zdát.

Večer 21. října bude patřit inscenaci Zlatý drak. Tragikomedie z thajsko-čínské-vietnamské restaurace a kruté road movie vytrženého zubu. Jedna z nejúspěšnějších Schimmelpfennigových her pozoruje vztahy uvnitř i vně restaurace z různých perspektiv. V režii oceňované Catincy Drăgănescu, jedné z nejvýraznějších režisérek na současné rumunské scéně, se stává fantaskním snem i nepříjemnou noční můrou z periferie naší společnosti.

V úterý 19. října bude na hlavní scéně uvedena autorská inscenace Tomáše Dianišky 294 statečných. Doku-fikční hra podle skutečné události o zákulisí největšího hrdinského činu našich dějin. V úterý 26. října se na libeňské scéně představí prešovské Divadlo Alexandra Duchnoviča s inscenací Pískoviště polského dramatika Michała Walczaka. Festival uzavře 29. a 30. října Antikvariát v podání Občanského sdružení Pravda a láska. Základem inscenace je historie známého bratislavského antikvariátu Steiner – a zejména pak události odehrávající se na počátku 40. let 20. století, tedy během existence Slovenského státu.

„Opět představíme výjimečné středoevropské soubory a tvůrce, jejichž tvorba je českému publiku těžko dostupná a proto často neznámá. Důležitou součástí festivalu je také dialog – po každém představení budou opět zařazeny diskuze diváků s režiséry, herci a dramaturgy,“ dodává ředitel festivalu a Divadla pod Palmovkou Michal Lang.

Součástí doprovodného programu budou diskuze s tvůrci po skončení každého představení a přehlídka dokumentárních filmu ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu.

PALM OFF FEST 2021
[untitled yet, vol.2]
5. 10. – 30. 10. 2021

www.palmofffest.cz

Autor článku: Eliška Míkovcová, foto z inscenace 294 statečných

Pátý ročník Palm Off Festu proběhne v říjnu v Praze

Festivaly

16.01.2026

Festival Struny dětem přivítá Igora Orozoviče, Petra Nikla i Floexe

Festival Struny dětem v Minoru zveřejňuje program a zároveň zahajuje předprodej vstupenek 17. ročníku. O víkendu 27. až 29. března láká na nabitý program plný hudby napříč žánry, od klasiky po elektroniku, divadla i výtvarného umění.

16.01.2026

Festival CIRKULUM 2026: Když se zima promění v pulsující svět živého umění 

CIRKULUM 2026 vstupuje do nové kapitoly. Festival, který vyrostl z ulic Ostravy a stal se symbolem nového cirkusu na Severu, se letos poprvé odehraje pod střechou – a promění zimu v žhavý kulturní zážitek. Multifunkční aula Gong se na čtyři dny promění v obří šapitó, kde se potkají sny, emoce, fyzická krása pohybu a energie živého setkání.

15.01.2026

CIRKOPOLIS 2026: Dvě premiéry a pestrý průřez českým novým cirkusem. Festival uvede také čtyři zahraniční projekty z Francie a Belgie

Mezinárodní festival Cirkopolis se v roce 2026 vrací do Prahy jako bienále nového cirkusu a fyzického divadla s výrazným mezinárodním přesahem. Vedle zahraničních hostů tvoří důležitou část dramaturgie také český program, který letos nabídne široké spektrum současné domácí tvorby od intimních sólových projektů přes objektovou magii, pohybovou poezii i rodinné představení. Nabídne hned dvě premiéry – pražskou premiéru inscenace Frekvence akrobatky Alžběty Tiché a premiéru nového projektu Lukáše Blahy Bliss a Andreje Štěpity.