15.04.2021 10:19

Petr Štědroň se stal ředitelem Pražského divadelního festivalu německého jazyka

Festival má za sebou čtvrt století zprostředkovatele německojazyčného divadelního umění, od počátečních, zakladatelských zásluh Pavla Kohouta se pod vedením Jitky Jílkové a v průběhu desítek let stal jednou z nejvýznamnějších událostí pražského kulturního podzimu. Dnes propojuje kultury a přináší oboustrannou inspiraci, a to zdaleka nejen v oblasti divadla.

Pražský divadelní festival německého jazyka má 1. ledna 2021 nového ředitele. Stal se jím jeho dosavadní šéfdramaturg Petr Štědroň. Dosavadní, dlouholetá a velmi úspěšná ředitelka festivalu Jitka Jílková zůstává ve vedení festivalu na postu dramaturgyně a emeritní ředitelky.

„S Jitkou mě pojí hluboké přátelství, blízkost a profesní úcta. Vážím si jejího estetického cítění, úsudku, překladatelského umění a řady dalších věcí. Ostatně právě spolu s Jitkou se nám snad festival podařilo esteticky vyprofilovat jako jednu z nejdůležitějších pražských kulturních událostí, otvírat jej novými směry a propojovat kulturní impulsy. Rozhodně se tedy nejedná o palácový převrat, nadále budeme s Jitkou a dalšími kolegy spolurozhodovat. Samozřejmě bych chtěl udržet vysokou úroveň přehlídky a ve spolupráci s dosavadními partnery a podporovateli festivalu jej dále rozvíjet novými směry. Ostatně přípravy na 26. ročník v listopadu 2021 už dávno naplno běží… “

Petr Štědroň, v současné době ředitel Divadla Na zábradlí, překladatel, germanista, dramaturg. Pro festival pracuje od roku 2003 jako dramaturg (spolu s Josefem Balvínem a Ondřejem Černým), v letech 2010-20 byl jeho šéfdramaturgem. Od 1. 1. 2021 je ředitelem Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

„Festival je největší dobrodružství, jaké mě v životě potkalo. Těším se na pokračování a jsem ráda a vděčná, že jsem mohla vedení předat právě Petrovi. Myslím, že se naše spolupráce osvědčila, a věřím, že to tak zůstane, zvláště když budeme mít dál oporu v Milanu Neubauerovi.“

Jitka Jílková, překladatelka, místo germanistiky, kterou by si byla přála, studovala knihovnictví v Bratislavě a teorii kultury na pražské Univerzitě Karlově. Od roku 1997 do konce roku 2020 byla ředitelkou Pražského divadelního festivalu německého jazyka, v jehož vedení dál zůstává.

http://www.theater.cz/

Autor článku: Simona Andělová

Petr Štědroň se stal ředitelem Pražského divadelního festivalu německého jazyka

Festivaly

31.07.2025

Divadelní festival Olomoucké nejen shakespearovské léto letos proběhne již po desáté

Oblíbený open-air festival Divadla Tramtarie letos slaví desáté výročí. Festival již tradičně proběhne v centru Olomouce na parkánu Jezuitského konviktu v Uměleckém centru UP. Program festivalu tvoří jak komediální stálice, tak úplné novinky na repertoáru Divadla Tramtarie. Diváci nepřijdou ani o pohádky pro děti nebo o legendární Kabaret nahatý Shakespeare. Festival bude probíhat 6. – 17. srpna.

31.07.2025

Premiérou Být Marlene Dietrich začne 6. ročník open air projektu Letní Grébovka s Divadlem MA

Do života herecké i pěvecké ikony minulého století, Marlene Dietrich dá v příštím týdnu nahlédnout divadelní premiéra, jež otevře 6. ročník open air projektu Letní Grébovka s Divadlem MA. Inscenace s názvem Být Marlene Dietrich sleduje téměř čtyři dekády životní cesty divy, zároveň se dotýká období první a druhé světové války a přitom zkoumá rozkvět kinematografie na pozadí těchto dramatických událostí.

29.07.2025

Multižánrový festival Theatrum Kuks letos nabídne přes 30 produkcí

Multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks letos proběhne už po čtyřiadvacáté a nabídne přes 30 produkcí ve specifických kulisách východočeského Kuksu. Tématem letošního ročníku je Paměť místa – kulturní vrstvy, historické zlomy i identita krajiny a její komunity se stávají východiskem pro inscenační tvorbu i dramaturgickou koncepci festivalu.