30.10.2020 09:43

Plzeňské Divadlo Alfa se zúčastní online festivalu v Japonsku

O své dosud největší zahraniční turné, které mělo trvat od konce července do konce října, přišlo letos kvůli koronarovirové pandemii plzeňské loutkové a alternativní Divadlo Alfa. Na cestách po Japonsku a Koreji měli plzeňští divadelníci odehrát přes 50 představení. Inscenaci Johanes doktor Faust v režii Tomáše Dvořáka, kterou měli hrát na japonském festivalu Czech Week, odvysílají v pátek z natočeného záznamu na internetu, protože celý festival se přenesl do on-line prostředí. ČTK to dnes řekl ředitel divadla Jakub Hora.

„Festival Czech Week nabízí každoročně ukázky špičkové kultury z České republiky a v Japonsku měl vždy bohatou účast," řekl. Přehlídka se ale přesunula do virtuální podoby a loutkáři proto v předstihu natočili na několik kamer celou inscenaci. Plzeňský Faust poběží na festivalovém kanálu v pátek v 12:25 českého času. Lze využít také YouTube divadla nazvaný Alfa zírá, kde divadlo v sobotu také uvede svou živě vysílanou pohádku Kolíbá se velryba. „Sobotní stream živého představení by měl alespoň trochu nahradit našim divákům pravidelná sobotní představení," řekl Hora.

Letošní turné Alfy po Koreji a všech japonských ostrovech mělo navázat na předchozí úspěšné cesty souboru po Japonsku. Do Japonska jezdili divadelníci z Alfy poslední tři roky. Letos měli být i součástí doprovodného programu k olympijským hrám, které byly ale také zrušeny. „Naštěstí to úplně nepadlo a mělo by se to opakovat příští rok, takže pořád žiji v nějaké naději, že nakonec do Japonska pojedeme," řekl Hora.

Inscenace Johanes Doktor Faust měla v Plzni premiéru v lednu 2005. Hra původně vychází z knížky lidového čtení z 16. století o učenci, který zaprodal svou duši ďáblu. Od letoška Alfa uvádí inscenaci Johanes doktor Faust, Don Šajn a Jenovéfa, což je zhuštěná verze tří her českých lidových loutkářů, kteří na našem území působili od konce 18. století. Dvořák je kromě režie také autorem výpravy a originálních loutek, které sestavil s různých běžně dostupných předmětů.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: lap, hj

Plzeňské Divadlo Alfa se zúčastní online festivalu v Japonsku

Zahraniční divadlo

13.01.2026

Jakub Hrůša oceněn titulem Umělec roku podle International Classical Music Awards

Mezinárodní porota International Classical Music Awards (ICMA), složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných mezinárodních kulturních institucí, udělila českému dirigentovi Jakubu Hrůšovi prestižní titul Umělec roku.

13.01.2026

Inscenace „Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum“ míří na prestižní festival v Kanadě

Mezinárodně oceňovaná inscenace Osm krátkých kompozic ze života Ukrajinců pro západní publikum v režii Jany Svobodové byla vybrána do programu PuSh International Performing Arts Festival 2026 ve Vancouveru – jednoho z nejvýznamnějších kurátorských festivalů současného scénického umění v Severní Americe. Česká republika se tak zařazuje mezi 17 zemí, jejichž tvorba bude na festivalu představena.

08.01.2026

Slovensko na Pražskom Quadriennale 2027 predstaví víťazný projekt Black Pixel od Ateliéru Scénografie

Odborná porota výberového konania na slovenskú expozíciu pre Pražské Quadriennale 2027 vybrala ako víťazný projekt Black Pixel z dielne Ateliéru Scénografie. Autorský tím presvedčil porotu svojím konceptom, ktorý originálnym spôsobom reflektuje tému PQ 2027 – Absencie a ticho ako priestory možností – a predstavuje odvážnu víziu scénografie ako procesu komunitnej premeny.