12.11.2024 11:55

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede v únoru vítězný muzikál soutěžního projektu INTRO

Divadlo Josefa Kajetána Tyla s radostí oznamuje vítěze 4. ročníku muzikálového projektu pro autory nových, původních, dosud neuvedených muzikálů INTRO ’24 mini. Stalo se jím dílo Jana Kaňky a Tomáše Javorského s názvem O děvčátku, kterému něco chybělo. Vítězný titul nastudují členové souboru muzikálu DJKT a za doprovodu orchestru ho představí 21. a 22. února 2025 na Malé scéně.

Soutěžní projekt INTRO je unikátní počin plzeňského divadla, který umožňuje tuzemským autorům muzikálových projektů představit svou původní a dosud neznámou tvorbu. Vznikají tak zajímavá a originální muzikálová představení pod taktovkou Divadla J. K. Tyla, která by bez této jedinečné vyhledávací soutěže zůstala skryta široké veřejnosti,“ uvedla Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.

Čtvrtý ročník soutěžního projektu INTRO se zaměřil na komorní muzikály pro maximálně pět herců a maximálně pětičlennou kapelu. Odbornou porotu tentokrát zaujalo dílo o poněkud zvláštním nalezeném dítěti a zaměstnancích jistého dětského domova, kteří jsou vystaveni okolnostem, se kterými neumí pracovat. „Původně jsem přesně věděl, o jakém tématu chci psát… ale pak jsem zjistil, že by to nejspíš nefungovalo. Nezbylo mi nic jiného než rychle najít nové téma. A popravdě to byla ta nejtěžší práce. Psaní textů už potom byla radost, takže zanedlouho jsem mohl předat hotové libreto Honzovi, který následně skládal hudbu,“ říká o vzniku muzikálu Tomáš Javorský, učitel biologie z Domažlic, jenž se věnuje divadlu na amatérské úrovni jako herec, režisér, dramaturg i scénárista. Autorem hudby je skladatel, pedagog a trombonista Jan Kaňka. Autoři svým letošním úspěchem opětovně prokázali svůj talent, z jejich tvůrčí dílny totiž pochází i vítězný titul prvního ročníku, muzikál Kouzelné hodinky doktora Kronera. Nový muzikál se divákům představí v nastudování mladého činoherního a muzikálového režiséra Marka Davida, který v poslední době zaujal především svojí inscenací muzikálu Kinky Boots v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Soubor muzikálu DJKT vyhlásil soutěžní projekt INTRO v roce 2020 s cílem podpořit původní českou tvorbu. První dva ročníky byly bez tematického omezení, 3. ročník se soustředil na díla pro děti a teenagery. Všechny přihlášené muzikály vždy posuzuje odborná porota, vítězné tituly jsou představeny za doprovodu orchestru divákům i zástupcům odborné veřejnosti na jedné ze scén Divadla J. K. Tyla. Autorům je po uvedení předána audio i videonahrávka inscenace k další propagaci.

 

Autor článku: Martina Drbušková, foto: vítězný muzikál 1. ročníku – Kouzelné hodinky doktora Kronera (c) Irena Štěrbová

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla uvede v únoru vítězný muzikál soutěžního projektu INTRO

Inscenace

22.12.2025

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstoupí do nového roku s vroucností italských melodií

Vstup do jubilejního roku, na který připadá 100. výročí vzniku Symfonického orchestru Českého rozhlasu, bude v jeho podání radostný a hřejivý. Přesně takovou atmosféru dokáží vykouzlit nejslavnější italské písně a árie v podání hráčů SOČRu, tenoristy Daniela Matouška a jeho mladých kolegů Barbory Kubíkové a Ahmada Hedara. Název programu ´O sole mio mj. odkazuje na CD, které jmenovaní interpreti společně připravili pod taktovkou Jana Kučery.

17.12.2025

Poslední premiérou šumperského divadla v tomto roce je adaptace filmové komedie Pane, vy jste vdova!

Divadlo Šumperk uvede v sobotu poslední premiéru letošního roku, kterou je divadelní adaptace filmové komedie se sci-fi prvky Pane, vy jste vdova! Komedii scénáristů Miloše Macourka a Václava Vorlíčka připravil pro šumperské divadlo režisér Jiří Liška, jehož tvorba byla dosud známa především zdejším dětem a to díky inscenacím Rychlebské pohádky a Hrnečku, vař!

17.12.2025

Dido a Aeneas v Národním divadle: barokní opera jako intimní drama mysli

Opera Národního divadla uvede v sezoně 2025/2026 ve Stavovském divadle novou inscenaci barokní opery Dido a Aeneas Henryho Purcella – jednoho ze základních kamenů operní historie a díla mimořádné emocionální síly. Hudebního nastudování se ujme barokní specialista Michael Hofstetter, režie je v rukou Alice Nellis. Na inscenaci spolupracuje také Collegium Vocale 1704.