09.08.2021 14:41

Podcast Suflér: Ženy, muži, emoce a statistiky. Kdo řídí českou kulturu?

Představuje prostředí české kultury bezpečnou oázu citu, tolerance, inkluze a rovných příležitostí? Můžeme po kulturním sektoru chtít, aby tyto hodnoty ve společnosti nastoloval? Jaké jsou poměry na uměleckých školách - co všechno by měli studující podle přetrvávajících stereotypů a zažitých postupů vydržet a kde jsou hranice důstojnosti, etiky a profesionality? A jak je to s diverzitou na vedoucích pozicích českých kulturních organizací – zkrátka, kdo u nás kulturu ovlivňuje a řídí?

Odpovědi jsme hledaly s filosofkou a proděkankou DAMU Alicí Koubovou, ředitelkou Ceny Jindřicha Chalupeckého Karinou Kottovou, umělkyní a studentkou DAMU Marií-Luisou Purkrábkovou, ombudsmankou FAMU Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou a socioložkou a politoložkou Annou Durnovou.

Podcast IDU připravily Jana Návratová a Veronika Černohous. Na rešerších spolupracovala Jana Bohutínská.
Sound design: Studio Versus.
Suflér je dostupný na všech streamovacích platformách.

Informace o všech podcastech vydaných IDU naleznete zde

Autor článku: IDU

Podcast Suflér: Ženy, muži, emoce a statistiky. Kdo řídí českou kulturu?

Zprávy

31.10.2025

Přehled premiér v listopadu a festivalů v listopadu a prosinci 2025

Zdrojem přehledu premiér českých divadel jsou hlášení zaslaná jednotlivými divadly a je výstupem z databáze Inscenace Virtuální studovny, kde jsou informace průběžně doplňovány a aktualizovány.

31.10.2025

Říjnové novinky z knihovny Divadelního ústavu ve znamení retrospektivní akvizice

Ostravská hudební kultura od konce 19. století do současnosti / Smetanismus a Wagnerismus / Mozart v Praze / Čtyři jihoslovanská dramata / Zastávka ; Exkurze ; Ples v klubu Les Bruselux / Divadlo FXKalby / Zapomenuté divadlo / 15 let Vrchlického divadla v Lounech 2003-2018 / Almanach Aréna – 20 let v dobré společnosti / 25 let konzervatoře v Teplicích / Čtvrtstoletí divadelního mrouskání 1996–2020

29.10.2025

Národní divadlo moravskoslezské zahajuje zkušební provoz modernizovaných jevištních technologií v Divadle Antonína Dvořáka

Po čtyřech měsících intenzívních prací zahajuje Národní divadlo moravskoslezské zkušební provoz modernizovaných jevištních technologií v Divadle Antonína Dvořáka. Zátěžová zkouška 29. října proběhla skvěle a už 1. listopadu se v divadle chystáme hrát. Zatím ve zkušebním režimu – naplánováno je 15 představení v měsíci (opery, balet i činoherní inscenace). Diváci se mohou těšit na plnohodnotné zážitky z inscenací, zkušební režim by poznat neměli, zaregistrují ale jistě například mnohem tišší provoz, a tedy téměř nehlučný pohyb kulis.