Poslední premiérou sezony Městského divadla Zlín bude verneovka
Jules Verne, jehož sté výročí úmrtí si právě letos připomínáme, byl autorem mnoha bestsellerů a díla obrovského rozsahu a obliby. Jako průkopník sci-fi žánru, svými předpověďmi a předobrazy vědecko-technických objevů v mnohém předešel svou dobu. Stál vždy na straně dobra a zdravého rozumu, upozorňoval na to, že převratný vynález v nesprávných rukou může být velmi nebezpečný. Toto varování se objevuje i v Tajemství Viléma Storitze.
Tajemství Viléma Storitze se od typických „verneovek“ trochu liší – Verne tu (podle svého vzoru A. E. Poea) stupňuje strašidelnou až hororovou atmosféru. Fantastický vynález, o který zde jde, je elixír neviditelnosti – tedy prostředek, který oproti jiným autorovým předpovědím dosud (naštěstí) nikdo nezrealizoval.
Děj se odehrává v Maďarsku, kam z Paříže přijíždí na svatbu svého bratra, portrétisty Marca, inženýr Henri Vidal. Budoucí štěstí novomanželů však touží zničit zlosyn Vilém Storitz, syn věhlasného německého vědce a alchymisty. Miluje totiž nevěstu Myru a chce se jí zmocnit za každou cenu. Za pomoci svých kumpánů (sluhy Herrmana a vědmy Uršuly) zneužije objev svého otce – již zmiňovaný elixír neviditelnosti - a způsobí mnoho ničemností. I v tomto příběhu však Verne nenechá zvítězit zlo, takže po mnoha zapeklitých situacích vše dobře dopadne.
Autorem jevištní adaptace románu je Arnošt Goldflam, výrazná postava české kulturní scény – dramatik, prozaik, režisér i herec v jedné osobě.
Hru připravuje hostující režisér Ondřej Elbel (bývalý žák Arnošta Goldflama), jehož domovskou scénou je brněnské HaDivadlo. Ve své inscenaci hodlá náležitě využít napětí, atmosféry tajemna, ale také humoru a nadsázky. Inscenace by měla být určena především mladým lidem, milovníkům díla J. Verna – a samozřejmě všem, komu je tento žánr milý. Vždyť spojení strachu a smíchu je báječná kombinace.
Na scéně Pavla Boráka v kostýmech Zuzany Přidalové uvidíte herce Rostislava Marka (padouch Vilém Storitz), Luďka Randára (racionální inženýr Vidal), Pavla Vacka (citlivý ženich Marc), Petru Hřebíčkovou (pronásledovaná nevěsta Myra), Tomáše Stolaříka (její bratr, důstojník a horká hlava), Dušana Sitka (lékař, otec Myry), Romanu Julinovou (vzácná žena a matka Myry), Milenu Marcilisovou a Zdeňka Julinu (Storitzovi pomahači Herrman a Uršula), Radoslava Šopíka (policejní ředitel), Ivana Kalinu (guvernér města), Pavla Leicmana (policejní důstojník), Helenu Čermákovou a Zdenu Kružíkovou (dámy z lepší společnosti).
Premiéra se uskuteční – výjimečně ve čtvrtek – 23. června 2005.
Zdroj: divadlo@divadlo.zlin.cz