27.06.2023 12:13

Pozvánka na Letní teatrologické sympozium

Letní teatrologické sympozium
zámek Mikulov
Sala terenna
28. – 29. 7. 2023

Sympozium se koná v rámci Divadelního festivalu Mikulov
Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera

Pořádá:
Kabinet pro studium českého divadla, Institut umění – Divadelní ústav (IDU)
Regionální muzeum v Mikulově


Program sympozia 2023

Pátek 28. července

13:00 – 13:15 zahájení sympozia

První blok
13:15 – 15:30

  • Rostislav Smíšek: Šlechtic a (hudebně dramatické) představení u císařského dvora na přelomu 17. a 18. století
  • Miroslav Kindl: Střelný prach, ohňostroje a ohňostrůjné iluminace v evropském umění
  • Vladimír Maňas: Lichtenštejn – Ditrichštejn – Brno – Mikulov: klíčové postavy a centra hudebního dění na Moravě v první polovině 17. století aneb Mezi renesancí a barokem

16:00 – 18:00 Rostislav Švácha: komentovaná prohlídka historické části města

19:00 Moravský Parnas (kostel sv. Václav): Societas Incognitorum – Carlo Abbate – Missa Concertata (Duchovní hudba na dvoře kardinála Dietrichsteina v Mikulově)

Sobota 29. července

Druhý blok
9:00 – 10:30

  • Eliška Kubartová: „Vidím a chutnám, že Pán je dobrý“. Smyslovost/smyslnost pozdně středověké a raně novověké (ženské) devoce
  • Stanislav Bohadlo: ‚Comaedi‘ mezi zpovědí a odpustky za Putzů von Adlershorn v Mimoni (1650–1696). Rekatolizace vs. zbožnost v době Johanna Georga Gettnera (1645–1696)
  • Jiří Bláha: Josef Platzer a dekorace vídeňských divadel okolo roku 1800 aneb Potíže se zaměstnavatelem, nečekaná smrt a intrikářská vdova

diskuze / přestávka s kávou

Třetí blok
10:45 – 12:15

  • Klára Škrobánková: Mořský tygr paní Nannette Philadelphia
  • Aleš Kolařík: Politika a divadlo pod jednou střechou. Specifika Lidového divadla Dělnického domu v Brně-Židenicích
  • Petra Honsová: Ladislav Smoček a jeho Nejlepší den

diskuze / polední přestávka s občerstvením

Čtvrtý blok
13:15 – 15:15

  • Iva Mikulová: „Paměť lidská je omezená a ve své podstatě nejistá.“ Neviditelná práce archivářky brněnského Národního divadla Eugenie Dufkové
  • Helena Hantáková: Knihovna Adolfa Scherla jako zrcadlo renesanční osobnosti
  • Věra Velemanová: Vzpomínka na Martina Švejdu (program z Martinovy tvorby)

diskuze / zakončení sympozia

17:00 Moravský Parnas (galerie Konvent): Toy machine – O velikém čarodějovi

20:00 Moravský Parnas (zámecká zahrada): Geisslers Hofcomoedianten – Simply Simplicius aneb Svatá prostoto

 

Autor článku: IDU

Pozvánka na Letní teatrologické sympozium

Zprávy

12.06.2025

Slavnostní večer v pražském Vzletu připomene 60 let Klubu mladých diváků

Slavnostní večer v pražském kulturním centru Vzlet dnes připomene 60 let od založení Klubu mladých diváků (KMD) fungujícího pod patronací Divadla v Dlouhé. Po celou divadelní sezonu 2024/2025 připomínala toto výročí řada událostí pro studenty, pedagogy i divadelní partnery. KMD v současnosti sdružuje přes 17.000 mladých diváků ze 467 členských skupin a propojuje školní skupiny ve věku 13 až 21 let s profesionální divadelní scénou.

11.06.2025

Pod Janáčkovým divadlem v Brně nakonec vznikne edukační centrum

V prostorách bývalé restaurace Bohéma, která se nachází v Janáčkově divadle, vznikne edukační centrum Národního divadla Brno. To budou moci využívat i další kulturní příspěvkové organizace zřízené městem. Rozhodli o tom dnes radní. 

10.06.2025

Nezávislá divadla bilancovala rok plný práce a výzev. Asociace nastavila priority do dalšího období

Asociace nezávislých divadel ČR (AND ČR) představila na své Valné hromadě 5. června 2025 v Divadle X10 výroční zprávu za uplynulý rok. Vedle zástupců členských organizací přijali pozvání také představitelé veřejné správy – vedle ministra kultury Martina Baxy to byli David Kašpar (MK ČR), Jiří Sulženko (MHMP), Květa Vinklátová (Liberecký kraj), Milan Němeček a Zuzana Zahradníčková (MK ČR) – i odborná veřejnost.