Pozvánka na výstavu fotografií – Tajně: Min Tanaka v letech 1985-1988
V Hranicích na Přerovsku ve středu začne výstava fotografií mapující dvě tajná vystoupení japonského tanečníka a choreografa Mina Tanaky ve Zbrašovských aragonitových jeskyních v Teplicích nad Bečvou v 80. letech minulého století. Snímky pocházejí z pozůstalosti disidenta Vlastimila Oli Helcla, který v jeskyních tehdy pracoval a vytvořil tam centrum nezávislé kultury. Výstava Tajně: Min Tanaka v letech 1985 - 1988 bude ve velkém sále Staré radnice do 31. srpna, informoval ČTK autorův syn Roman Helcl.
Min Tanaka se do Česka pravidelně vrací už od 80. let. V roce 1992 uvedl svou choreografii Svěcení jara v pražském Národním divadle a ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Jeho předcházející vystoupení v Československu se nesměla pořádat oficiálně. Přijížděl jako turista.
Vystoupení ve Zbrašovských aragonitových jeskyních domluvil s Vlastimilem Helclem pozdější ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Helcl v jeskyních pravidelně pořádal polooficiální koncerty nebo výstavy Olbrama Zoubka, Evy Kmentové i Jozefa Jankoviče. Tehdejší představení Tanaky se členy taneční skupiny Mai Juku vidělo 60 diváků, více kapacita jeskyní nedovolila. „Min spolu se svými tanečníky vedl konspirativně pozvané diváky kamennými sály podzemí. Ve skalních štěrbinách, na útesech, nad hladinou podzemních jezer těla tanečníků vytvářela obrazy, které se zvláštním způsobem dotýkaly našeho podvědomí," vzpomíná na vystoupení Ondřej Hrab. Finální scéna se odehrávala v dómu v nejhlubší části jeskyní.
O tři roky později se jeden z nejuznávanějších světových tanečníků a choreografů a členové Mai Juku do Zbrašovských aragonitových jeskyní vrátili. Představení tentokrát začalo v útrobách jeskyně, v jeho závěru nazí tanečníci vyvedli diváky ven, do otevřeného prostoru u řeky Bečvy.
Fotografie, které rodina Vlastimila Oliho Helcla objevila v jeho archivu, připravila pro výstavu kurátorka Zuzana Korábová s fotografem Alešem Mynářem. Do kolekce začlenili nejen obě představení v jeskyních, ale i následná vystoupení Mai Juku v klubu Na Chmelnici v Praze. Expozici doplňuje projekce dokumentárních snímků ze zákulisí Tanakovy návštěvy Hranic a Prahy, na kterých se kromě japonských tanečníků a japanologů objevují i divadelníci či hudebníci, kteří jej doprovázeli.
Fotograf Vlastimil Oli Helcl (1953-2017) od roku 1977 působil jako zástupce vedoucího a pak jako vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní, kde organizoval koncerty, výstavy a umělecké happeningy. V roce 1989 se stal vůdčí osobností sametové revoluce na Hranicku, šéfredaktorem a vydavatelem týdeníku Přehled. Z jeho pozůstalosti byla v roce 2018 otevřena první výstava ve Staré radnici, další přibyly v Praze či v Chicagu. "Co se týče archivu, postupně ho scanujeme a máme zatím asi 50.000 snímků. Uspořádali jsme z něj už čtyři výstavy," řekl ČTK Roman Helcl.
Tajně – Min Tanaka v letech 1985-1988
Fotografie Vlastimila Oliho Helcla
16. červenec 2025 – 31. srpen 2025
Muzeum a galerie Hranice - Velký sál Staré radnice
Vstup zdarma